امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24145
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، یک عضو ارشد طالبان پاکستان در مصاحبه با بی. بی.سی اردو ابراز داشت که ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، یک عضو ارشد طالبان پاکستان در مصاحبه با بی. بی.سی اردو ابراز داشت که این گروه برای زیر نظر داشتن جنگ افغانستان و کمک به تروریست‌های سوری پایگاهی در این کشور ایجاد کرده است.

طالبان تأکید کردند که پایگاه این گروه در سوریه به کمک شبه نظامیان عرب و بر ضد دولت سوریه احداث شده است.

یکی از رهبران ارشد طالبان پاکستان در این زمینه گفت: ظرف 2 ماه گذشته 12 نفر از کارشناسان نظامی طالبان به سوریه اعزام شده‌اند تا اوضاع را برای شرکت طالبان در نبرد سوریه بررسی کنند.

تحلیلگران معتقدند که علت علاقه طالبان به شرکت در نبرد سوریه تلاش برای شرکت در یک جنگ فرقه‌ای به ویژه علیه شیعیان است.

«محمد امین» از اعضای عملیاتی طالبان در گفت‌وگو با بی.بی.سی گفت که طالبان پاکستان شش ماه پیش برای رصد وضعیت «جهاد» در منطقه، پایگاهی را در سوریه ایجاد کرده است.

وی عنوان کرد که شبه‌نظامیان از سوریه دیدن کرده‌اند تا با کمک جنگجویان سابق طالبان که اصالت خاورمیانه‌ای داشته و به تازگی به منطقه آمده‌اند پایگاهی در سوریه ایجاد کنند و نیازهای جنگی را مورد ارزیابی قرار دهند.

به گفته این عضو طالبان، این پایگاه که به تأیید شاخه‌های شبه‌نظامیان در داخل و خارج از «تحریک طالبان پاکستان» رسیده است، «اطلاعات و بازخوردها» درباره منازعات سوریه را به پاکستان ارسال می‌کند.

این عضو ارشد طالبان خاطر نشان کرد که وظیفه این پایگاه ارزیابی نیازهای جنگی در سوریه و انجام عملیات‌های مشترک با دوستان سوری این گروه است.

وی افزود: هزاران نفر از جنگجویان خارجی و شبه نظامیان پاکستانی آماده اعزام به سوریه هستند اما گروه‌های شبه‌نظامی عرب که در سوریه مستقر هستند اعلام کرده‌اند که در حال حاضر با توجه به جنگ چریکی با ارتش سوریه نیاز به نیروی انسانی ندارند و طالبان پاکستان بهتر است در زمینه تأمین سلاح‌های پیشرفته به ویژه سلاح‌های خیابانی با گروه‌های مخالف سوری همکاری کنند.

البته دولت پاکستان تاکنون دراین باره اظهار نظری نکرده است.

در گذشته، شبه‌نظامیان پاکستان در درگیری‌های کشمیر، کشورهای آسیای مرکزی، منطقه «بغلان» افغانستان و جنگ بوسنی نیز شرکت داشتند و نقش پررنگی در این درگیری‌ها ایفا کردند.

در برهه‌ای از زمان نیز شبه‌نظامیان پاکستانی در مناقشه «قره‌باغ» به نفع آذربایجان جنگیدند؛ بنابراین این اولین بار نیست که جنگجویان پاکستانی برای جنگ در خارج از این کشور ابراز تمایل می‌کنند.

برخی کارشناسان پاکستانی معتقدند با توجه به اینکه طالبان پاکستان از جانب ارتش این کشور و گروه‌های جهادی کشمیر تحت فشار هستند به دنبال پایگاه جدیدی برای گسترش فعالیت خود هستند.

این در حالی است که افغانستان نیز تحت سلطه طالبان است و طالبان پاکستان نمی‌توانند در این کشور مانور دهند بنابراین سوریه می‌تواند مکان مناسبی برای گسترش فعالیت طالبان پاکستان باشد.

علاوه بر آن چون جنگ سوریه تبدیل به یک جنگ فرقه‌ای شده است «لشکر جهنگوی» و سایر گروه‌های ضد شیعی نیز طالبان را در این جنگ همراهی خواهند کرد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار