امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24165
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 152
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، ‌نمی‌دانم از کجا باید شروع کنم. پنج‌شنبه صبح بود که متوجه پیامک‌های متعددی به همراه خود شدم، خواب و بیدار بودم که آنها ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، ‌نمی‌دانم از کجا باید شروع کنم. پنج‌شنبه صبح بود که متوجه پیامک‌های متعددی به همراه خود شدم، خواب و بیدار بودم که آنها را خواندم نوشته بود «حمید سمندریان» درگذشت.

نفهمیدم چگونه و چطور خودم رو رساندم،‌ لحظه‌ای که مقابل در ساختمان خانه استاد سمندریان در خیابان ایتالیا رسیدم،‌ تصویری را دیدم که خشکم زد.

از ماشین که پیاده شدم پیکر او را دیدم که بر روی دستان بازیگرانی همچون رضا کیانیان، حامد بهداد و ... بود. همسر او خانم هما روستا هم با چهره‌ای درهم شکسته و بهت زده تنها می‌توانست رفتن یار ببیند. پیش از آن دوست داشتم تا نزد این مرد بزرگ تئاتر ایران بروم و تنها دقایقی به حرف‌‌هایش گوش دهم اما نشد؛ این ماند و حسرت ناگفته‌هایش برای نسل من.

و من هنوز song for eli را به یاد استاد سمندریان گوش می‌دهم...

حال یک سال از آن زمان می‌گذرد و امروز سالگرد پدر نوین تئاتر ایران است،‌ مردی که با رفتنش تئاتر ایران را نفس‌گیر کرد. سمندریان پدری بود که با رفتنش فرزندانش راهی را آغاز کردند که نتیجه‌اش در آینده هنر این ملک به ثمر خواهد رسید و این هنر مردان بزرگ است که بودنشان یک دلگرمیست نبودشان هزار انگیزه و دلگرمی.

حمید سمندریان در 9 اردیبهشت سال 1310 در تهران زاده شد. فعالیت تئاتری‌اش را حین تحصیل در دوره متوسطه آغاز کرد. او در کلاس‌های تئاتر و هنرپیشگی حسین خیرخواه، شباویز و نصرت کریمی شرکت کرده ‌است که زیر نظر عبدالحسین نوشین اداره می‌شد. سمندریان همچنین ویلون می‌نواخت و از شاگردان محمود ذوالفنون، برادر بزرگتر جلال ذوالفنون بود.

وی پس از اتمام دورهٔ دبیرستان به اروپا سفر کرد و در آلمان دورهٔ مهندسی شوفاژ سانترال را در دانشگاه صنعتی برلین گذراند اما بعد از آن به کنسرواتور عالی موسیقی و هنرهای نمایشی هامبورگ وارد شد. برخورد با تئاتر آن ‌قدر برایش جذاب بود که مجالی برای موسیقی نمی‌گذاشت و به همین دلیل برای همیشه از موسیقی خداحافظی کرد. سمندریان طی شش سال به صورت آکادمیک تحت آموزش ادوارد مارکس که یکی از استادان برجسته تئاتر بود اصول و مبانی کارگردانی و بازیگری را آموخت و همزمان در آلمان به صورت حرفه‌ای مشغول به کار شد.

وی پس از پایان این دوره به دعوت ادارهٔ هنرهای نمایشی دراماتیک ادارهٔ کل هنرهای زیبای ایران به کشور برگشت و به ‌سرعت نمایشنامه دوزخ یا در بسته اثر ژان پل سارتر را در تالار نوبنیاد همین اداره به روی صحنه برد و فعالیت‌های خود را به شکل پیوسته در عرصهٔ تئاتر ادامه داد؛ همچنین با همکاری مهدی فروغ به تأسیس هنرستان آزاد هنرهای دراماتیک که وابسته به هنرهای زیبای کل کشور بود دست زد. پس از آن حمید سمندریان به دعوت مهندس هوشنگ، مهدی برکشلی و با همکاری مهدی نامدار دانشکدهٔ تئاتر دانشگاه تهران را بنیان گذاشت و کار تدریس را بدون وقفه تا پایان عمر در دانشگاه‌های تهران و تمام دانشگاه‌های تئاتری ادامه داد. در سال 1373 به تأسیس کلاس‌های آزاد بازیگری و کارگردانی دست زد که هنرجویان بسیاری از آن‌جا دانش‌آموخته شدند و به عرصهٔ حرفه‌ای هنر وارد شد.

وی به دلیل بیماری سرطان کبد، صبح روز پنجشنبه 22 تیر ماه 1391 دارفانی را وداع گفت.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها