امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۲۲:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24196
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سال 2013 از آن جهت که سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و نیز سال ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، سال 2013 از آن جهت که سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و نیز سال قبل از خروج نیروهای ائتلاف بین‌المللی از قلمرو این کشور و واگذاری قدرت به نیروهای افغان محسوب می‌شود، برای افغانستان بحرانی و حساس خواهد بود.

«ناظم محمدجانوف» کارشناس سیاسی منطقه آسیای مرکزی و افغانستان بر این باور است که اگرچه روند واگذاری تأمین امنیت افغانستان به نیروهای این کشور تا زمان خروج نیروهای ائتلاف برنامه‌ریزی شده، ولی حوادث اواخر آوریل و اوایل می سال جاری در شمال شرقی استان «فاریاب» به وضوح نشان داد که هنوز بحث در این زمینه که نقطه عطفی برای صلح باشد، زود است.

ناظم محمدجانوف معتقد است که اگر به انتقال نیروهای طالبان به منطقه نسبتا آرام «بدخشان» توجه کنیم، تصرف 11 شهرک از استان «وردک» در ماه می سال جاری توسط آنان، نشان از این دارد که طالبان درصدد داشتن جای پا هستند.

وی خاطرنشان می‌کند تلاش طالبان که در میان اعضای آن، بومیان کشورهای آسیای مرکزی برای نقل مکان به شمال کشور نیز حضور دارند، می‌تواند در مجموع عواقب ناخوشایندی برای آسیای مرکزی داشته باشد.

بنابراین اظهارات برخی از سیاستمداران منطقه که پس از خروج نیروهای نظامی در سال 2014 از افغانستان که ناظر بر سناریوهای منفی است، ناخوشایند به نظر می‌رسد.

این کارشناس تصریح کرد که حتی دیپلمات‌های ایالات متحده نیز که به صورت مستقیم، موقعیت افغانستان را بررسی می‌کنند، وضعیت آن را ناپایدار ارزیابی کردند.

به عنوان مثال حمله اخیر گروه طالبان به کاخ ریاست جمهوری در کابل نشان داد که نیروهای امنیتی افغان قادر به تأمین امنیت حتی در پایتخت این کشور نیز نیستند.

وی بیان کرد که «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور ازبکستان 15 آوریل پس از مذاکره با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود این روند را در افغانستان، خیزش گسترش افراط‌گرایی در منطقه خواند.

به گفته کریم‌اف این روند بسیار خطرناک و متوقف کردن آن بی‌نهایت دشوار است.

همچنین «عیسی‌بایف» کارشناس مرکز تحقیقات سیاسی ازبکستان، معتقد است که تاشکند بارها توجه جهان را به بحران طولانی‌ مدت در افغانستان معطوف کرده است.

وی افزود: 9 می سال جاری کریم‌اف در مصاحبه با رسانه‌ها تأکید کرد که طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان، متقاعد شده‌اند که حل بحران این کشور، سال‌های زیادی را دربر خواهد گرفت.

این کارشناس سیاست منطقه معتقد است که ایالات متحده از آغاز، مذاکرات محرمانه‌ای را با نمایندگان جنبش طالبان در یکی از کشورهای اروپایی شروع کرد که پس از آشکار شدن، مذاکرات را در دوحه پایتخت قطر ادامه داد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به سخن رئیس جمهور ازبکستان مبنی بر اینکه راه برون‌رفت افغانستان از وضعیت فعلی، مذاکره همه نیروهای مخالف است (نه تنها حکومت کرزی و طالبان)، خاطرنشان می‌کند که تا قبل از خروج نیروهای ائتلاف از این کشور، بعید است که گروه‌های مخالف در افغانستان سر میز مذاکره بنشینند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار