امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۰:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24200
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 120
به گزارش فارس، غالب قندیل کارشناس مسایل خاورمیانه در مقاله جدید خود در خبرگزاری الشرق الجدید به بیان شایعه بروز اختلاف بین رهبران حزب‌الله و جریان ...

به گزارش فارس، غالب قندیل کارشناس مسایل خاورمیانه در مقاله جدید خود در خبرگزاری الشرق الجدید به بیان شایعه بروز اختلاف بین رهبران حزب‌الله و جریان آزاد ملی پرداخته و می‌نویسد:

گروه 14 مارس در روزهای اخیر،  از تحلیل‌ها و آمال سیاسی زیادی سخن گفته است. این امر موجی از شک و شبهه درخصوص ارتباط بین رهبران حزب‌الله و جریان آزاد ملی بوجود آورده، تا جایی که گفته می‌شود ائتلاف بین گروه 8 مارس و میشل عون از بین رفته است.

حاکمیت منطق مهار در روابط حزب الله و جریان آزاد ملی

نخست آنکه: شکی نیست که از زمان امضای تفاهمنامه در سال 2006 تضادهای سیاسی زیادی در روابط حزب‌الله و جریان آزاد ملی بوجود آمده که بازتاب آن تا به امروز در برنامه‌ها و اولویت‌های هر دو گروه نمایان شده است. دیر زمانی است که بر اساس «منطق مهار» که در روابط دو طرف حاکم بوده است، با اختلافات روزمره سیاسی لبنان تعامل شده است. در فضای وجود چنین ارتباطی، می‌توان اقدامات حزب‌الله و جریان آزاد ملی را تفسیر و تثبیت نمود. این اقدامات تعاملی که گاهی با فداکاری و وقفه نیز همراه بوده است از سازگاری با منافع شریک دیگر حکایت دارد، هر چند که این امر با مصلحت ذاتی این دو همخوانی نداشته باشد.

در حال حاضر فرمانده ارتش بیش از حد دارای موضع‌گیری متضاد  شده است. اختلاف واقعی در همین جاست اما این امر بر روابط تعاملی این دو تأثیر منفی نمی‌گذارد و این در حالی است که شرایط و تحولات منطقه و لبنان، بیش از هر وقت دیگر تقویت و گسترش این روابط را اقتضا می‌کند.

جایگاه میشل عون و نبیه بری ترسیم کننده معادلات سیاسی

دوم: شکی نیست که اختلاف بین میشل عون و نبیه بری، ناشی از آن است که هر دو در ترسیم معادلات سیاسی از جایگاه زعامت و رهبری برخوردارند. میشل عون رئیس بزرگترین فراکسیون پارلمانی است و افزون بر آن، نماینده اصلی مسیحیان و عنصر تأثیرگذار آنان است. این دو جایگاه، بر فرایند تصمیم‌گیری و اتخاذ مواضع وی در مسائل مختلف داخلی تأثیرگذار است. این در حالی است که نبیه بری، رئیس پارلمان بوده و از رهبران مردمی و شریک مقاومت می‌باشد. نبیه بری از آنجا که چهره‌ای سیاسی بوده و بر پارلمان به عنوان «نهاد قانون اساسی» ریاست می کند، در فرایند سازش از جایگاه والایی برخوردار است. از همین رو در برقراری ارتباط با مخالفان 8 مارس و شرکای سرسخت آن یعنی 14 مارس و گروه‌های میانه رو( طیف ولید جنبلاط و نجیب میقاتی) رویکرد بازی دارد.  بر همین مبنا اختلافاتی که بین نبیه بری و میشل عون بوجود می‌آید، حاکی از تمایز بین شرکای تندرو و موافق سازش سیاسی احتمالی با حامیان سازش دارای مواضع ملایم جهت ایجاد هماهنگی بین تمامی مواضع و منافع مختلف است.

نقش میشل عون در حمایت از جبهه مقاومت

سوم: چارچوب اصولی و روش‌مند مبتنی بر تفاهم، همان ارزیابی استراتژیک مشترک برای مشارکت مطلوب در جهت حمایت از آشتی داخلی و مقابله با طرح‌های استعماری رژیم صهیونیستی در منطقه است. تمامی جریان‌های مقاومت و در رأس آنها حزب‌الله و جنبش امل، ترسیم‌گر یک حقیقت مشهود تاریخی به نام میشل عون از رهبران عربی لبنان است.

او کسی است که با ایجاد انقلابی فرهنگی، تمامی معیارهای متداول صدها ساله منطقه را دگرگون ساخت و اصالت و مسیحیت شرقی را بدان بازگرداند. وی با حمایت از مقاومت به عنوان گزینه‌ای استراتژیک – بخصوص بعد از جنگ 33 روزه-  و دفاع از سوریه در برابر طرح ویرانگر غرب که توسط گروه‌های تروریستی و تکفیری مورد حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس و ترکیه در جریان است، نه تنها از استقلال لبنان، سوریه و مسیحیان شرق، که از تمامی ملت‌های منطقه دفاع می‌کند.

میشل عون همیشه حامی پایداری و فداکاری جریان مقاومت بوده و همزمان با شکل‌گیری تحولاتی بزرگ در پی پیدایش حماسه مقاومت و پایداری سوریه و لبنان، در دستاوردهایی که بزودی در قالب پیروزی جبهه سوریه، تجسم خواهد یافت و بر تمام منطقه تأثیر خواهد گذاشت، سهیم است.

باید گفت تغییر برخی مواضع اعراب و اروپائی ها در پرتو فداکاری‌های مشترک محور مقاومت و در بطن آن رهبری مسیحیان شرق یعنی میشل عون حاصل شده است.

حزب‌الله و جریان آزاد ملی در برابر ملت لبنان و محور مقاومت منطقه به خاطر اولویت دادن به نبرد القصیر مسئول هستند. این دو به منظور دفاع از شرق و هویت آن، در برابر حملات آمریکا، رژیم صهیونیستی و گروه‌های تکفیری وارد این نبرد شدند. سید حسن نصرالله و میشل عون هرکدام دارای تعریف خاصی از جبهه دشمن بوده‌اند، اما هردو معتقدند با دشمنی مشترک روبرو هستند که به منظور شکست دادن آن، نباید به اختلافات جزئی در نگرش ها و برداشت‌ها توجه کرد. به باور این دو این اختلافات نباید وضوح و روشنی پیمان محکم و استراتژیک حامیان پیشرفت و جریان مقاومت در شرق جهان عرب را مخدوش سازد.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار