امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۶:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24237
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 255
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر نشر معارف با انتشار 5 کتاب جدید و کاربردی در حوزه علوم روز به روز ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر نشر معارف با انتشار 5 کتاب جدید و کاربردی در حوزه علوم روز به روز شد.

این کتاب‌ها که سعی دارد به مسائل روز و سوال‌های مطرح در ذهن جوان‌ترها پاسخ دهد، چنین هستند:
1- کتاب «پندار پنهان: بررسی و نقد آثار و اندیشه‏‌های پائولو کوئیلو»

پائولو کوئیلو، نویسنده مشهور برزیلی است که آثار او تاکنون به بیش از 60 زبان زنده دنیا و بیش از 65 میلیون نسخه و در پیش از 150 کشور منتشر شده است.

کتاب «پندار پنهان» نوشته حجت ‏الاسلام سید محمد موسویان در چهار فصل تنظیم شده است: نویسنده در فصل اول به زندگی پُرفراز و نشیب کوئیلو و مراحل مختلف زندگی او از دوران کودکی تا جوانی، از دست دادن ایمان، بستری شدن در تیمارستان، اعتیاد، زندان، جادوگری، نویسندگی پرداخته است و در تمام این مراحل سعی کرده است که این پژوهش را با اعترافات کوئیلو مستند کند.

سپس در فصل دوم به معرفی آثار کوئیلو و بررسی محتوا و نقد اجمالی آنها پرداخته است و فصل سوم را که مهمترین فصل کتاب است به بررسی دقیق منابع فکری پائولو کوئیلو ـ که بیشترین سهم را در شکل‏ گیری شخصیت، اندیشه و آثار او داشته‌‏اند ـ اختصاص داده است. در نهایت در فصل چهارم به تحلیل، بررسی و نقد مهم‏ترین اندیشه‏‌های کوئیلو پرداخته است.

چاپ اول این کتاب در 288 صفحه با قیمت 6600 تومان منتشر شده است.

2.  «بررسی و نقد تئوری‏های انقلاب اسلامی ایران: تئوری یروان آبراهامیان و جان فورن» 

انقلاب اسلامی ایران با توجه به اینکه از انقلاب‏‌های بزرگ معاصر به شمار می‏‌آید، مورد توجه و تحلیل بسیاری از نظریه‏ پردازان و پژوهشگران است. از جمله این نظریه ‏پردازان که سعی در تحلیل انقلاب اسلامی داشتند می‏‌توان یروان آبراهامیان و جان فورن اشاره کرد. آبراهامیان در کتاب معروف خود «ایران بین دو انقلاب» با تئوری «سیاست توسعه نامتوازن» به تبیین انقلاب اسلامی ایران پرداخته است. وی انقلاب اسلامی ایران را به دلیل نوسازی در سطح اجتماعی و اقتصادی و علوم نوسازی از سطح سیاسی می‏‌داند.

اما بخش اصل تئوری جان فورن درباره انقلاب اسلامی ایران را می‏‌توان در کتاب «مقاومت شکننده» پیگیری کرد که از نظر وی، علاوه بر عوامل ساختاری باید به عوامل فرهنگی، اجتماعی و... توجه کرد. از این رو وی با مجموعه‏‌ای از تئوری‏‌ها به تحلیل انقلاب اسلامی می‏‌پردازد. عبدالرسول یعقوبی در بخش اول کتاب، در سه فصل به بررسی و نقد تئوری یروان آبراهامیان می‏‌پردازد: «نظریه‏ پردازی بر انقلاب، سازمان‏دهی و ایدئولوژی انقلاب» و نقد نظریه ابوذر مظاهری در بخش دوم نیز در سه فصل به بررسی و نقد تئوری جان فورن پرداخته است: «کاوشی در روش و الگوی نظری، الگوی نظری در تطبیق با تاریخ تحولات و نقد و ارزیابی این نظریه». نویسنده آشفتگی در نظریه‏پردازی، استفاده از ابزارهای مفهومی شرق‏ شناسانه و تقلیل‏گرایی در ایدئولوژی، سازماندهی و رهبری انقلاب را از جمله نقاط ضعف نظریه آبراهامیان برمی‏‌شمارد و پیش‏ فرض‌‏ها و اندیشه‏‌های نادرست، سطح پایین تحلیل و تقلیل حقیقتِ بلندِ انقلاب اسلامی را نیز از جمله ضعف‏ها و کاستی‏های نظریه جان فورن بیان می‏‌کند.

چاپ اول این کتاب به قلم عبدالرسول یعقوبی و ابوذر مظاهری در 200 صفحه، با قیمت 4600 تومان عرضه شده است.3.  «ولایت فقیه؛ پیشینه، ادله و حدود اختیارات»

این کتاب نوشته حجت‏ الاسلام  علی کربلایی پازوکی از شش بخش تنظیم و تدوین شده است، تبیین مفهومی ولایت مطلقه فقیه، پیشینه نظریه ولایت فقیه و محدوده آن، ولایت فقیه از منظر امام خمینی(ره)، دلایل ولایت فقیه، ولایت فقیه؛ مسأله‏ای کلامی یا فقهی؟، ولایت فقیه از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

این پژوهش درصدد تحلیل، تبیین و بررسی پیشینۀ ادله عقلی و نقلی ولایت فقیه و محدوده اختیارات و راهکارهای اعمال ولایت فقیه جامع‏ الشرایط به عنوان مهمترین محور حیات سیاسی شیعه در عصر غیبت است. بخش نخست در چهار فصل به بیان مفهوم و مبادی تصوری ولایت مطلقه فقیه می‏پردازد. مفهوم ولایت در لغت، اصلاح و عُرف، فقه و فقیه در لغت و اصطلاح، وصف مطلقه در لغت و اصطلاح، ویژگی‏های رهبر جامعه اسلامی، چهار فصل بخش اول هستند.

بخش دوم در سه فصل به ذکر نظریات علمای بزرگ شیعی از ابتدای قرن چهارم هجری تا زمان حاضر در مورد محدوده اختیارات ولی فقیه جامع شرایط اختصاص دارد. بخش سوم به بررسی ولایت فقیه در آثار کتبی و شفاهی امام خمینی(ره) می‏پردازد و در ادامه با تحقیق در مورد حکم حکومتی، مسأله تغییر، گُسست و یا تکامل دایره اختیارات ولی فقیه جامعه شرایط را از دیدگاه امام خمینی(ره) بررسی می‏کند. بخش چهارم در سه فصل به بررسی ادلّه عقلی و نقلی ولایت سیاسی فقیه جامع‏ الشرایط در قرآن و روایات می‏پردازد. در بخش پنجم، مسأله فقهی یا کلامی بودن ولایت فقیه و آثاری که بر هر کدام از دیدگاهها مترتب است، مورد تحقیق قرار می‏گیرد. بخش ششم به بررسی اصول قانون اساسی در مورد ولایت فقیه اختصاص دارد.

چاپ اول این کتاب در 296 صفحه با قیمت 7400 تومان منتشر شده است.
 
4. دفتر چهل و ششم از مجموعه پرسش‏ها و پاسخ‏های دانشجویی با عنوان «آراستگی و مُدگرایی»

این کتاب که نوشته سید حسن موسوی است در سه فصل «آراستگی»، «مُدگرایی» و «احکام آراستگی و مُدگرایی»، به 61 سئوال دانشجویان در این خصوص پاسخ می دهد. آراستگی، آراستگی در سیره پیشوایان، اصول آراستگی، حیاء و آراستگی، آرایش صورت، پوشش بانوان، پوشش مشکی، ناخن بلند، داشتن انگشتر، انگشتر طلا، استعمال عطر، مدل کفش، ماهیت مُدگرایی، مُدگرایی در ایران، معیار مُدگرایی، انگیزه‏های اجتماعی و روانشناختی مُدگرایی، پیامدهای منفی مُدگرایی، تعریف لباس شُهرت، حکم لباس شُهرت و دیگر احکام پوشش و زینت‏ آلات از جمله مباحثی که به آن پرداخته شده است.

چاپ اول این کتاب در 144 صفحه با قیمت 3300 تومان منتشر شده است.

مجموعه پرسش‏‌ها و پاسخ‏‌ها تاکنون در بیش از 45 جلد، از سوی اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و دفتر نشر معارف منتشر می‏‌شود.


 
5. کتاب «توسعه گرایی و هویت فرهنگی در ایران معاصر»

این پژوهش درصدد است تا توسعه در ایران از دهه 1320 تا عصر حاضر (دوران جمهوری اسلامی) و نیز چالش‏های هویتی برآمده از آن را واکاوی کند.

این کتاب که نوشته محمدجواد هراتی است در هشت فصل تنظیم و تدوین شده است: هویت و مبانی نظری آن (شامل مفهوم هویت، ضرورت هویت در جامعه و اهمیت شناخت آن، رویکردهای مختلف هویت، هویت و فرهنگ، بحران هویت و چالش های هویتی)، توسعه و مبانی نظری آن (شامل بررسی مفهوم توسعه، ابعاد گوناگون توسعه و ارتباط آن با یکدیگر، خاستگاه و مبانی نظری توسعه)، مبانی نظری مناسبات توسعه و هویت (شامل مناسبات نهادین توسعه و هویت، نظریه‏‌های توسعه و بحران هویت، الگوهای توسعه، ارزشها و هویت، نسبت توسعه صنعتی با فرهنگ، توسعه‏ گرایی و تبدیل ثروت به ارزش، الگوهای حل بحران هویت در فرآیند توسعه)، توسعه و چالش هویت در عصر پهلوی (شامل تحولات اقتصادی اجتماعی ایران در عصر پهلوی اول، نیاز به توسعه در عصر پهلوی دوم و ساختار اقتصادی ـ اجتماعی آن، توسعه در عصر پهلوی دوم، نتایج و پیامدهای توسعه اقتصادی در عصر پهلوی دوم، فرهنگ و هویت‏‌سازی فرآیند توسعه در عصر پهلوی، پارادوکس‏‌های هویت‏سازی در عصر پهلوی دوم، بحران هویت در فرآیند توسعه و رویداد انقلاب اسلامی)، توسعه‏‌گرایی و هویت فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران (نیاز به بازسازی و پیشرفت در ساختار اقتصادی ـ اجتماعی پس از جنگ، سیاست توسعه از جمهوری اسلامی ایران پیامدهای اجرای برنامه‏‌های توسعه در جمهوری اسلامی ایران، فرآیند تغییر ارزشها و فرهنگ در فرآیند توسعه، هویت‌‏سازی در جمهوری اسلامی)، بررسی تطبیقی چالش‏‌های هویتی در فرآیند توسعه ایران معاصر (بررسی تطبیقی دو عصر متفاوت، بررسی علل حل نشدن چالش‏‌های هویتی در فرآیند توسعه)، منابع موثر بر تدوین الگوی تعالی و پیشرفت (منابع اسلامی موثر بر تدوین الگوی تعالی و پیشرفت، محورهای تعالی و پیشرفت از دیدگاه امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب)، بایسته‏های الگوی تعالی و پیشرفت (شامل بخش‏هایی چون عدالت محوری، مدیریت فرهنگ‏محور، هویت‏سازی، تولید علم بومی).

چاپ اول این کتاب  در 248 صفحه با قیمت 6200 تومان منتشر شده است.

این کتاب‌ها را می‏‌توان از فروشگاههای پاتوق کتاب دفتر نشر معارف (تهران: تلفن 02188911212 و قم: تلفن 02537740004)، مراکز توزیع محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در سراسر کشور یا سایت پاتوق کتاب (www.ketabroom.ir) تهیه کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها