امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۵:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24238
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۴
تعداد بازدید: 56
به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در بخشی از برنامه تلویزیونی هفت بامداد امروز بهزاد ابتهاج و جمال خندان کوچکی با حضور در این برنامه ...

به خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در بخشی از برنامه تلویزیونی هفت بامداد امروز بهزاد ابتهاج و جمال خندان کوچکی با حضور در این برنامه در خصوص وجوه مختلف مساله خانه سینما به مناظره با یکدیگر پرداختند.

ابتهاج: خانه سینما از سال 72 به صورتی قانونی تاسیس شده است
 
براساس این گزارش،ابتهاج در ابتدای صحبتهایش با اشاره به برطرف شدن مشکل خانه سینما با توجه به توافقات انجام گرفته درباره شکل گیری اختلافات توضیح داد: خانه سینما از سال 72 که فعالیت خود را آغاز کرده است دارای 6 اساسنامه بوده که تا سال 87 همه  ارکانی که مد نظر وزارت ارشاد بوده است در اساسنامه هایش رعایت شده است. در سال 87 مصوبات اسانامه باعث بروز مشکلات شده است.
 
وی ادامه داد: در مصوبه سال 87 سه مسئله مهم که مغایر با قوانین است در اساسنامه رعایت نشده است. اولین مسئله بحث حضور ناظر مالی بود که باید با حکم وزیر ارشاد انتخاب می شد. دوم زیر نظر وزارت ارشاد بودن خانه سینما و سوم صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده و اختیارات مجمع برای تغییر مصوبات بود که در اساسنامه سال 87 این سه نکته کلیدی از اساسنامه خارج شده بود.
 
خندان با تایید صحبتهای ابتهاج در این زمینه توضیح داد: هر کدام از این تغییرات منشائی داشت و باعث بروز اشکالاتی در اداره خانه سینما می شد که همین مسائل باعث تغییر اساسنامه شدند. خانه سینما از سال 72 که اساسنامه اش به ثبت و تایید وزارت ارشاد رسیده نسبت به تغییراتی در اساسنامه اقدام کرده است.
 
 
ابتهاج: فعالیت خانه سینما از سال 76 غیر قانونی بوده است
 
ابتهاج در ادامه درباره تخلفاتی که خانه سینما در سال 1375 مرتکب شده است توضیح داد: طبق قانون تجارت چنانچه تغییرات اساسنامه بر طبق مقررات جامعه نباشند این تغییرات جنبه اجرایی و قانونی نخواهند داشت. فرض کنیم که خانه سینما قبل از سال 75 طبق قانون تصویب شده است. اما در سال 1375 ضوابطی برای اداره موسسات فرهنگی تصویب شد که فعالیت هر موسسه در راستای تکالیف مطرح شده در آن ضوابط بود.
 
وی ادامه داد: بر این اساس هر مرکزی که بخواهد در قلمرو فرهنگی فعالیت کند باید مسائل حقوقی مطرح شده را رعایت کن. 6 ماه نیز برای روند قانونی شدن موسسات، وقت تعیین شد اما از 27 فروردین سال 76 به بعد چون خانه سینما این ضوابط را برای قانونی شدنش رعایت نکرده است نهادی غیر قانونی تلقی می شد و وزارت ارشاد نیز دستور تعطیلی دائم آن را صادر کرد.
 
مشاور حقوقی خانه سینما در این زمینه توضیح داد: ارشاد بنا به استناد موارد دیگری خانه سینما را تعطیل کرد. وزارت ارشاد در نامه ای متذکر شده بود که به خاطر طی نکردن مراحل قانونی تاسیس خانه سینما این نهاد تعطیل می شود. در صورتی که خانه سینما ثبت قانونی شده است. اختلافات نیز از اینجا شروع شد. آن موقع ما نامه ای به وزارت ارشاد ارایه دادیم که خانه سینما به صورت قانونی تاسیس شده است. ما به دیوان عدالت اداری مراجعه کردیم و گفتیم تعطیلی خانه سینما خلاف قانون است. دیوان عدالت اداری هم تعطیلی خانه سینما را باطل اعلام کرد.
 
مشاور حقوقی سازمان سینمایی درباره رعایت نشدن مسائل حقوقی در اساسنامه ای که هیات هفت نفره خانه سینما تصویب کرده بود گفت: در اسان نامه ای که هیات هفت نفره تنظیم کردند باز هم موارد قانونی رعایت نشده بود. من و آقای خندان با هم جلسه ای گذاشتیم و از 12 مورد اختلافی که وجود داشت نزدیک به 9 مورد آن را به صورت قانونی برطرف کردیم.
 
وی افزود: این اساسنامه دوباره تنظیم شد اما متاسفانه بازهم روند بازگشایی خانه سینما با مشکل مواجه شد. اما رئیس جمهور دستور بازگشایی خانه سینما را صادر کرد. اما کدام خانه سینما؟ خانه سینمایی که روند قانونی را طی کرده باشد نه خانه سینمایی که متعلق به فرد و شخص خاصی است. مقدمه تشکیل مجمع عمومی خانه سینما ثبت صنوف سینمایی است که هنوز اتفاق نیفتاده.
 
خندان کوچکی: سازمان سینمایی اساسنامه خانه سینما را به میل خودش تغییر داده است
 
خندان در پاسخ عنوان کرد: هیات هفت نفره خانه سینما اساسنامه ای را تنظیم کرد و به آقای جوزانی نماینده رییس جمهور در شورا تحویل داد. ما تصور می کردیم اساسنامه ای که به ما ارائه می شود همان اساسنامه ای باشد که ما به سازمان سینمایی و نماینده رییس جمهور ارائه دادیم اما اساسنامه جدید دارای تفاوتهای اساسی به چیزی بود که ما قبلا نوشته بودیم. بنابراین ما معترض شدیم. یک دستگاه دولتی نمی تواند با تحکم اساسنامه ای را تنظیم کرده و به ما ارایه دهد تا در مجمع عمومی آن را تصویب کنیم.
 
وی افزود: علی رغم تمام ایراداتی که به اساسنامه سازمان سینمایی وارد بود ما فراخوان مجمع عمومی را دادیم و به همه صنوف هم اعلام کردیم که دو اساسنامه پیشنهادی وجود دارد که مجمع عمومی تصمیم می گیرد کدام یک را بپذیرد. اساسنامه ای که در سازمان سینمایی پیشنهاد شده بود از لحاظ حقوقی بسیار مشکل داشت.ابتهاج در پاسخ به خندان یادآور شد: تا زمانی که همه صنوف به صورت قانونی معرفی و ثبت نشوند شما نمی توانید مجمع عمومی برگزار کنید. خانه سینما متعلق به صنوف قانونی سینما است نه یک فرد خاص. شما مقدمه  را انجام نداده به سراغ نتیجه رفتید. معرفی اعضا شورای مرکزی صنوف 5 ساعت هم وقت نمی گرفت چه برسد به 72 ساعت. تا امروز یک صنف شما نیانده تا خودش را قانونی کند.خندان در پاسخ توضیح داد: در تفاهم نامه ای که توسط نمایندگان سازمان سینمایی و خانه سینما در حضور رییس جمهور امضا شده است ما تا 6 مرداد که زمان برگزاری مجمع عمومی است فرصت داریم تا برای ثبت 29 صنف سینمایی اقدام کنیم. ما چطور می توانستیم طی 72 ساعت به صنوف اعلام کنیم که اساسنامه شان را به ثبت برسانند. ما تا 6 مرداد وقت داشتیم اما شما آن را به 72 ساعت تقلیل دادید.  

ابتهاج: نگذاریم خانه سینما متعلق به یک فرد خاص باشد
 
این حقوقدان ادامه داد: اگر دوستان می خواهند یک تشکل جدید با اسم دیگری تاسیس کنند اشکالی ندارد و ما با ان مخالف نیستیم اما اگر با نام خانه سینما و مدیر عامل بخواهند تصمیمی بگیرند ما از طریق قانون پیگیری خواهیم کرد. اسامی هیات مدیره خانه سینما تائید شده و در روزنامه رسمی کشور در سال 89 اعلام شده است. مطابق این روزنامه رسمی اعضا هیات مدیره و مدیر عامل خانه سینما مشخص هستند.ابتهاج نیز در پایان صحبتهایش یادآور شد: افراد و آدم ها نباید در خانه سینما مهم باشند باید فعالیتها بر اساس قانون شکل بگیرد. خانه سینما 5 هزار عضو دارد بنابراین معتقدم که باید آدم های جدید بیایند و فعالیتشان دوباره شکل بگیرد و مجمع عمومی جدید برگزار شود. 
 
براساس این گزارش، همچنین در بخشی دیگر از این برنامه با حضور حسین معززی‌نیا و سعید قطبی‌زاده فیلم سینمایی «گذشته» اصغر فرهادی نقد و بررسی شد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها