امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24280
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۷
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس جمهور افغانستان، در سفر 2 ماه قبل خود به «دهلی‌نو» فهرستی از ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس جمهور افغانستان، در سفر 2 ماه قبل خود به «دهلی‌نو» فهرستی از نیازهای اساسی در بخش تجهیز نیروهای امنیتی کشورش را به مقامات هندی سپرد.

طبق افشای برخی از رسانه‌های هندی برخلاف توافقات، هواپیماهای «آنتونوف 32» ساخت روسیه، وسایل حمل و نقل برای ارتش، توپ‌های 105میلی متری و تجهیزات احداث پل‌های مستحکم در صدر این فهرست جای داشت.

در اولین روز هفته گذشته وزیر امور خارجه هند مسئله کمک نظامی دهلی نو به نیروهای امنیتی افغانستان را به گونه‌ای غیر مستقیم رد کرد.

این موضع‌گیری پای یک هیئت بلندپایه نظامی و مشاوران سیاست خارجی هندوستان را به کابل کشاند.

آگاهان امور نظامی در افغانستان براین باورند: هند با توجه به منافع خود و مخالفت با سیاست خارجی پاکستان و نفوذ برای تداوم حاکمیت کنونی خود در منطقه نمی‌تواند سلاح‌های سنگین در اختیار افغانستان قرار دهد.

بنابراین حکومت افغانستان باید به دنبال پیدا کردن کشور جایگزین دیگری برای هند به منظور تأمین سلاح و جنگ‌افزارهای سنگین نظامی باشد.

گزینه دوم این جایگزینی نباید روسیه باشد زیرا بنا به تجربه تلخی که از افغانستان در 3 دهه اخیر دارد به سختی حاضر خواهد شد با درنظرداشت بحران امنیتی در افغانستان به این کشور کمک  نظامی آن هم به حجم زیاد کند.

این آگاهان تأکید بر ناکامی ناتو در افغانستان در آستانه خروج دارند به اعتقاد آنان بر آنچه استدلال پیش از ورود به این کشور از سوی ناتو و آمریکا عنوان می‌شود 50 درصد هم دست نیافتند.

تردید کارشناسان نظامی هند هم این است که آیا پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پایان سال 2014 ارتش 200 هزار نفری افغانستان متحد باقی خواهد ماند؟

همزمان با امتناع هند از تجهیز نظامی افغانستان، آمریکا از تخریب مقادیر زیاد تجهیزات خود به ارزش هفت میلیارد دلار توسط نیروهای نظامی ناتو در افغانستان خبر داد.

گزارشات حاکی از آن است که فرماندهان نظامی عدم توانایی نیروهای افغانستانی در کاربرد این تجهیزات و بهای سنگین انتقال آن به آمریکا را علت این اقدام خوانده‌اند.

نخستین پیمان همکاری راهبردی کابل-دهلی نو که توسط حامد کرزی و نخست وزیر هند منعقد شد، بیانگر جایگاه ویژه هند در سیاست خارجی افغانستان است وکمک 2 میلیارد دلاری هند، در 11 سال گذشته از ارکان تقویت مناسبات 2 کشور به شمار می‌رود.

اکنون با توجه به انتشار این گزارش و وضعیت بحرانی افغانستان و انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی این کشور، دهلی احتمال دارد وسایل غیر نظامی هوایی و زمینی نیروهای امنیتی را با پیش‌شرط‌هایی عملی کند.

از سوی دیگر، دهلی نو به دنبال مهم جلوه دادن نقش خود در روند بازسازی دفاعی افغانستان است، البته با تأکید بر عدم تمایل آمریکا به تأمین نیازهای ارتش افغانستان از چین و روسیه.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها