امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۹:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24286
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۸
تعداد بازدید: 75
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده  رئیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد در نشست «لزوم حمایت از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، همایون امیرزاده  رئیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد در نشست «لزوم حمایت از تولید کاغذ در کشور و ‬ ‫تجهیز و راه‌اندازی کارخانه‌های داخلی‬» که صبح امروز در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس برگزار شد ، ضمن اشاره به تولید داخلی اظهار داشت: وزارت ارشاد همواره خود را در کنار دوستان تولید کننده دیده است،‌ هر جا صحبت از چاپ و نشر و انتشارات باشد وزارت ارشاد خود را متولی می‌داند.

وی ادام داد: در حوزه وضعیت کاغذ یک ریل‌گذاری نامناسبی در سال 83 در برنامه چهارم توسعه انجام شد و  آن هم تغییر رویکرد حمایتی از تولید کننده به مصرف کننده بود، این دغدغه جدی بود. اما متأسفانه در کنار این تغییر رویکرد حمایتی متولی حوزه تولید مشخص نشد و ما امروز به دنبال پرتقال فروشی می‌گردیم که مستندات گویایی از آن در دست داریم.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ساماندهی نظام یارانه‌ای بخش فرهنگ با اولویت کودکان؛ دانش‌آموزان و دانشجویان با رویکرد تغییر نظام یارانه از تولید به سمت مصرف‌کننده از سال 85 آغاز شد، بیان کرد: البته طی این مدت ما امر تولید را رها کردیم و تمام امکانات را به سمت مصرف‌کننده بردیم. در بحث تولید متولی مشخصی وجود نداشت، وقتی ما یارانه را از تولید گرفتیم، مشخص نکردیم که تکلیف تولید چه می‌شود؟

* مسئول بحث کاغذ ارشاد نیست/ باید قانون را اجرا می‌کردیم

مشاور معاون فرهنگی ارشاد با بیان این مهم که بخشی از این مسائل به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز می‌گردد، اما متولی اصلی کاغذ ارشاد نیست، تصریح کرد: از سال 85 ما باید قانون برنامه را اجرا می‌کردیم و چاره‌ای جز این نداشتیم،‌ در عین حال از همان زمان دغدغه نگاه به تولید داخلی وجود داشت. امروز نیز تا زمانی که بین تولید و نیاز داخلی توازنی وجود نداشته باشد، نمی‌توان راه به جایی برد،‌ بحران کاغذ بسیار شدیدتر و شفاف‌تر از امروز در 15 سال پیش هم مطرح اما تاحدودی برطرف شد.

رئیس کارگروه کاغذ وزارت ارشاد ادامه داد: در سال 85 بعد از آیین‌نامه مصوب هیئت وزیران دو آیین‌نامه داخلی به تصویب رسید، در این آیین نامه بخشی از یارانه که قرار بود به مصرف‌کننده اختصاص پیدا کند، در چند شکل تعبیه شد، نخست در قالب بن‌کارت یا کارت الکترونیکی خرید کتاب‌، دوم تخفیف در قیمت کتاب در زمان نمایشگاه‌ها،‌ سوم یارانه ارزی بخش بین‌المللی نمایشگاه کتاب تهران که سر مجموع 50 درصد یارانه را تشکیل می‌دهد.همایون امیرزاده و حمید قبادی

 
* کاغذ واردات محور است/ ساماندهی واردات لازم الاجراست

مسئول کارگزوه کاغذ ارشاد به برخی مصوبات در جهت حمایت اشاره و افزود:‌ 30 درصد نیز به خرید کتاب برای کتابخانه‌های عمومی‌، 10 درصد برای سود و کارمزد بانکی جهت شبکه توزیع کتاب و 10 درصد نهایی برای شبکه‌های تبلیغات و نمایشگاه‌های استانی اختصاص یافت،‌ تا سقف 10 درصد هم وزارت ارشاد در عهده داشت که احتمالا‌ً آن را به نمایشگاه‌های استانی اختصاص داده است.

وی در این جلسه‌ کاغذ کشور را واردات محور دانست و خاطرنشان کرد: باید بر اساس شرایط کنونی تصمیم بگیریم که واردات را سامان دهیم یا خیر؟ عزم جدی ما این است که تسهیلات را به کارخانه‌های داخلی اعطا کنیم،‌ در تمامی پیگیری‌ها و مکاتبات ما بخش دوم را دنبال کردیم و همیشه شاه‌بیت مطالبات وزارت ارشاد در طول این چند سال اخیر تخصیص ارز با نرخ مرجع به کارخانجات تولید داخلی بوده است، چه در سطح معاونت تخصصی و چه در سطح وزیر. 
 

* کمبود کاغذ نداریم/ گله از واردکنندگان

مشاور معاون فرهنگی ارشاد ضمن تاکید بر اینکه‌ از نظر کمبود کاغذ مشکل خاصی نداریم، بیان داشت:  هر چه نگاه کنیم امروز در داخل کشور کاغذ موجود است،‌ اما من امروز می‌خواهم یک گله هم از بخشی از واردکنندگان کاغذ که دولتی هستند و با ارز مرجع به واردات پرداخته‌اند و در بازار آن را را با دلار آزاد ارائه کرده‌اند داشته باشم.
 
* برنامه‌های کوتاه‌میان و بلند مدت/ برای رهایی از درگیری‌های کاغذ چاره‌ای جر تولید نداریم

امیرزاده اضافه کرد: برای بحث تولید داخلی کاغذ نیازمند 3 گونه برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم،‌ در برنامه کوتاه‌مدت ناچاریم ظرفیتی که اکنون ایجاد شده و عمدتاً‌ بار سنگینی را بر شانه‌های بخش خصوصی وارد کرده است در قالب اعطای سرمایه حمایت کنیم،‌ ما امروز صحبت از تولیدی می‌کنیم که در سال 85 آن را حذف کرده‌ایم‌، ما یارانه‌ها را به مصرف کننده تزریق کردیم اما پس از آن نظارت درستی نداشتیم‌، بنابراین اگر بناست از درگیری‌های امروز حوزه کاغذ رها شویم، هیچ راهی جز تولید داخلی نداریم، وزارت ارشاد نیز بنا به ظرفیت و وظیفه خود کارها را انجام داده است.

این مقام مسئول در حوزه کاغذ با ابراز تاسف از اینکه تصمیم درست و مشخصی برای تولید داخلی نداشته‌ایم،‌سوق فلش را به سوی اصلاحات قابل تغییر خواند و ادامه داد: امروز متأسفانه توازنی بین نیاز و تولید داخلی وجود ندارد.
 
* با قیمت افسار گسیخته روبرو شدیم

امیرزاده در پاسخ به این انتقاد که چرا در کارگروه کاغذ ارشاد هیچ نماینده‌ای از تولید کنندگان کاغذ وجود نداشته است،‌ عنوان کرد: در بحث کارگروه از زمان شکل‌گیری محوریت بحث قیمت را دنبال کردیم‌، ما با قیمت افسار گسیخته روبرو شدیم. این استراتژی که در داخل کشور و در بازار کاغذ به فراوانی وجود دارد و مشکلی نیست را نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت چرا که در قیمت‌گذاری کاغذ این را دنبال کردیم که آیا قیمت جهانی کاغذ نیز اینقدر رشد داشته است؟
 

* گزارش کارگروه کاغذ/ ابراز امیدواری از جلسه با فرزین

وی در پایان ضمن اشاره به عملکرد کارگروه کاغذ و جلسه ناشران و تشکل‌های نشر با رئیس جمهور ادامه داد:‌ بخشی از خروجی‌های این جلسه ناظر بر حمایت از تولید داخلی است که ما کار را در حوزه چاپخانه‌داران و ناشران آغاز کرده‌ایم‌، با آقای فرزین جلسه گذاشتیم و کارگروه تشکیل شده است، که امیدوارم بتوانیم نتایج خوبی را دریافت کنیم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها