امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 19
۱۸:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24312
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 127
به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به‌ ریاست جمهوری تاجیکستان گفت ...

به‌ گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به‌ ریاست جمهوری تاجیکستان گفت که برخی با ایجاد هرج و مرج سیاسی در آسیای مرکزی به‌ دنبال تحقق نقشه تجزیه منطقه می‌گردند.

«سیف‌الله صفراف» معاون مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان، ضمن نشست مطبوعاتی به‌بررسی وضع در منطقه پرداخت و از وجود برنامه‌های برخی از طرف‌های خارجی برای آسیای مرکزی خبر داد.

وی با توجه به‌اهداف پشت پرده برخی از طرف‌های خارجی تاجیکستان و منطقه، از کارشناسان و نمایندگان رسانه‌ها خواست تا از تحولات آسیای مرکزی و افغانستان تحلیل دقیق داشته باشند و خود را در مقابل منافع ملی قرار ندهند.

طرح ایجاد دولت «بدخشان» و «فرغانه» در منطقه 

وی ضمن پاسخ به‌سوال خبرنگار فارس در رابطه به‌تحولات چند سال اخیر امنیتی این کشور (از جمله درگیری‌های وادی «رشت» و منطقه «بدخشان») و تلاش برخی از قدرت‌ها برای استفاده از آن در راستای منافع خود، گفت: از همان ابتداء تحولات «خارغ» مرکز تحقیقات استراتژیک ضمن پخش بیانیه‌ای به‌اهداف عوامل دخیل در این تحولات و همچنین تجمع حدود یک هزار نفر افراد مسلح در آن موقع در مرز افغانستان با تاجیکستان اشاره کرد.

این مقام مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان افزود: هرچند تجمع این تعداد افراد مسلح در آن طرف مرز را برخی از کارشناسان و رسانه‌های داخلی یک نوع بزرگ جلوه دادن نقش عوامل خارجی در این تحولات ارزیابی کردند، ولی در نهایت اعزام نیروهای مسلح افغانستان به‌منطقه بدخشان و درگیر شدن آن‌ها با اعضای این گروه‌ها حقیقت حال را به‌نمایش گذاشت.

وی ادامه داد: البته از بین بردن تمامی این گروه‌ها به‌این دلیل امکان نداشت که به‌آن‌ها (یعنی به‌نیروهای انتظامی و نظامی افغان) گفتند به‌گروه‌های که تحت حمایت بعضی از نیروها هستند، کاری نداشته باشید.

صفراف یادآور شد: در همایش بین‌المللی‌ای که در چند ماه پیش در شهر دوشنبه از سوی ‌مرکز منطقه‌ای دیپلماسی پیشگیرانه سازمان ملل متحد و با شرکت نمایندگان آمریکا و سازمان‌های بین‌المللی برگزار شده بود، من این سوال‌ را مطرح کردم که گروه‌های یادشده در آن طرف مرز به‌چه کسی تعلق دارند؟ زیرا نمایندگان این کشورها و سازمان‌ها نیز در مناطق مرزی فعالیت می‌کنند و از موضوع خبر دارند. اما اعلام کردند که چیزی نمی‌دانند.  

وی در تشریح بی‌اطلاعی آن‌ها، گفت: در این رابطه صحبت خانم «الن کارر آنکوس» دبیر دائمی آکادمی علوم فرانسه یادم می‌آید. باری از وی سوال کردند که در این همه کشمکش‌های افغانستان مقصر اصلی کیست؟ پاسخ داد که طالبان مقصر اصلی می‌باشند.

ادامه پرسش و پاسخ‌ها به‌این شکل است: طالبان از کجا پیدا شدند؟ از پاکستان. حامی مالی پاکستان چه‌کشوری می‌باشد؟ عربستان سعودی. پس پشتیبان عربستان سعودی کدام کشور است؟ این دیگر برای همه معلوم است.

صفراف افزود: من هم همانند خانم آنکوس می‌گویم که همه شما می‌دانید که اصل حرف کجاست...

معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان با بیان اینکه «بازی‌های ژئوپلیتیکی در منطقه بیش از پیش در حال جدی‌تر شدن می‌باشند»، از همایشی یاد کرد که چندی قبل در قزاقستان برگزار شد.

وی گفت: در این همایش خانم «ماریانا کاچوبی» نماینده مرکز ضدتروریستی جامعه کشورهای همسود از وجود برنامه‌های برای ایجاد دو دولت جدید در آسیای مرکزی: یکی «دولت بدخشان» (از طریق یکی شدن بدخشان تاجیکستان و بدخشان افغانستان) و دیگری «دولت فرغانه» (که بخش قابل توجهی از خاک ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان را فرا خواهد گرفت).

این نماینده روسیه گفت که مسکو اجازه نخواهد داد که در قلمرو کشورهای شریک و متحد روسیه چنین سناریوهای پیاده شوند.

صفراف بر آن اشاره کرد که از این بابت نه‌تنها روسیه بلکه چین هم شدیدا نگران می‌باشد. چرا که هدف اینگونه برنامه‌ها قبل از همه روسیه و چین می‌باشند.

وی گفت که تاجیکستان با اتکا به‌توانمندی‌های داخلی و همچنین حمایت‌های دو شریک مهم استراتژیک خود، یعنی روسیه و چین مانع تحقق این دست پروژه‌ها خواهد شد.

صفراف ابراز اطمینان کرد که دولت‌های آسیای مرکزی با همکاری میان خود و همچنین کشورهای همسایه از عهده تامین ثبات و امنیت منطقه بر خواهند آمد.

انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان شفاف برگذار خواهد شد

صفراف بر علاقمندی مقامات تاجیکستان برای برگزاری آزادانه انتخابات قریب‌الوقوع ریاست جمهوری این کشور تاکید کرد.

وی گفت: شرکت حزب نهضت اسلامی در راستای برگزاری شفاف و دموکراتیک این انتخابات خواهد بود. ما مخالف حضور این حزب در انتخابات نبودیم و نیستیم و حق هم نداریم چنین موضعی بگریم. بلکه امیدواریم هر یک حزب سیاسی تاجیکستان نماینده خود را برای حضور در این انتخابات معرفی خواهد کرد تا مردم بتوانند شایسته‌ترین را برگزینند.

عدم وجود همکاری‌های پژوهشی با ایران

معاون رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تاجیکستان بر آن اشاره کرد که بر اساس اسناد امضاشده همکاری، این مرکز با مراکز مربوطه روسیه، چین، قزقاستان و برخی از دیگر کشورها همکاری نزدیک دارد.

خبرنگار فارس از صفراف این پرسش را کرد که آیا پس از 21 سال برقراری روابط و از سوی مقامات عالی شریک استراتژیک طبیعی خواندن کشورهای یکدیگر میان مرکز شما و نهادهای مربوطه ایرانی سندی به‌امضا رسیده است؟

وی با وجود اشاره به‌‌ارتباط بسیار خوب میان دو کشور و از جمله برگزاری برنامه‌های مشترک و حضور متقابل در همایش‌های دوشنبه و تهران، اذعان کرد که تا هنوز هیچ نوع سندی برای همکاری منعقد نشده است.

این مقام مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به‌ریاست جمهور تاجیکستان اعلام کرد که این مرکز علاقمند به‌امضای سند همکاری با طرف مربوطه ایرانی می‌باشد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها