امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۸:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24314
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 158
«سید وحید ظهوری حسینی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت و گو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«سید وحید ظهوری حسینی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی افغانستان در گفت و گو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت که آموزش یکی از مباحث ارزشمند و مهم در هر کشور بخصوص افغانستان به شمار می‌رود؛ بنابراین در وضعیت فعلی این کشور هر گروه و قشری از این طریق سعی در سهم‌گیری در حاکمیت و کنترل افغانستان دارند.

ظهوری حسینی ادامه داد: به همین منظور از زمانی که دانشگاه‌های خصوصی در افغانستان اجازه فعالیت یافتند برخی از سرمایه‌داران و حاکمان افغانستان چنین مراکزی را برای تاثیرگذاری در لایه‌های مختلف این کشور بوجود آوردند. مثلا عده‌ای سعی کردند که زبان مورد نظرشان را به نوعی تحمیل کنند یا مسئله تابلوی یک دانشگاه بر سر زبان پشتو و فارسی جنجال آفرین می‌شود.

این موارد حاکی از اختلافاتی است که بر اثر ضعف فرهنگی و مدیریتی توسط تعدادی از تفرقه افکن‌ها مطرح و گسترش می‌یابد.

عضو موسس بنیاد فرهنگی کوثر افزود: این در حالی است که اخیرا «عبیدالله عبید» وزیر تحصیلات عالی افغانستان به بهانه تغییر و اصلاح امتحانات ورودی دانشگاه‌ها در افغانستان از سهمیه بندی کنکور و اجرای عدالت صحبت کرده است.

عدالتی که امروز از سوی وزیر تحصیلات عالی و برخی افراد دیگر در مورد سهمیه بندی کنکور مطرح شده، دقیقا مخالف «عدالت» است زیرا فردی که توانایی رشد و شکوفایی دارد بدون در نظر داشت منطقه و استان، بایستی به مراکز تحصیلات عالی راه یابد.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد که مباحث قومی در بحث طرح سهمیه بندی تاثیر گذار بوده و افرادی مانند آقای عبید که ادعای مسلمانی دارند، بایستی بدانند که دامن زدن به مباحث قومی خلاف دستورات قرآن کریم و قانون اساسی افغانستان است.

بر اساس قانون اساسی تحصیل حق همه مردم افغانستان است و طبق ماده 43 قانون اساسی همه می‌توانند از تحصیلات آزاد و شفاف برخوردار شوند و هیچ محدودیتی برای فردی در افغانستان وجود ندارد.

ظهوری حسینی تصریح کرد که موضوع سهمیه بندی در سیستم برگزاری کنکور سراسری یک طرح باطل و اشتباهی است که زمینه اختلاف، تبعیض و غافل شدن از مسائل اساسی افغانستان را فراهم می‌کند.

کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با دخالت هدفمند برخی افراد در مراکز و ارکان مختلف افغانستان اظهار داشت که  برخی افراد خط و نشان‌هایی کشیده و زمینه اختلاف را دامن می‌زنند.

به عنوان نمونه از باوجودی که از دیرباز زبان فارسی در افغانستان مکالمه و حتی مکاتبات اداری نیز بوسیله آن انجام می‌شد اما اخیرا مخالفت‌هایی با زبان فارسی شروع شده است یا در آزمون های رقابتی چندی قبل وزارت «دفاع ملی» نیز متاسفانه سعی بر آن بوده تا نیروهای خاصی وارد این وزارتخانه شوند.

ظهوری حسینی با اشاره به وضع جاری افغانستان مطرح شدن برخی مسائل در این کشور را تلاش حکومت برای مغشوش کردن اذهان مردم دانست و افزود: براین باور هستم که در پشت پرده سعی می‌شود ذهن مردم افغانستان به هر شیوه‌ای مخدوش شوند تا حکومت بدنبال برنامه‌ها و اهداف خود باشد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها