امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24350
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۲
تعداد بازدید: 172
به گزارش فارس، تحولات و رویدادهای کشورهایی مانند مصر حاکی از برنامه های جدید اسرائیل برای رخنه و نفوذ در ارتش و نیروهای نظامی کشورهای دستخوش ...

به گزارش فارس، تحولات و رویدادهای کشورهایی مانند مصر حاکی از برنامه های جدید اسرائیل برای رخنه و نفوذ در ارتش و نیروهای نظامی کشورهای دستخوش انقلاب‌های عربی، در راستای  پیشبرد اهداف صهیونیستی است.

مقامات اسرائیلی ترجیح دادند که در مورد وقایع داخلی مصر اظهار نظر روشنی نکرده و سیاست صبر و انتظار را ادامه دهند. همانگونه که در قبال ترکیه نیز محتاطانه رفتار می‌کنند و تلاش دارند تا با اجتناب از هر گونه موضع گیری روشن و شفاف، در مقابل گمانه زنی‌های مبتنی بر حضور اسرائیل در پشت صحنه تحولات اخیر، مقابله کنند. با این حال محافل سیاسی و نظامی به صورت غیررسمی بر تأمین منافع اسرائیل در پی تحولات اخیر بویژه مصر تأکید کرده و سیر وقایع را به صورت بالقوه همسو با اهداف صهیونیست‌ها دانستند.

اگرچه مقامات رسمی این رژیم مانند نتانیاهو، تلاش کرد تا در مصاحبه های خود، تنها به رصد دقیق حوادث مصر اشاره کرده و آن را تنها واکنش خود در برابر رویدادهای مصر بخواند اما گزارشات و مواضع گروههای مختلف، نکاتی خلاف آن را به اثبات می رساند.

از سویی «کاهش احتمال جنگ اسرائیل با مصر به دلیل مشکلات اقتصادی و بحران داخلی این کشور»، جزء اولین دستاوردهای مصر آشوب زده برای رژیم صهیونیستی بود که از سوی مقامات این رژیم مورد تأکید قرار گرفت. در این راستا کانال 2 اسرائیل در تحلیلی از کاهش احتمال تهدید نظامی مصر در کوتاه مدت و نیز میان مدت سخن گفت. از سوی دیگر مقامات اسرائیلی از کودتای ارتش علیه مرسی، به عنوان ضربه ای به حماس به عنوان شاخه ای از اخوان المسلمین یاد کرده و از هشدارهای مقامات نظامی مصر بر مبنای عدم مداخله حماس در بحران داخلی مصر، ابراز خرسندی و رضایت کردند. 

اما نکته جالب در این میان رابطه ارتش با اسرائیل و برنامه های مقامات صهیونیست برای تمرکز بر این پروژه است. تأکید بر بهبود روابط میان اسرئیل و السیسی، ژنرال جوان شورای عالی نظامی مصر یکی از نقاط قابل توجه در این پروژه به شمار می آید. در این گزارش آمده است: «بعید نیست که روابط اسرائیل با مصر به واسطه حضور ژنرال السیسی بهبود حاصل کند، چیزی که در زمان مرسی امکان آن وجود نداشت.»

اسرائیل تایمز نیز در گزارشی نوشت: «مقامات ارشد نظامی اسرائیل در نظر دارند روابط خود را با تشکیلات نظامی السیسی بسط و ارتقا دهند. همکاریهای دوجانبه در موضوعاتی مانند مقابله با تروریست های صحرای سینا می تواند این امید و انتظار را که این روابط پایدار بماند، افزایش دهد.»

در واقع اسرائیل در پروژه جدید خود برای کنترل اوضاع نه به سیاسیون و مقامات حزبی کشورهای دستخوش انقلاب های عربی، بلکه به نظامیان آنها روی آورد. بافت ویژه ارتش برمبنای ساختار سلسله مراتبی، تمرکز قدرت در نهادهای آن و نیز روحیه عمل‌گرایانه ارتشیان در مقابل آرمان‌خواهی احزابی مانند اخوان المسلمین مهمترین بستر برای راه اندازی کودتاست. از این رو نفوذ و رخنه به درون ارتش در کشورهایی مانند مصر و فعال کردن این نهاد در راستای منافع مورد نظر می تواند به منزله یک پیروزی بزرگ برای اسرائیل به شمار آید.

این پروژه را می توان پدافند اسرائیل در مقابل قدرت‌ اسلام‌گرایان نامید زیرا از این طریق بسیاری از اهداف صهیونیست‌ها عملی می شود. مهمترین این اهداف عبارتند از:

1) اسرائیل از طریق رخنه در ساختار ارتش و نیروهای نظامی، حکومت‌های اسلام گرا را از قدرت ساقط کرده و مسئولیت آن را بر دوش ارتش و بر اساس نیازها و خواست مردمی می گذارد.

2) دلیل سقوط حکومت های اسلام گرا مانند اخوان المسلمین، ناتوانی در تأمین مطالبات مردمی معرفی می شود و از این طریق خواسته های اعتقادی ملتهای مسلمان خاورمیانه توسط صهیونیست‌ها مهندسی می شود.  از این رو بسیاری از نگرانی‌های صهیونیست‌ها در مورد آینده معادلات خاورمیانه و حضور اسلام‌گرایان به پایان می رسد. اسرائیل بر این مبنا تلاش می کند تا از این تحولات به عنوان جنگ روانی علیه حکومت اسلام‌گرایان استفاده کند و حکومت‌های دینی را ناکارآمد و غیر قابل اعتماد جلوه دهد. بنا بر تحلیل خبری کانال 2 اسرائیل، «نتانیاهو که از چشم انداز حکومت و به قدرت رسیدن اخوان‌المسلمین در خاورمیانه بسیار نگران بود، پس از وقایع مصر  نفس راحتی کشید زیرا این رویداد نشان داد که اخوان‌المسلمین که 80 سال برای چنین فرصتی مبارزه می کرد، پس از به قدرت رسیدن نتوانست یکسال نیز دوام آورده و توسط مردم سقوط کرد».
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها