امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24580
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 145
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: سوره مبارکه «نصر» صدودهمین سوره قرآن کریم است که در رابطه با فتح مکه نازل شو و ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: سوره مبارکه «نصر» صدودهمین سوره قرآن کریم است که در رابطه با فتح مکه نازل شو و یکی از گزینه‌هایی است که گفته می‌شود آخرین سوره نازل شده بر پیامبر عزیز اسلام است.

امروز و در ادامه آموزش قرائت صحیح قرآن کریم در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابتدا به قرائت ترتیل آموزشی استاد «محمود خلیل‌الحُصَری» از این سوره گوش فرا می‌دهیم و پس از آن به توضیحانی کوتاه درباره محتوای این سوره خواهیم پرداخت.
 
قرائت ترتیل آموزشی سوره مبارکه «نصر» توسط استاد «خلیل‌الحُصَری»


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ؛ به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ؛ چون یارى خدا و پیروزى فرا رسد/ 1

وَ رَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا؛ و ببینى که مردم دسته‏دسته در دین خدا درآیند/ 2

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا؛ پس به ستایش پروردگارت نیایشگر باش و از او آمرزش خواه که وى همواره توبه‏پذیر است/ 3

نصرت‌الهی علت‌العلل همه‌گیر شدن اسلام

در این سوره، نخست از نصرت الهى، و پس از آن فتح و پیروزى، و بعد نفوذ و گسترش اسلام، و ورودِ مردم، دسته، دسته در دین خدا سخن به میان آمده، و این هر سه، علت و معلول یکدیگرند، تا نصرت و یارى الهى نباشد، فتح و پیروزى نیست، و تا فتح و پیروزى نرسد و موانع از سر راه برداشته نشود، مردم گروه، گروه مسلمان نمى‌شوند، و البته به دنبال این سه مرحله که هر کدام نعمتى است بزرگ، مرحله چهارم، یعنى: مرحله شکر و حمد و ستایش خدا فرا مى‌رسد.
 
و از سوى دیگر، نصرت الهى و پیروزى، همه، براى این است که هدف نهائى یعنى ورود مردم در دین خدا و هدایت همگانى صورت گیرد.

«تسبیح»، «حمد» و «استغفار» ترمزهای پس از پیروزی

«تسبیح» به معنى منزه شمردن خداوند از هر گونه عیب و نقص است، و «حمد» براى توصیف او به صفات کمالیه است، و «استغفار» در برابر نقصان‌ها و تقصیرهاى بندگان است.

ممکن است به هنگام پیروزى، واکنش هاى نامطلوبى در انسان پیدا و گرفتار «غرور و خود برتربینى» شود، و یا در برابر دشمن دست به «انتقامجوئى و تصفیه حساب شخصى» بزند، این سه دستور به او تعلیم مى‌دهد در لحظه حساس پیروزى به یاد صفات جلال و جمال خدا بیفتد، همه چیز را از او بداند، و در مقام استغفار برآید، تا هم غرور و غفلت او زایل شود و هم از انتقامجوئى برکنار بماند.
انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها