امروز : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 25
۲۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2460
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۶
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «لوکاجانسانتی» سفیر جدید ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران در ابتدای مأموریت خود، امروز سه‌شنبه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «لوکاجانسانتی» سفیر جدید ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران در ابتدای مأموریت خود، امروز سه‌شنبه با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در این دیدار ضمن خوشامد گوئی به سفیر جدید ایتالیا و ابراز امیدواری نسبت به موفقیت وی در انجام مأموریت‌های محوله در گسترش روابط و همکاری‌های متقابل، روابط جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا را تاریخی خواند.

وی تصریح کرد: گر چه در مرحله کنونی روابط دو کشور در چارچوب سیاست‌های اتحادیه اروپا و ایران دچار مشکلاتی شده اما هنوز روابط تهران و رم از سایر اعضای اتحادیه اروپا در سطح بالاتری قرار دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مأموریت سفرای جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا در مرحله کنونی را بسیار حساس و خطیر خواند و تصریح کرد: اگر در مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 قانون و انصاف رعایت شود عبور از مرحله کنونی سخت نیست.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همکاری در چارچوب قوانین بین‌المللی را راهگشا دانست و با تأکید بر حقوق حقه جمهوری اسلامی برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای در چارچوب قوانین آژانس، افزود: ادعای نادرست استفاده غیر صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای توسط ایران در گذشته نیز مطرح بود.

وی خاطر نشان کرد که در آن دوران ما ‌توانستیم با مذاکرات منطقی و حسن نیت طرفین به سئوالات و ابهامات پاسخ دهیم و اکنون نیز می‌توانیم در چارچوب قانون به نتایج مشترک برسیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران چیزی بیش از حق خود نمی ‌خواهد، به فتوای رهبری معظم انقلاب مبنی بر حرام بودن ساخت و استفاده از سلاح هسته‌ای اشاره کرد و گفت: فتوای رهبر جمهوری اسلامی بسیار بالاتر از یک تعهد و قول سیاسی عادی است و معنای آن اینست که اگر خلاف آن عمل شود، گناهی نابخشودنی و خلاف عدالت رفتار شده است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سنت رایج رفع اختلافات بین المللی، به لزوم اثبات ادعای طرح‌های غربی در پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرد و افزود: طی 20 سال گذشته غربی‌ها علیرغم داشتن منابع اطلاعاتی قوی و ماهواره‌ها هنوز نتوانسته‌اند سند محکمی مبنی بر تخلف جمهوری اسلامی در استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای ارائه کنند.

وی ایجاد اعتماد را دو طرفه و متقابل خواند و با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد اعتماد و بین ‌المللی و اثبات حسن نیت خود، تأکید کرد: قطعاً ادعاهای بی‌ پایه، گزارش‌های مغرضانه و جنگ روانی رژیم غاصب صهیونیستی و حامیان آن در طولانی شدن دستیابی به نتیجه دلخواه دو طرف مذاکرات هسته‌ای مؤثر است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در پایان تأکید کرد: این مسأله دارای پیچیدگی خاصی نیست و هیچ‌یک از طرفین مذاکره نیز از وضع موجود نفع نمی‌برند و خواستار دستیابی به اعتماد متقابل، رفع تحریم‌ها و گسترش روابط در همه زمینه‌ها هستند.

در ابتدای این دیدار، سفیر جدید ایتالیا در کشورمان با ابراز خرسندی از شروع مأموریت و خدمت خود در ایران، به نقش هاشمی رفسنجانی در توسعه روابط میان کشورها در دوران مدیریت اجرایی ایشان اشاره کرد و گفت: دولت و مردم ایتالیا همواره به توسعه و گسترش روابط دو کشور می‌نگریسته‌اند.
 
«جانسانتی» به سابقه حضور خود در جمهوری اسلامی ایران از 25 سال گذشته در نقش کنسول ایتالیا و فعالیت مشترک دو کشور در دوران سازندگی اشاره کرد و با ابراز امیدواری نسبت به رفع اختلافات و گسترش روابط دو جانبه میان تهران و رم، افزود: ایتالیا انتظار بسیاری دارد که روابط دو کشور به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترش یابد و امیدواریم شاهد شرایطی باشیم که مسأله هسته‌ای ایران به سرعت به نتیجه رسیده و روزنه گشوده شده در مذاکرات منجر به آینده بهتر برای روابط ایران و سایر کشورها باشد.

سفیر ایتالیا در ایران تأکید کرد: عدم دستیابی به راه حل در مسأله هسته‌ای ایران در طول سال‌های گذشته خسارت‌های فراوانی را برای طرفین به دنبال داشته و پیام دوستانه من اینست که از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و جلوی خسارات بیشتر را بگیریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها