امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۵:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24604
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 115
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدهادی صادقی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدهادی صادقی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان صبح امروز (یکشنبه) در صحن علنی مجلس با اشاره به سوابق خود اظهار داشت: بنده رئیس بخش حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه شیراز هستم و دروس مختلفی را در ارتباط با این حوزه تدریس کرده‌ام.

صادقی با اشاره به تدریس قانون اساسی و مشاوره بیش از 180 پایان‌نامه تصریح کرد: بیشترین حجم فعالیت علمی بنده ناظر به سیاست جناحی اسلام و جهت‌گیری‌های کلی است که در مقابله با بزهکاری مطرح شده است.

گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان با اشاره به ریاست خود در دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه شیراز به مدت 8 سال و ریاست بر دانشگاه شیراز به مدت 5 سال ادامه داد: درباره اهمیت شورای نگهبان همین بس که بدانیم سه مرجع عالی در شکل‌گیری این نهاد قانون اساسی مدخلیت دارند.

وی به نقش مقام معظم رهبری، مجلس و قوه قضائیه در این زمینه اشاره کرد و آن را ناشی از اهمیت رسالت شورای نگهبان دانست و افزود: بنابراین اهمیت رای نمایندگان در این موقعیت مضاعف می‌شود، از این رو نمایندگان باید ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نامزدهای این سمت حساس را ارزیابی و جمع بندی کنند.

صادقی با بیان اینکه نوع تعامل مجلس و شورای نگهبان در فرآیند سیستماتیک باید آسیب‌شناسی و بازتعریف شود، خاطرنشان کرد: بسیاری از مشکلات نظارت ناشی از فقدان نگرش سیستمی است. لذا در فرآیند نظارت باید ضمن حفظ اهداف مجلس به سایر ضابطه‌ها نیز توجه شود از این رو دستیابی به روش موثرتر در انجام ماموریت‌ها مستلزم همکاری است.

گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان ادامه داد: نکته دوم تاکید و اصلاح سیستم تدوین روش‌های نظام‌مند و ساماندهی شاخص‌های موثر در ارزیابی است؛ وقتی مصوبه‌ای به شورای نگهبان می‌رود گاهی چند سال بین مجلس و شورای نگهبان در رفت و آمد است که در این زمینه می‌توان به قانون مجازات اسلامی اشاره کرد اما همین قانون هم  دچار مشکلات خلاف شرع و خلاف قانون است.

وی با تاکید بر اینکه ترکیب اعضای شورای نگهبان باید از رشته‌های مختلف حقوقی باشد تا مشکل پیش نیاید، افزود: تقویت اعتماد عمومی نسبت به سلامت اقدامات شورای نگهبان باید مورد توجه قرار گیرد.

صادقی در پایان به لزوم پرهیز اعضای این شورا از ورود به رقابت‌های حزبی و همچنین توجه به نظارت اشاره کرد و یادآور شد: اعضای شورای نگهبان باید به مشارکت همه ظرفیت‌ها و گروه‌های سیاسی در اداره نظام و همچنین اعتدال ضابطه‌مند در برخورد با مسائل و حیثیت افراد و در جلوگیری از تخریب شخصیت‌های خدوم اعتقاد داشته باشند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها