امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24607
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۱
تعداد بازدید: 97
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمید رسایی در تذکری آئین‌نامه‌ای در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس گفت: در ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حمید رسایی در تذکری آئین‌نامه‌ای در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس گفت: در مجلس هشتم زمانی که رئیس قوه قضائیه اعضای حقوقدان شورای نگهبان را به مجلس معرفی کرده بود، تذکر دادم فرصت مجلس برای شناختن افراد معرفی شده اندک است و شما گفتید از دفعات بعد فکری برای این موضوع خواهیم کرد.
وی با ذکر اینکه در جلسه امروز مجلس قرار است درباره سه نفر از حقوقدان‌های کاندیدای عضویت در شورای نگهبان تصمیم‌گیری شود، افزود: ما برای انتخاب یک وزیر مدت‌ها در مجلس بررسی و با مطالعه رزومه آنها، تصمیم‌گیری می‌کنیم.
رسایی ادامه داد: حتی جلسات مختلفی با وزرای پیشنهادی برگزار می‌شود تا پس از شناخت اولیه نمایندگان رأی دهند اما حالا سه عضو حقوقدان شورای نگهبان که دارای جایگاه مهمی است، نباید مورد شناخت نمایندگان قرار گیرند؟

علی لاریجانی از رسایی پرسید که آیا تخلفی از آئین نامه در این زمینه صورت گرفته که رسایی پاسخ داد: مصوبات ما به شورای نگهبان می‌رود و توسط اعضای این شورا بررسی و پس از آن تصویب یا رد می‌شود؛ صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان هم توسط اعضای این شورا بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: ایرادی که دوستان به دولت می‌گیرند که اشکال واردی هم هست، این است که دولت برخی مصوبات خود را با تاخیر و در دقیقه 90 به مجلس می فرستد تا مجلس فرصتی برای بررسی نداشته باشد که البته من نمی‌دانم آیا انگیزه دولت این بوده یا نه اما اصل اشکال وارد بود.
نماینده تهران در مجلس گفت: امروز قرار است درباره سه نفر حقوقدان برای عضویت در یک نهاد مهم رأی دهیم در حالی که دیروز نامه معرفی آنها به مجلس ارسال شده است.

لاریجانی خطاب به رسایی گفت: نامه معرفی دیروز داده نشده است که رسایی در واکنش به این سخن اظهار داشت: من از یکی از نواب شما پرسیدم؛ مجموعاً حرف من این است که هیچ رزومه‌ای از این افراد به دست نمایندگان نرسیده است هر چند که بعضی از اعضا مانند آقای کدخدایی را به دلیل اینکه منصوب مقام معظم رهبری بوده و چهره شناخته‌ شده‌ای است، می‌شناسیم.

رئیس مجلس بار دیگر از نماینده تهران خواست که اشکال آئین‌نامه‌ای خود به نحوه اداره جلسه علنی مجلس را بیان کند که رسایی ادامه داد: وقتی می خواهیم به افرادی رأی دهیم باید آنها را بشناسیم و با توجه به اینکه زمان وجود دارد، می توان کار رأی گیری را به تاخیر انداخت تا نمایندگان نسبت به افراد معرفی شده شناخت پیدا کنند.  

لاریجانی مجددا خطاب به رسایی گفت که اشکال آئین‌نامه‌ای را بیان کنید که رسایی پاسخ داد: اشکال این موضوع فراتر از آئین‌نامه داخلی مجلس بوده و عقلی است.

لاریجانی با تأیید اینکه طبق تذکر رسایی به دلیل اینکه شورای نگهبان نهاد مهمی است، باید فرصتی برای شناخت کاندیداهای مطرح شده وجود داشته باشد، خاطر نشان کرد: ‌این حرف سخن متینی است اما به شرط اینکه نامه مربوط به این موضوع به موقع داده می‌شد و حال که نامه به موقع داده نشده و شورای نگهبان دارای نقص است، ما باید در اولین فرصت این نقص را جبران کنیم.
رئیس مجلس اضافه کرد: البته رزومه کاندیداهای حقوقدان شورای نگهبان چهارشنبه بر روی سایت قرار داده شد و در کازیوی نمایندگان نیز قرار گرفته و در نتیجه آنها می‌توانستند از آن استفاده کنند.
لاریجانی تأکید کرد: به هر حال ما باید نقص را در اولین فرصت برطرف کنیم؛ البته این موضوع اشکال آئین‌نامه‌ای ندارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها