امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۷:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24618
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 117
ولی‌الله داوریان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره رفع تصرف از زمین‌های حریم رودخانه در منطقه خجیر و جاجرود اظهار داشت: بر اساس جلسه‌ای که ...

ولی‌الله داوریان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، درباره رفع تصرف از زمین‌های حریم رودخانه در منطقه خجیر و جاجرود اظهار داشت: بر اساس جلسه‌ای که با اعضای کمیسیون اصل 90 درباره رفع تصرفات غیرقانونی در منطقه خجیر و حوزه آبگیر سد لتیان و سد ماملو داشته‌ایم تصمیماتی گرفته شد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان حفاظت از محیط زیست و استانداری تهران در این جلسه حضور داشتند و در خصوص رفع تصرفات در منطقه خجیر مباحثی مطرح و مصوباتی داشتیم.

داوریان بیان داشت: تخلیه و جابجایی روستاهایی که در حریم رودخانه جاجرود هستند اولین مصوبه این جلسه بود که بر این اساس سه روستا در منطقه خجیر و در بستر حریم قرار گرفته‌اند که بر اساس قانون توزیع عادلانه آب و مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید تخلیه و ساخت و سازهای آن تخریب شود.

مشاور حقوقی استاندار تهران درباره افرادی که در این روستاها سکونت دارند گفت: حقوق قانونی افرادی که ادعای مالکیت دارند با ارائه مدارک قانونی در نظر گرفته شده است و به آنها زمین معوض داده و یا اینکه ساختمان و تأسیسات آنها با قیمت کارشناسی خریداری می‌شود.

داوریان تأکید کرد: در این سه روستا اکثریت ساکنان آنها خوش‌نشین هستند و سکونت ثابت ندارند بلکه در تابستان به مدت محدودی در این منطقه سکونت دارند.

وی افزود: مدارک مالکیت آنها نیز خیلی قوی نیست ولی علی‌رغم آن دولت و استانداری حق و حقوق آنها را پرداخت خواهد کرد.

داوریان خاطرنشان کرد: سکونت در این روستاها باعث آلودگی آب دریاچه سد ماملو و مشکلات محیط زیستی می‌شود که قرار شد با مسئولیت استانداری هر چه سریعتر این مشکلات رفع شود.

140 هکتار از اراضی جهاد کشاورزی بستر رودخانه آزاد سازی می‌شود

داوریان بیان داشت: وزارت جهاد کشاورزی نیز 140 هکتار زمین در حریم و بستر رودخانه جاجرود واقع در منطقه خجیر دارد که مرکز پژوهش‌های وزارت کشاورزی است و در جلسه کمیسیون اصل 90 تصویب شد که این اراضی نیز آزادسازی شود و در اختیار محیط زیست و یا شرکت آب منطقه استان قرار بگیرد.

وی تأکید کرد: با پیگیری‌های کمیسیون اصل 90 و مسئولین وزارت جهاد کشاورزی قرار شد مقدماتی رفع تصرف این اراضی انجام شود.

مشاور حقوقی استاندار تهران یادآور شد: نظارت مستمر و دائمی بر پیشگیری و ساخت و ساز در منطقه خجیر ادامه دارد.

وی گفت: در سال 90 حدود 35 هکتار از تصرفات غیرقانونی مانند گلخانه، ویلا و حصارکشی‌هایی که در حریم و بستر رودخانه بود با حکم قضایی قلع و قمع شد.

وی درباره جاده‌ای که برای تردد عشایر کوچ‌نشین است گفت: جاده خاکی که از منطقه ورامین و پاکدشت برای ییلاق و قشلاق عشایر به منطقه لار است در حال حاضر تبدیل به راهی برای افراد خلافکار و انتقال مصالح ساختمانی شده است.

داوریان بیان داشت: در کمیسیون اصل 90 مطرح شد که جاده مناسبی برای کوچ عشایر در نظر گرفته شود و این جاده خاکی به طور کامل مسدود شود و هیچ گونه ترددی در آن صورت نگیرد.

وی درباره تردد افراد غیرعشایر در منطقه لار اظهار داشت: این ترددها موجب تخریب محیط زیست می‌شود و باید سازمان محیط زیست درباره ورود افراد غیرعشایر به منطقه لار اهتمام جدی داشته باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها