امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۹:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24626
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 129
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، وزرای خارجه پاکستان و هند برای از سر‌گیری مذاکرات و حل منازعات بین 2 ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، وزرای خارجه پاکستان و هند برای از سر‌گیری مذاکرات و حل منازعات بین 2 کشور با یکدیگر به توافق رسیدند که البته این مذاکرات به صورت مرحله‌ای انجام خواهد شد.

گفته می‌شود در این دور از مذاکرات، اختلافات اصلی مانند حل مناقشه کشمیر، تضمین امنیت ملی، سهم آب، موضوع اختلافات مرزی در مناطق «سرکریک» و «سیاچن» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گزارشات حاکی از آن است که در مرحله اول مذاکرات، نمایندگان وزرات دفاع 2 کشور برای حل اختلاف مرزی بر سر ارتفاعات سیاچن با هم مذاکره می‌کنند.

در مرحله بعد نیز نمایندگان و معاون وزیر کشور پاکستان برای کنترل تروریسم و شبه نظامیان با مقامات هندی وارد مذاکره می‌شوند.

این مذاکرات در دهلی‌نو پایتخت هند برگزار می‌شود.

اگرچه هنوز تاریخ دقیق آغاز مذاکرات تعیین نشده است اما 
مقامات 2 کشور به زودی در این زمینه با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند.

همچنین مقامات پاکستانی در تلاشند تا زمینه دیدار «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان و همتای هندی‌اش را در حاشیه اجلاس نیویورک در ماه سپتامبر و نیز در حاشیه اجلاس «سارک» در نپال پیگیری کنند تا موضوع مذاکره بین 2 کشور سرعت بیشتری پیدا کند.

مقامات هند و پاکستان تاکنون چندین دور مذاکره برای حل اختلافات خود انجام داده‌اند که این گفت‌وگوها تاکنون نتیجه‌ای در پی نداشته است.

مذاکرات صلح هند و پاکستان پس از حمله تروریستی به بمبئی در سال 2008 متوقف شد.

البته این مذاکرات در فوریه سال 2011 بار دیگر آغاز و حتی منجر به اتخاذ سیاست صدور ویزای آزاد برای مردم 2 کشور شد اما درگیری‌های نظامی 2 کشور در طول خط کنترل کشمیر، بار دیگر این روند را کند کرد.

با این حال، پس از برگزاری انتخابات سراسری در پاکستان و روی کار آمدن دولت جدید به رهبری نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرد که رابطه خود با دهلی‌نو را بهبود می‌بخشد.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار