امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24669
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم و نماینده مردم تهران در مجلس به طرح 12 ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس،‌ محمد سلیمانی وزیر ارتباطات دولت نهم و نماینده مردم تهران در مجلس به طرح 12 سوال از وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت جهاد کشاورزی در زمینه مدیریت جهادی پرداخته است که در ادامه می‌آید:

1- حتماً می‌دانید که این وزارت از ادغام دو وزارت جهاد سازندگی و کشاورزی تشکیل شد. روحیه جهادی جزء ذات انقلاب اسلامی است. خدمات جهادگران در عرضه توسعه و پیشرفت مناطق محروم و کمک به روستاها و شهرهای کوچک و کشاورزان و حضور آنان در دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست. الگوئی که می‌توانست سرمشقی برای حکومت داری باشد. آن روحیه با آن ادغام نابجا تا اندازه ای از بین رفت. حال آیا شما از آن دستاوردهای عظیم و آن روحیات الهی و مخلصانه چگونه می‌خواهید در این حوزه استفاده کنید و آنها را بارور و بازیابی کنید؟ هر جای ایران اسلامی بروید آن خاطرات خوش و کارگشا و اثرات مطلوب را ملاحظه می کنید. آیا نمی‌خواهید شما هم با حرکات انقلابی و در شأن ملت و نظام اسلامی، اثری ماندگار از خود بر جای گذارید؟ چگونه؟ اگر کار جهادی را احیا کردید موفق اید!

2- شرایط اقلیمی ایران موجب شده است که کشاورزان در اقتصاد ایران سهم و جایگاه قابل توجهی داشته باشند. بعلاوه، وجود توانمندیهائی نظیر منابع و عوامل تولید، فارغ التحصیلان زیاد، ظرفیت‌های آبی و خاکی، و غیره می‌تواند زمینه‌ساز افزایش سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی باشد. تا در این صورت امنیت غذائی بهبود یاید، صادرات غیر نفتی افزایش یابد، سهم کشاورزی در اشتغال پایدار بیشتر و گسترده‌تر گردد. برنامه و دیدگاه عملیاتی شما در این خصوص چیست؟ به عبارتی چه گلی می خواهید بر سر کشاورزی ایران و کشاورزان آن بزنید؟

3- اگر بیست سال پیش، عده‌ای مدعی بودند که کمبود قانون وجود دارد، ولی امروز این حرف خنده دار است. آیا شما قوانین "تشکیل وزارت"، "برنامه پنجم"، "سیاست‌های کلی کشاورزان، "نظام دامپزشکی"، "افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" را مطالعه فرموده‌اید؟ به نظر می‌رسد اولویت در اجرائی کردن این قوانین و مفاد و مواد و تبصره‌های معطل مانده آن باشد. با این حرکت می‌توانید نقش بخش کشاورزی در اقتصاد ملی را به صورت جهشی افزایش دهید.

4- اکثر ابزارهای حمایتی از بخش کشاورزی نظیر نظام قیمت گذاری، خرید اعتباری، اعمال انواع تعرفه، پرداخت یارانه مستقیم تولید و صادرات، دارای نواقصی در اجرا است که نیازمند اصلاح و بهبود و ارتقا است. بدیهی است در این حوزه تلاش مجدانه و مجاهدانه و هماهنگی گسترده لازم است.

5- سؤال این است که برنامه جنابعالی برای رسیدگی به امور مناطق روستائی عشایری چیست؟ عدم استمرار و جامع نبودن زیرساخت‌ها موجب شده است تا عشایر و روستائیان از همه منابع موجود و همه استعدادهای بالقوه خود بطور بهره‌ور استفاده نکنند. چگونه می‌خواهید در جهت کاهش شکاف موجود در بهره‌مندی جامعه روستائی با شهرنشینان عمل کنید و چه مؤلفه‌هائی را می‌خواهید دست کاری کنید؟

6- کشاورز یک تولیدکننده واقعی است. چگونه می‌خواهید برنامه‌ریزی و عمل کنید که کشاورزی سودآوری خوب داشته باشد. تولیدکننده واقعی دارای هزینه‌های زیادی است و فروش محصول او با قیمت تعیین شده و مدیریت شده توسط دلالان و بنگاه‌های سوداگر کفاف زندگی او نمی‌دهد. چکار خواهید کرد که کشاورز در سر مزرعه مجبور نباشد محصول را به هر قیمتی بفروشد؟ آیا می‌توانید کاری کنید که کشاورز خود محصولش را ذخیره کند و به مرور و مدیریت شده به بازار دهد؟ مطمئناً عملی است ولی اراده و حمایت معنوی و برنامه ریزی شده و مدیریت شدهی وزیر کشاورزی را می‌خواهد.

7- گفته می‌شود که در حال حاضر حدود 20% دانش فنی سر مزرعه آورده شده است. و اگر این میزان مثلاً دو برابر شود، کار تولید کننده خرده پای کشاورز رونق اساسی می‌گیرد. حال شما چگونه می‌خواهید در این امر اقدام کنید و مسبب جهشی چشم‌گیر شوید؟

8- می‌دانید که دستگاه‌های اجرائی مسئول در امر رسیدگی به مناطق روستائی و کشاورزان و عشایر زیاد هستند و ایجاد هماهنگی بین آنها، در عین حالی که ضرورت است، بسیار مشکل و پیچیده است. لذا برای رساندن خدماتی نظیر امور زیر چگونه دستگاه‌ها را به خط می‌کنید تا کشاورزان را راضی کنید؟
- گسترش صنایع روستائی.
- ایجاد و توسعه تشکلهای مردمی و صنفی روستائی در زمینه کشاورزی.
- حمایت از مبتکرین و کار آفرینان کشاورز.
- بالا بردن سطح مهارت فنی و حرفه ای کشاورزان و دامداران .
- توسعه خدمات فنی و مهندسی بین کشاورزان.
9- یکی از مشکلات اساسی مردم در طول سالهای متمادی قیمت گوشت و شیر بوده است. این موضوع یک کلاف سر درگم هم شده است. وزارت جهاد کشاورزی گلوگاه را سستی و بی برنامگی تأمین خوراک دام و طیور از خارج کشور می‌داند و وزارت صنعت، معدن و تجارت این مسأله را عدم اقدام به موقع وزارت جهاد کشاورزی اعلام می‌کند و ناظران بی طرف و کارشناسان و کشاورزان عمدتاً معتقدند می‌توان و باید این گونه خوراک‌ها را در داخل کشور تأمین کرد و به خود کفائی رسید! شما چه برنامه اجرائی و عملیاتی دارید که این بگو و مگوها نیز تعیین تکلیف شود و توپ‌کاری‌ها پایان به پذیرد.

10-  یکی از نعمات الهی در اختیار کشور پهناور ایران اسلامی دریا است. در شمال و جنوب ایران هزاران کیلومتر ساحل وجود دارد. به درای آزاد بی صاحب هم دسترسی است. اتفاقاً پروتئین قابل برداشت از این مناطق دارای کیفیت کم نظیر است. ولی متأسفانه بهره‌برداری قابل توجهی صورت نمی‌گیرد. از یک طرف ساحل نشینان تنگدست و با بنیه مالی کم هستند و از طرف دیگر مردم لهله می‌زنند برای گوشت سفید ارزان و متنوع. به نظر شما چه باید کرد؟ مسئولیت جنابعالی و برنامه دولت برای حل این تناقض و تأمین رضایت مردم چیست؟ در شیلات چه تحولی ایجاد خواهید کرد؟

11- یکی از مشکلات اصلی کشورهای نظیر ایران، کم آبی و مواجه شدن با خشکسالی‌های مکرر و پی در پی است. کارشناسان راه کار را در مدیریت آب می‌دانند. مدیریت آب نیازمند سرمایه گذاری، تدبیر، برنامه ریزی، توجه ویژه، همکاری مردمی و غیره است. جنابعالی در این ارتباط چه خواهید کرد؟

12- هر روز شاهد گزارشات رسانه‌ای و مردمی مبنی بر تخریب جنگلها و تصاحب مراتع کشور توسط افراد سودجو و یا بهره¬برداری بی حساب و کتاب هستیم. روشهای معمول و سنتی پاسخگو نبوده است. جنابعالی کدام طرح ابتکاری و نوآور را در این ارتباط برای اجرا در ذهن دارید؟

در مجموع ملاحظه می‌کنید که حوزه جهاد کشاورزی یکی از ارکان اصلی کشور است. هر نوع تحول مثبت و جهشی در این بخش موجب سرافرازی ملت، خشنودی مردم، رضایت عمومی است. باید به مردم امید داد و تدبیر به خرج داد. لذا برنامه وزیر جهاد کشاورزی با گرایش جهادی، ابتکاری، فراهم کردن بستر مشارکت مردمی، جلوگیری از حاشیه سازی ها، و عدم اجرای طرحهائی که به نفع بعضی زمین خوران یا مسئولان یا خواص تمام شود ( گاهاً در دولتهای سازندگی و اصلاحات شاهد آن بوده ایم)، می‌تواند اهداف انقلاب اسلامی را نسبتاً تأمین کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار