امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24673
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 174
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نجات‌الله ابراهیمیان گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در جمع ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نجات‌الله ابراهیمیان گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان که در حال حاضر معاون دادسرای انتظامی قضات است، در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس خود را اینگونه معرفی کرد: بنده نجات‌الله ابراهیمیان یا پورابراهیمیان متولد سال 1344 در شهرستان تنکابن هستم.

وی اضافه کرد: در ابتدای زندگی به تهران مهاجرت کردیم و تحصیلات خود را از دوران ابتدایی تا پایان دبیرستان در مدارس تهران پی گرفتم؛ در سال 63 وارد دانشکده علوم قضایی شدم و به عنوان کارآموز قضایی به استخدام قوه قضائیه درآمدم.
ابراهیمیان ادامه داد: دوره کارشناسی را در سه سال و نیم به پایان رساندم و بلافاصله در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران در رشته حقوق خصوصی پذیرفته شدم.
گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان اضافه کرد: در مدت تحصیل در دبیرستان و دانشگاه با علاقه تحصیل علوم قدیمه را در مدارس علمیه تهران در محضر برخی از علما و اساتید پی گرفتم و توان استفاده از منابع فقهی را در پایان تحقیقات فقهی و حقوقی کسب کردم.

وی افزود: در اواخر دوره تحصیل در دانشگاه تهران عملا کار قضایی را در سال 1370 شروع کردم؛ مراحل مختلف ارتقای شغل به ترتیب از دادیاری تا ریاست شعب دادگاه عمومی و مستشاری و ریاست شعب دادگاه تجدید‌نظر استان تهران طی کردم و آخرین سمت قضایی بنده معاون انتظامی قضات است.

ابراهیمیان یادآور شد: در پنجمین سال خدمت با توفیق در آزمون اعزام دانشجو به خارج در مقطع دکترای حقوق پذیرفته شدم و پس از پنج سال و اندی تحصیل با اخذ دیپلم زبان فرانسه کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و دکترای حقوق تعهدات از کشور فرانسه شدم و برای ادامه خدمت به میهن بازگشتم.

گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان گفت: اشتغال مجدد اینجانب در مناصب قضایی با تدریس و تحقیق در دانشگاه‌های مهم تهران مثل دانشگاه شهید بهشتی، علامه طباطبایی آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و مدرسه عالی شهید مطهری همراه بوده و تدریس در حقوق اقتصادی و مدنی و فقه اصول در مقاطع مختلف توانایی‌های حقیر را در نگاه محققانه به تحولات روحی و قضایی کشور افزایش داده است.

وی ادامه داد: اینجانب در سال‌های اخیر توفیق ارتباط با دستگاه تقنینی کشور و نمایندگان معزز ملت را داشته‌ام و مدتی مدیرکل امور پارلمانی وزارت دادگستری بودم و همکاری موثری با مرکز پژوهش‌های مجلس در زمان مدیریت آقای توکلی داشتم.
«این تجربه من مقدمه‌ای شد تا در ماه‌های اخیر به دستور رئیس قوه قضائیه مامور شدم تا پژوهشگاه قوه قضائیه را تاسیس و راه‌اندازی کنم که انشاءالله منشاء تحولات در دستگاه‌ متبوعم خواهد بود».

ابراهیمیان ادامه داد: مسئولیت پژوهشکده‌های مطالعات آرا و رویه قضایی و نیز حقوق خصوصی را عهده‌دار شدم مدیریت مرکز آموزش قضات تهران نیز اخیرا به حقیر محول شده است.
حقوقدان پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان با بیان اینکه می‌خواهم به اختصار تلقی خودم را از عضویت و عضو شورای نگهبان به استحضار نمایندگان برسانم، گفت: شرط توفیقم این است که به یک تفاهم مشترک با نمایندگان ملت در مورد رسالت عضو شورای نگهبان برسیم.

وی ادامه داد: به نظرم جریان رای‌گیری امروز و هر رای‌گیری بی‌شباهت به یک قرارداد نیست؛ لازم است طرفین قرارداد به درک مشترکی برسند که هر دو یک مفهوم را اراده می‌کنند.
ابراهیمیان تصریح کرد: اگر تلقی من با شما در مورد شورای نگهبان و روش دادرسی در این نهاد مهم کشور متفاوت باشد مروت اقتضا می‌کند بدون تظاهر از هم جدا شویم.

گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان گفت: تصورم از ارتباطات کوتاه و اولیه با برخی از نمایندگان این است تصویری که از شورای نگهبان ایده‌آل و شایسته‌ای که از نظام جمهوری اسلامی داریم مشترک هستیم.
وی افزود: بنده برای اینکه این تصویر منعکس کننده تعهدات من نسبت به ملت و نمایندگان باشد و نمایندگان حق داشته باشند به عنوان برادر دینی و شهروند التزام به این تعهدات را در جریان ماموریت احتمالی به من گوشزد کند به نحو مختصر به بازگو کردن تصویر خودم از عضو شورای نگهبان بپردازم.

ابراهمیان ادامه داد: شورای نگهبان با وظایف چهار گانه مهم نظارت شرعی بر مصوبات، صیانت از قانون اساسی نظارت بر انتخابات و تفسیر قانون اساسی عهده‌دار شکلی از نظارت و داوری است که قبل از ما در بسیاری از کشورها تجربه آن وجود داشته است؛ یکی از مصادیقی تجارب پیشرفته بشر همین نهاد مهم است.

وی تأکید کرد: بنده به عنوان قاضی با تربیت حقوقی خاص رعایت اقتضائات و آداب قضاوت را که در قوانین مدرن برای دادرسی و داوری عادلانه و ایجاد حس اعتماد شهروندان مقرر است در مرحله دادرسی اساسی که شورای نگهبان متکفل آن است ضروری می‌دانم.

ابراهمیان ادامه داد: نگاه حقوقدان مسلمان عضو شورای نگهبان باید نگاهی اجتهادی به اصول قانون اساسی باشد؛ اصول قانون اساسی و هر قانون نوشته بشر تاب این را دارد که در مواجهه با مشکلات مورد تفسیر قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: تفسیر قانون اساسی در تمام مراحل باید مجال پیشرفت و برون‌رفت از تنگناها را فراهم سازد؛ اصرار قانون اساسی بر حقوقدان بودن شش عضو اقتضا می‌کند از سرمایه حقوقی کشور که مدارس و دانشکده‌های حقوق است در ارتباطی مثمر و برای پویایی اجتهاد حقوقی بهره گیریم و حاصل کار شورای نگهبان همانگونه که در شوراهای قانون اساسی ممالک دیگر که الگوی ما بوده رایج است، در قالب آرا و نظرات مستدل و مستند و قابل ارائه به جامعه علمی کشور موضوع نقد و بررسی عالمانه حقوقدانان قرار گیرد.
ابراهیمیان گفت: تا هر چه زودتر در صورت لزوم با اصلاح رویه‌های موجود به درک مشترکی از اصول قانون اساسی برسیم و این درک مشترک پایه‌های اقتصاد، فرهنگ و امنیت ملی ما را قوام بخشد.
حقوقدان پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان گفت: قاضی دادگستری موظف است مستقل و بی‌طرف باشد و هیچ مسئولیتی را فدای عدالت نکند؛ مصلحت‌سنجی‌های موهوم تخفیف‌دهنده جایگاه هر مرجع قضایی و دادرسی است.
وی با طرح این سؤالات که آیا می‌توان آبروی کسی را فدای مصالح عمومی کرد و می‌توان به نام شجاعت یا ایثار از دین خود برای حفظ دین یا دنیای دیگری گذشت؟، افزود: من به هیچ تلقی‌ای از نقش قاضی یا عضو شورای نگهبان نرسیدم که مرا مجاب کند به این سؤالات جواب مثبت دهم.

ابراهیمیان ادامه داد: حفظ نظام یا مصلحت آن با اجرای عدالت و هنرمندانه اجرا کردن آن است؛ قاضی در ایفای نقش خود باید مودب به آدابی باشد گرچه مساوات قلبی بین طرفین نظام دشوار است اما برابری و تسویه در نگاه و هر آنچه منشاء حس اعتماد به قاضی است ضروری و واجب است.

گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در شورای نگهبان گفت: عضو شورای نگهبان که در مقام داوری قرار می‌گیرد نباید با زیاده‌گویی و داوری‌های زودهنگام زمینه اطمینان عمومی و فصل‌الخطاب بودن رای و نظر شورای نگهبان را تضعیف کند.
وی افزود: شورای نگهبان در ایجاد امنیت و اقتدار نظام نوپای ما نقش بی‌بدیل دارد و ما باید اعتماد عمومی به نهادی قضاوتی همچون شورای نگهبان که در بحران‌ها به عنوان ناجی کشور است حفظ کنیم.
ابراهیمیان تصریح کرد: نظر قاضی و داور یعنی پایان همه چیز و ریشه‌دار کردن این باور در بین مردم با رعایت ادب قضا و دادرسی و مداخله به موقع و به اندازه میسر است.
گزینه پیشنهادی رئیس قوه قضائیه برای عضویت در جمع حقوقدانان شورای نگهبان گفت: به بنده حق بدهید که از همه قضات بخواهم کم سخن بگویند تا قدر و ارزش سخن سنجیده آنجا که لازم است دانسته شود.

ابراهیمیان افزود: اعضای شورای نگهبان باید اعتقادات سیاسی خود را در نظر خویش نگه دارند و به موقع در نزد احزاب داوری کنند.
وی تصریح کرد: اگر بنده یا هر کدام از دوستان شایسته اعتماد نمایندگان بودیم به مضاح می‌گویم خود و دوستان را بدهکار نمی‌دانیم بلکه طلبکار می‌دانیم؛ طلب ما از شما این است که در این ایام به خاطر رسالت سنگینی که بر عهده ما گذاشتید ما را از دعای خیر خود محروم نکنید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها