امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2468
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۶
تعداد بازدید: 221
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا فتوحی روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: کاهش مصرف سموم در بخش کشاورزی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضا فتوحی روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: کاهش مصرف سموم در بخش کشاورزی یک اقدام انقلابی بوده که همچنان ادامه می یابد.

وی اضافه کرد: اطلاع رسانی دقیق، آموزش و ترویج کشاورزان و انتقادهای موثر بر بخش کشاورزی می‌تواند در کاهش مصرف سموم شیمیایی و تولید محصول سالم اثرگذار باشد.

* حذف ۳۰۰۰تن سم پر خطر و جایگزینی 18 قلم آفت کش با منشاء گیاهی

این مقام مسئول تصریح کرد: طی سال گذشته سه هزار تن سم پر خطر از چرخه تولید حذف شد و 18 قلم آفت کش با منشاء گیاهی جایگزین شده است.

وی ادامه داد: هیات نظارت متشکل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی، محیط زیست، موسسه استاندارد و محیط زیست بخش های دخیل در این موضوع باید این سموم را تائید کنند.

*توسعه مبارزه غیرشیمیایی در تمام گلخانه‌های کشور

فتوحی گفت: سال گذشته توسعه مبارزه غیرشیمیایی و سطوح مبارزه بیولوژیک در 2.3 میلیون هکتار تحت پوشش مدیریت تلفیقی و مبارزه غیرشیمیایی قرار دارد.

وی افزود: بر اساس برنامه پنجم توسعه باید حدود چهار میلیون هکتار یعنی 25 درصد سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی کشور را تحت پوشش مدیریت تلفیقی قرار دهیم که تاکنون 2.3 میلیون هکتار آن محقق شده و مابقی نیز در دست اجرا است.

* نظارت مستمر بر تمامی گلخانه های کشور

به گفته این مقام مسئول، با توجه به اقدامات انجام شده از سوی این سازمان هم اکنون تمام گلخانه‌های کشور تحت مدیریت تلفیقی قرار گرفته‌اند، به طوری که ناظران کشاورزی به طور مستمر بر تولید محصولات گلخانه ای سراسر کشور نظارت مستمر دارند.

* محصولات کشاورزی ایران سالم است

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: هم اکنون تمام محصولات کشاورزی کشور به طور سالم تولید می‌شود و این محصولات جزو برترین در دنیا است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف تمامی انواع آفت کش ها در بخش کشاورزی تحت کنترل است و نتایج بدست آمده از آن مطلوب بوده است.

فتوحی بر افزایش تولید توام با کیفیت تاکید کرد و گفت: تولیدات بخش کشاورزی کشور برای رقابت با تولیدات سایر کشورهای جهان باید کیفیت را بیش از گذشته مد نظر قرار دهند.

وی این سازمان را حاکمیتی و واکنش سریع دانست و اضافه کرد: سازمان حفظ نباتات از لحاظ تشکیلاتی نیز نسبت به گذشته ارتقاء خوبی داشته است و در این راستا حداقل هفت اداره کل در بخش‌های پیش آگاهی، مقابله با سموم، بازرسی، آمار واطلاعات و فناوری، تحلیل خطرها، قرنطینه اضافه شده است.

فتوحی گفت: سال گذشته به طور جدی کنترل آفات و بیماری‌ها، قرنطینه محصولات وارداتی و صادراتی، کیفیت و سلامت غذا دنبال شده است و هم اکنون ردیف اعتباری مدیریت تلفیقی مصوب شده است.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: در راستای اجرای مدیریت تلفیقی، علاوه بر 4500 نفر در کلینیک های گیاه پزشکی کشور، 1200 مرکز خدمات جهاد کشاورزی در روستاها فعالیت دارند.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها