امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24776
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 149
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اگر چه بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری سنگین خارج شده است، اما ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اگر چه بازار مسکن پس از انتخابات از رکود انتظاری سنگین خارج شده است، اما وضعیت هنوز راضی کننده نیست، میزان معاملات افزایش نیافته است و دلیل آن هم مشخص نبودن آینده بازار مسکن و بی ثباتی قیمت مسکن است.

بنابراین گزارش، این روزها متقاضیان با مراجعه به بنگاه‌های مسکن همواره این سوالات را می پرسند که چرا بعد از انتخابات ریاست جمهوری هنوز قیمتها مشخص نیست،آیا برای کاهش قیمت منتظر بمانیم یا اینکه برای جلوگیری از ضرر بیشتر سریعتر اقدام به خرید کنیم؟ 

برای پاسخ به این پرسش ها که آیا قیمت مسکن در یکی دو ماه آینده افزایش یا کاهش خواهد یافت به سراغ برخی از کارشناسان مسکن رفتیم تا نظرات آنها را در این خصوص جویا شویم.

*رهبر: تا مشخص شدن برنامه دولت یازدهم قیمت مسکن تغییری نمی کند

ایرج رهبر رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که بازار مسکن همچنان در حالت رکود انتظاری مانده آیا قیمت مسکن در ماه‌های آینده افزایش و یا کاهش می‌ِ‌یابد، گفت: قیمت مسکن نه افزایش و نه کاهش می‌یابد و در همین حالتی که هست باقی می‌ماند البته تا مشخص شدن وضعیت برنامه‌ریزی‌های دولت یازدهم باید صبر کرد.

وی ادامه داد: پس از مشخص شدن وضعیت برنامه اقتصادی دولت یازدهم قیمت مسکن بر روی یک پایه مشخص خواهد ایستاد و قیمت تعیین می‌شود.

*تولید مسکن و کاهش قیمت مصالح ساختمانی قیمت مسکن را کاهش می دهد

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان اضافه کرد: افزایش و یا کاهش قیمت مسکن بستگی به برنامه‌های اقتصادی دولت یازدهم دارد، اگر برنامه تولید مسکن داشته باشد و از افزایش قیمت مصالح ساختمانی جلوگیری کند مطمئنا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت.

رهبر خاطر نشان کرد: اگر قیمت مصالح ساختمانی کاهش و تولید مسکن رونق یافت، مطمئنا قیمت مسکن افزایش نخواهد یافت اما اگر این برنامه به هر نحوی اجرا نشود بر روی قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت.

رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان در پاسخ به این سؤال که ایده ‌آل‌ترین برنامه دولت یازدهم در حوزه مسکن را چه می‌دانید، گفت: دولت یازدهم که بر سر کار بیاید به این سرعت نمی‌تواند برای بازار مسکن برنامه‌ریزی کند و کار درازمدتی را می‌طلبد.

 وی افزود: اگر بخواهیم به این مسئله توجه کنیم باید دولت یازدهم تا یک مدتی برنامه‌ریزی‌های خود را اعلام و عملیاتی کند، در آن موقع می‌توان متوجه شد که چه سرنوشتی برای بازار مسکن رقم خواهد خورد.

رهبر ادامه داد: به عنوان مثال دولت یازدهم باید برنامه‌های خود را در حوزه مسکن به عینه نشان دهد تا مردم نیز متوجه شوند که دولت برنامه مشخصی برای بخش مسکن دارد.

وی افزود: دولت یازدهم نیز باید همانند دولت نهم و دهم طرح مسکن مهر را باید ادامه دهد چرا که به مردم تعهد دارند واحدهای مسکونی را تحویل متقاضیان بدهند.

وی اظهار داشت: به هر حال دولت جدید برای اینکه نشان دهد در حال تلاش برای ساماندهی بازار مسکن و تولید و رونق ساخت مسکن است باید برنامه‌ای همانند مسکن مهر داشته باشد که مردم به عینه آن را ببینند و تلاش‌های دولت را حس کنند.

*بیگدلی:پول های سرگردان جذب تولید نشود، مسکن گران می شود

مجتبی بیگدلی رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان گفت: بنده حامی دولت جدید هستم اما دولت روحانی هنوز برنامه مشخصی برای بخش مسکن ارائه نداده است.

بیگدلی ادامه داد: در مذاکرات حضوری هم این ضعف را به روحانی گفته‌ایم اما یک مقدار بخش مسکن و تحلیل‌هایی که به وی داده شده تحلیل‌های کاملی نبوده است.

وی اضافه کرد: دولت یازدهم که می‌خواهد تشکیل شود اولا باید یک وزیر جسور و کاری بر مسند وزارت راه و شهرسازی بیاید چرا که وزارت راه و شهرسازی یک وزارتخانه کارآفرینی است و وزارتخانه‌ای است که 95 درصد تکالیف این وزارتخانه را بخش خصوصی انجام می‌دهد.

به گفته وی، پس باید یک وزیری بر سر کار بیاید که ارتباط تنگاتنگی با بخش خصوصی داشته باشد.

بیگدلی با اشاره به اینکه اگر یک وزیر جسور بر سر کار نیاید عقب‌‌گرد خواهیم داشت و وعده‌های دولت یازدهم را نیز زیر سؤال می‌برد، گفت:آن پول‌های سرگردانی که به بازار سکه و ارز رفته بودند به بورس آمده‌اند و به زودی در همین روزهای آتی این نقدینگی سرگردان به بازار ملک و مسکن می‌آیند.

وی ادامه داد: بنابراین اگر دولت برنامه مشخصی ندهد و شخص توانمندی بر رأس وزارت راه و شهرسازی قرار نگیرد به مشکل خواهیم خورد.

*کنترل نقدینگی از سونامی قیمت مسکن جلوگیری می کند

بیگدلی با بیان اینکه کسی که 15 سال وزیر بوده نباید مجددا وزیر شود و دولت باید از بخش خصوصی برای وزارت راه و شهرسازی استفاده کند،تاکید کرد: اینکه قیمت مسکن در آینده چه می‌شود باید گفت که یک رکودی همواره بعد از انتخابات بوده است اما نبض این مریض را که بازار بیمار مسکن است را می‌گیریم، آلارم و علائمی به ما می‌دهد و آن این است که سرمایه‌های سرگردان که 400 تا 500 هزار میلیارد تومان به بورس هجوم آورده است به بازار مسکن می آید.

وی ادامه داد: اگر دولت برنامه یک و نیم میلیون واحد مسکونی را مورد توجه قرار دهد یک ثباتی در بازار مسکن ایجاد می‌شود اما به هر حال افزایش قیمت خواهیم داشت و تنها دچار آن سونامی قیمت مسکن نخواهیم شد.

رئیس انجمن کارآفرینان مسکن و ساختمان افزود: دولت اگر برنامه‌های مشخص در حوزه مسکن و یک وزیر قدرتمند را به عرصه نیاورد و از افرادی که 15 سال وزیر بودند دست نکشد به مشکل می‌خوریم.

*محکوم به تولید مسکن هستیم

وی با اشاره به اینکه ما محکوم به تولید مسکن هستیم گفت: هیچ دولتی نتوانسته در 50 سال گذشته از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کند چرا که اقتصاد کشور با تورم عجین است.

وی افزود:روند افزایش قیمت مسکن همسو با تورم اشکال ندارد اما اگر این روند و چرخه کارآفرینی را تداوم ببخشیم حتما نیاز مسکن را تأمین خواهیم کرد و از افزایش قیمت جهشی مسکن جلوگیری خواهیم کرد.

*سونامی قیمت مسکن در صورت انتخاب یک وزیر ضعیف

وی گفت: بنده احساس خطر می‌کنم چرا که اگر یک وزیر قدرتمند بر سر کار نیاید و وزیری بر سر کار بیاید که امتحان خود را پس داده است سونامی قیمت مسکن حتما اتفاق خواهد افتاد.

*حاجیان: قیمت مسکن در صورت جمع آوری نقدینگی کاهش می یابد

بابک حاجیان کارشناس مسکن گفت: به هیچ عنوان جواب صریح و مشخص در مورد آینده بازار و قیمت مسکن نمی‌توان ارائه کرد چرا که باید منتظر مشخص شدن سیاست‌های دولت روحانی ماند.

وی ادامه داد: اگر دولت یازدهم به سمت مدیریت جمع‌آوری نقدینگی برود انتظار این است که قیمت مسکن کاهش یابد اما اگر نتواند این کار را انجام دهد نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.

وی تاکید کرد:عملکرد دولت نهم و دهم را دیدیم و شرایط کشور را هم می‌دانیم، دولت یازدهم که نمی‌تواند در یک شب همه مشکلات راحل کند، بنابراین باید دید آیا رئیس‌جمهور منتخب مکانیزم‌های قدرت جمع آوری نقدینگی را دارد.

حاجیان اضافه کرد:اگر دولت یازدهم بتواند نقدینگی 500 هزار میلیارد تومانی را جمع‌آوری کند و به سمت تولید ببرد حداقل باید 2 سال روی آن کار کند.

وی گفت:اگر این نقدینگی از بازار سهام به بازار مسکن و یا ارز و سکه برود تفاوتی نخواهد کرد چون نقدینگی هنوز در جامعه روان است پس مهم این است که نقدینگی به بخش تولید کالا و خدمات و حتی مسکن برگردد.

* تردید در کاهش قیمت مسکن طی ۳ ماه آینده

وی ادامه داد: اینکه بگوییم قیمت مسکن در سه ماه آینده کاهش خواهد یافت این طور نیست و دلیلی هم برای آن نمی‌بینیم چرا که هزینه ساخت مسکن بالا است و باید اذعان شود که هزینه ساخت تنها یکی از مؤلفه‌های تعیین قیمت مسکن است.

به گفته وی، آنچه که در تعیین قیمت مسکن تأثیر دارد دلایل زیادی دارد چون مسکن فرابخشی است.

حاجیان افزود: اگر دولت بتواند منابع نقدینگی فراوان را به سمت تولید ببرد افرادی که نقدینگی آنها در بازار سهام است سرمایه خود را به سمت تولید خواهند برد، بنابراین بعید است که در یکی یا دو سال آینده دولت آن چنان قدرت و ضمانت اجرایی داشته باشد که بخواهد سریعا در تمام قیمت‌ها از جمله مسکن تأثیر بگذارد.

به گفته وی، ورود نقدینگی به بازار مسکن بهتر از ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه است، چرا که باعث تولید مسکن و پس از آن در پی داشتن اشتغال خواهد بود.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار