امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24796
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، روزنامه «کامرسانت» روسیه در مقاله‌ای با اشاره به دریافت کمک‌های مالی توسط قرقیزستان، نوشت: در مدت چهار ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، روزنامه «کامرسانت» روسیه در مقاله‌ای با اشاره به دریافت کمک‌های مالی توسط قرقیزستان، نوشت: در مدت چهار سال آینده قرقیزستان مبلغی بیش از 2 میلیارد دلار برای سامان‌دهی به وضعیت اقتصادی خود دریافت خواهد کرد که از این میزان مبلغ 1.7 میلیارد دلار، پرداخت واقعی است.

این مطلبی است که در کنفرانس کشورهای اهداء‌کننده کمک مالی که در بیشکک برگزار شد، اعلام گردید و روسیه آن گونه که «سرگئی استورچاک» معاون وزیر دارایی این کشور اعلام کرد، آمادگی آن را دارد تا به تحقق طرح‌های بلندپروازانه بیشکک در خصوص توسعه اقتصادی و مبارزه با فساد مالی کمک کند.

نخستین کنفرانس اهداء‌کنندگان کمک مالی به قرقیزستان در ماه جولای سال 2010 برگزار شد که بلافاصله پس از آن درگیری‌های بین‌ قومی میان قرقیزها و ازبک‌ها در شهر «اوش» صورت گرفت که در آن زمان این مناقشه بیش از 480 نفر قربانی بر جای گذاشت.

در شهرهای «اوش» و «جلال‌آباد» چندین محله به آتش کشیده شدند و جامعه بین‌الملل برای بازسازی مناطق سوخته و خانه‌های ویران‌شده مبلغ 1.1 میلیارد دلار کمک مالی اختصاص داد.

«ژانتارو ساتی بالدیف» نخست‌وزیر قرقیزستان به خبرنگار این روزنامه گفت: هدف اصلی دولت قرقیزستان متقاعد کردن متحدین مالی خارجی در این خصوص است که ما شریکی قابل‌ اطمینان هستیم.

به گفته وی، کمک جامعه بین‌الملل باعث می‌شود تا دولت قرقیزستان پس از انقلاب ماه آوریل سال 2010 بتواند سیستم اداری دولت را سر و سامان دهد، آوارگان نیازمند به مناطق مسکونی خود بازگردانده شوند، هرج‌ومرج پایان یافته و ثبات در کشور برقرار شود.

معاون وزیر دارایی روسیه نیز اعلام کرد: در کنفرانس کشورهای اهداء‌کننده کمک مالی به قرقیزستان تلاش خواهد شد تا اظهارات رهبران این کشور از نزدیک دیده و شنیده و نیازهای آنان در مورد طرح‌هایی که در نظر گرفته‌اند، احساس شود.

به گفته وی، روسیه از طرح‌های بلندپروازانه بیشکک استقبال کرده و آماده است تا در تحقق این طرح‌ها در جهت توسعه اقتصاد قرقیزستان کمک کند.

سرگئی استورچاک گفت: روسیه درگروه کشورهای اهداء کننده کمک مالی به قرقیزستان است و این کشور علاوه بر کمک به توسعه زیرساختارهای انرژی قرقیزستان به بخش تولیدات کالا و تأمین محصولات کشاورزی نیز به این کشور کمک خواهد کرد.

کارشناسان شرکت کننده در این کنفرانس متذکر شدند که اصلی‌ترین مشکل برای قرقیزستان مبارزه با فساد مالی است و در سال 2010 دولت این کشور در اقدامی جسورانه تصمیم گرفت تا نشان دهد که شفافیت و اقدامات در جهت مبارزه با فساد مالی به جذب سرمایه‌های خصوصی کمک می‌کند و باعث به‌وجود آمدن موقعیت‌های شغلی جدید می‌گردد اما در این راستا مقامات بیشکک نتوانستند به موفقیت قابل توجهی دست یابند.

«الماز کریم‌اف» نماینده سابق پارلمان قرقیزستان به خبرنگار این روزنامه گفت: 3 سال قبل مؤسسات مالی بین المللی کمک مالی جدی به قرقیزستان کردند و بهانه آن هم حوادث اوش بود، ولی دلیل اصلی برای پرداخت چنین مبلغی اظهارات مقامات بیشکک در خصوص تغییر شکل سیستم ریاست جمهوری به سیستم پارلمانی این کشور بود.

البته دولت قرقیزستان به شروطی که پیش رویش گذاشته شده بود، عمل نکرد و اکنون ما عملا براساس همان سیستم ریاست جمهوری زندگی می‌کنیم.

کریم‌اف معتقد است: دقیقا به همین دلیل اکنون رهبران قرقیزستان طرح مبارزه با فساد مالی را در درجه اول اولویت خویش قرار داده‌اند، در غیر صورت ما نخواهیم توانست بار دیگر از کمک‌های مالی اهداء کنندگان بین‌المللی استفاده کنیم.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها