امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24813
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۰
تعداد بازدید: 96
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی در یاداشتی که نسخه‌ای از آن را در اختیار  این خبرگزاری قرار ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی در یاداشتی که نسخه‌ای از آن را در اختیار  این خبرگزاری قرار داد، به تحلیل چرایی و ابعاد آئین تجلیل اهالی رسانه از غلامعلی حدادعادل پرداخت.
متن کامل این یادداشت که با عنوان «معیار سنجش‌ ارزش و دفاع حدادعادل از حق» به رشته تحریر درآمده، به شرح ذیل است:
برای دکتر غلامعلی حدادعادل، به خاطر کدامین رویکرد و ویژگی‌اش مراسم نکوداشت برپا کردند؟ این سؤالی است که به ذهن تمام کسانی که می‌شنوند برای حدادعادل مراسم تجلیل و نکوداشت برپا شده، خطور می‌کند و باید جوابی مناسب به آن داد.
روز شنبه 22 تیر ماه، خیابان سمیه شاهد حضور بزرگانی بود که آمده بودند تا از بزرگ‌مردی به نام «حدادعادل» تحت عنوان «مرد تقوا و تدبیر» تجلیل کنند؛ در این مراسم نکوداشت که جمع زیادی از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و بزرگان رسانه‌های کشور حضور داشتند، تعدادی از چهره‌های سیاسی - فرهنگی در وصف دکتر حدادعادل و ارزش‌های وجودی او سخن گفتند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که برپایی مراسم نکوداشت حدادعادل،‌ جنبه تشکیلاتی و سازمانی نداشته و عده‌ای از دلسوزان از مجموعه‌های مختلف، با احساس وظیفه و از سر تکلیف، به این مهم اهتمام ورزیده‌اند؛ آنان در جهت‌گیری‌ها و رویکردها، نگاه‌ها و روش‌ و منش حدادعادل، گوهری را یافته‌اند که می‌تواند نقش الگویی برای دیگر مردان عرصه سیاست داشته باشند.
به عبارت دیگر، حدادعادل در طول سالیان پس از انقلاب، به گونه‌ای عمل کرده که اینک،‌ صاحبان خرد و اندیشه، اصحاب رسانه و فعالان عرصه سیاست، برای ارزش وجودی‌اش نرخ بالایی تعیین می‌کنند.
تأمل در سخنان کسانی که در وصف حدادعادل لب به سخن گشودند، پاسخ سؤال مطرح در صدر این یادداشت را خواهد داد؛ لکن کوتاه پاسخ قانع‌کننده را، در کلامی می‌توان یافت که از مقام معظم رهبری در این مراسم نقل گردید.

دکتر حدادعادل در بخشی از سخنرانی خود در مراسم نکوداشتش گفت: "در حدود 18 سال پیش یک‌بار در شبی خدمت مقام معظم رهبری بودم و با ایشان در کتابخانه شخصی آقا قدم می‌زدیم، ایشان در ضمن صحبت‌هایمان گفتند ارزش انسان‌ها به اندازه‌ای است که از حق دفاع می‌کنند".
بدون تردید این سخن رهبری، همواره چراغ راهنمای حدادعادل در این سال‌ها بود تا با عمل به آن، ارزش وجودی و انسانی خویش را بالا و بالاتر ببرند؛ به‌نظر می‌رسد حدادعادل با استقامت در دفاع از حق در صحنه‌های گوناگون به ویژه در عرصه سیاست با تمام زرق و برق‌ها و لغزندگی‌هایش، به‌گونه‌ای درخشید که امروز برای الگو شدنش، عده‌ای از دردمندان و دلسوزان متعهد و انقلابی مراسم نکوداشت برپا می‌کنند. آری اخلاق و تقوا، گمشده عرصه سیاست در کشور است. حضرت امام خمینی(ره) و حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) طی سالیان پس از انقلاب، بارها و بارها مسئولان، جریان‌های سیاسی و نخبگان فعال در عرصه سیاست و اجتماع را به رعایت اخلاق و تقوا توصیه فرموده‌اند، لکن در عمل کمتر افرادی یافت می‌شوند که در تمامی صحنه‌ها بر مبنای اخلاق اسلامی و رعایت تقوای الهی حرکت کرده باشند. حال که فردی چون حدادعادل اینگونه درخشیده، حق آن است که از روش و منش او تجلیل گردد تا شاید برای دیگر فعالان عرصه سیاست الگو گردد.
گمشده عرصه سیاست کشور را با الگو کردن حداد و امثال حداد می‌توان پیدا کرد و حرکت جامعه را برای رسیدن به حیات طیبه سرعت بخشید. یادمان نرود که مردم ما برای چه چیزی انقلاب کردند. فراموش نکنیم که حضرت امام خمینی(ره) برای تحقق چه اهدافی قیام کردند. از یاد نبریم که شهدای انقلاب اسلامی برای شکل دهی به کدامین جامعه جان خود را نثار کردند. بدون تردید اگر تمامی دولت‌مردان و اصحاب سیاست و صاحبان قلم در کشور از حق دفاع کنند، بسیاری از مشکلات جاری کشور در کوتاه‌ترین زمان حل خواهد شد.
برخی از مشکلات جامعه ما اکنون ریشه در رویکردهای قدرت‌گرایانه و منفعت‌طلبانه دارد؛ اگر این رویکردها تغییر کند و رویکردی معطوف به حق‌گرایی و ارزش‌‌ها جایگزینش گردد، فضای جامعه اسلامی‌تر و انقلابی‌تر خواهد شد. برای رسیدن به این مقصد، فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی لازم است؛ در این فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی، باید حق‌گرایی و دفاع از حق را به عنوان معیار اصلی سنجش ارزش انسان‌ها برجسته ساخت.
مراسم نکوداشت حدادعادل، می‌تواند نقطه آغازی برای این فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی باشد؛ البته دفاع از حق سطوحی دارد و برای فرهنگ‌سازی باید به تمامی این سطوح توجه کرد.
حدادعادل در سطح اعلا و در صحنه‌های حساس مانند دوران اصلاحات و مجلس ششم در کسوت نماینده مجلس و در زمان فتنه 88 و همچنین در ایام تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، از حق و نظام اسلامی دفاع کرد. حدادعادل در شرایطی از انقلاب اسلامی و نظام ولایی دفاع کرد که خیلی‌ها با سابقه انقلابی ولی با رویکردی منفعت‌طلبانه، به‌گونه‌ای دیگر عمل کردند.
به‌نظر می‌رسد با این شروع، حرکت را نباید متوقف ساخت و اصحاب رسانه و دلسوزان متعهد و انقلابی، باید با رصد دقیق صحنه سیاسی - فرهنگی کشور، به صورت مستمر و هدفمند، با تجلیل معقول و منطقی از کسانی که در شرایط سخت و دشوار از حق و نظام اسلامی دفاع می‌کنند، گام‌های بعدی را برای فرهنگ‌سازی و تبدیل شاخص حق‌گویی و دفاع از حق به معیار اصلی سنجش ارزش انسان‌ها بردارند.
بدون تردید حرکت در این مسیر اگر با نیات خالصانه همراه باشد، نتیجه‌بخش خواهد بود و روزی را شاهد خواهیم بود که آقای دکتر غلامعلی حدادعادل، ‌الگوی نظری و عملی تعداد بیشماری از فعالان عرصه سیاست در کشور شده باشد... انشاءالله
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها