امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24822
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 78
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، روزنامه «حریت» ترکیه در شماره روز گذشته خود نوشت که آنکارا به شدت از کودتای نظامی که در کشور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ، روزنامه «حریت» ترکیه در شماره روز گذشته خود نوشت که آنکارا به شدت از کودتای نظامی که در کشور مصر روی داده و موجب برکناری «محمد مرسی» از سمت ریاست جمهوری این کشور به عنوان یکی از مهمترین هم‌پیمانان ترکیه شده، به شدت احساس ناامیدی و یاس می‌کند.

حریت در ادامه افزوده است: کودتای نظامی ترکیه و برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری مصر آنکارا را وداشته تا در سیاست خود در منطقه خاورمیانه و دو کشور مصر و سوریه تجدید نظر کند.

این روزنامه ترک ادامه می‌دهد: اگرچه آنکارا به طور ضمنی پایبندی به مواضع اولیه خود درباره تغییر و تحولات جاری در منطقه مانند مخالفت با آنچه که آن را کودتای نظامی در مصر خوانده، را اعلام کرده است، اما وزارت خارجه ترکیه تلاش می‌کند، با تعدیل و اصلاح مواضع خود اختلاف دیدگاه‌ها و مواضع موجود با کشورهای منطقه را حل کند و اصول و مبانی سیاست‌های ترکیه را به این کشورها ابلاغ کند.

حریت نوشته است: آنکارا در سیاست‌های خاورمیانه‌ای خود به ویژه در خصوص کودتا در مصر و بحران سوریه طی ماه گذشته و در نشست سفیران ترک با توجیه و هدایت «داوود اوغلو»، وزیر خارجه‌اش تجدید نظر کرده است.

یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست در گفت‌وگو با روزنامه حریت اظهار کرد که وزیر خارجه ترکیه از هیئت‌های نمایندگی ترکیه خواست تا سیاست‌های ترکیه را به صورت شفاف و مکرر تبیین و تاکید کنند که این سیاست‌ها، سیاست‌های «طایفه‌ای» نمی‌باشد.

همچنین وزیر خارجه ترکیه از هیئت‌های نمایندگی ترکیه خواست که هنگام بازگشت به سفارتخانه‌هایشان نه از اهل سنت و نه از شیعیان جانبداری و طرفداری نکنند، چراکه سیاست خارجی ترکیه سیاستی بی‌طرف و باز به روی همه است.

داوود اوغلو همچنین بر این نکته تاکید کرده است که ترکیه به مواضع اصولی خود در خصوص کودتای صورت گرفته در مصر پایبند است و از برکناری دمکراتیک محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری توسط ارتش این کشور ابراز تاسف کرده است.

این درحالی است که «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر ترکیه بارها ضمن نام بردن از حوادث جاری در مصر با عنوان «کودتای نظامی»، آن را محکوم کرد.

ترکیه از جمله حامیان جماعت اخوان المسلمین در مصر به شمار می‌آید و میان جماعت خوان المسلمین ترکیه و مصر روابط عمیق و مستحکمی وجود دارد.

با پیروزی انقلاب 25 ژانویه مصر و سرنگونی دیکتاتوری سه دهه‌ای «حسنی مبارک» در این کشور ترکیه تلاش بسیاری داشته تا الگوی نظام حکومتی خود را به مصر صادر کند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها