امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۳:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24831
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۲
تعداد بازدید: 58
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «تایمز اسرائیل»،‌ تعدادی از قانونگذاران آمریکایی در مجلس نمایندگان کنگره این کشور با اشاره به فهرستی از ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه «تایمز اسرائیل»،‌ تعدادی از قانونگذاران آمریکایی در مجلس نمایندگان کنگره این کشور با اشاره به فهرستی از رویکردهای آشتی جویانه آرژانتین در قبال ایران، چنین رویکردهایی را از جمله دلایلی عنوان کرده اند که باید محور مجازات آرژانتین در زمینه اقتصادی قرار بگیرد.

بر اساس این خبر، تعدادی از قانونگذاران آمریکایی در نامه هایی جداگانه به «جان کری» وزیر امور خارجه این کشور و «اریک هولدر» دادستان کل آمریکا، از این دو مقام ارشد آمریکایی خواستند تا در تصمیم به حمایت از درخواست آرژانتین از دادگاه عالی آمریکا تجدید نظر کنند؛ آرژانتین از دادگاه عالی آمریکا درخواست کرده تا در زمینه احکام صادر شده از سوی دادگاه بدوی که به آرژانتین دستور داده است تا با بدهکاران دوران بحران اقتصادی سال های 1999 تا 2002 میلادی این کشور به توافق برسد،‌ بررسی مجدد داشته باشد.

آرژانتین در طول سال های 1999 تا 2002 میلادی، ورشکسته شد و میلیاردها دلار بدهی به بار آورد.

در هر کدام از نامه های نوشته شده به کری و هولدر، دخالت های اخیر آرژانتین در روابط با ایران و به خصوص توافق اخیر آن با تهران در زمینه حل پرونده انفجار «آمیا» در سال 1994 میلادی (بمب گذاری در مرکز جامعه یهودیان) از طریق ایجاد یک کمیته حقیقت یاب، به عنوان دلایل ضرورت تحریم اقتصادی آرژانتین از سوی آمریکا ذکر شده است.

در بمب گذاری آمیا، 85 نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

نامه تاریخ 10 ژوئیه سال جاری قانونگذاران آمریکایی به کری به موضوع روابط آرژانتین با ایران اختصاص دارد. نامه دیگری نیز که به دادستان کل آمریکا نوشته شده است، بیشتر روی آنچه سوء نیت آرژانتین در برخورد با بدهکاران توصیف شده، تمرکز شده و در عین حال در این نامه نیز به افزایش تجارت آرژانتین با ایران و پرونده آمیا نیز اشاره شده است.

علاوه بر این، «کریس اسمیت» سناتور جمهوریخواه ایالت «نیوجرسی» و «ران دیسانتیس» جمهوریخواه ایالت «فلوریدا» در تاریخ 9 جولای قطعنامه ای غیر الزام آور را ارائه کردند که در آن به دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا تاکید شده است تا اقداماتی را در مسیر حذف آرژانتین از انجمن اقتصادی های برتر گروه 20، اتخاد کند.

این قطعنامه غیر الزام آور مانند نامه ای که قانونگذاران آمریکایی به دادستان کل این کشور نوشته اند، اساسا روی نوع برخورد آرژانتین با بدهکارانش و همچنین روابط تجاری اخیر این کشور با ایران و کمیته حقیقت یاب پرونده آمیا متمرکز شده است.

مجلس نمایندگان آرژانتین اخیرا طرح توافق با ایران برای بررسی پرونده آمیا و تشکیل یک کمیته حقیقت یاب در این رابطه را تصویب کرد و وزرای امور خارجه ایران و آرژانتین نیز بر این اساس توافقنامه ای را امضا کردند که بر اساس آن، قوه قضائیه دو کشور با کمک چند حقوقدان مستقل، قرار است تحقیقاتی را با هدف روشن شدن حقیقت درباره انفجار مقر یهودیان در بوینس آیرس اجرایی کنند.

بمب گذاری سال 1994 میلادی در ساختمانی هفت طبقه به نام «مرکز همیاری یهودیان» در شهر «بوینس آیرس» صورت گرفت که مرکز همکاری‌های اسرائیل و آرژانتین (Asociacion Mutual Israellita Argentina) وابسته به کمیته یهودیان آمریکا با نام اختصاری «آمیا» در آن قرار داشت و به همین سبب به «انفجار آمیا» مشهور شد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها