امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24841
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۳۳
تعداد بازدید: 105
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نمایشگاه «پنجره‌ای به آسمان» درباره نشریات منتشر شده در دوره قاجار با موضوع ماه مبارک رمضان ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نمایشگاه «پنجره‌ای به آسمان» درباره نشریات منتشر شده در دوره قاجار با موضوع ماه مبارک رمضان امروز در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.

در این مراسم علی‌اکبر صفی‌پور، معاون کتابخانه ملی ایران بیان داشت: امسال مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای اینکه حضور پررنگ در ماه مبارک رمضان داشته باشد، چندین کار متفاوت انجام داد که مهم‌ترین آن حضور در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم است.

صفی‌پور ادامه داد: در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، در کنار محصولات دیگر این سازمان نسخ خطی و اسناد قدیمی در معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

به گفته وی، نمایشگاه «پنجره‌ای به آسمان»، مکملی برای غرفه کتابخانه ملی در نمایشگاه قرآن کریم است چراکه در این نمایشگاه در کنار نسخ خطی و قدیمی، روزنامه‌هایی که در دوره قاجار و در ماه مبارک رمضان منتشر شده است، را در معرض دید عموم قرار داده‌ایم تا آنها بازتاب ماه مبارک رمضان را در نسل‌های بیش از 120 سال پیش مشاهده کنند.

صفی‌پور معتقد است، مرور اسناد دوره قاجار در ماه مبارک رمضان، توجه و دین‌باوری مردم را در وادار شدن حکومت برای ماه مبارک رمضان را گوشزد می‌کند.

بر اساس این گزارش، در نمایشگاه «پنجره‌ای به آسمان» تصاویری از روزنامه «وقایع اتفاقیه» که به موضوعاتی نظیر «تعطیلی روزنامه‌ها در لیالی قدر»، «قیمت ارزاق در ماه رمضان»، «عید فطر، بار سلام عام، حضور سفیران کشورهای دیگر» در 21 و 28 رمضان سال 1271 و روزنامه «دولت علیه ایران» با موضوع «رمضان در نوروز، سلام تحویل سال در عمارت کلاه فرنگی»، «دستور تأمین آذوقه برای ماه مبارک رمضان در دارالخلافه»، «عید فطر، باغ دیوانخانه، شاهزادگان، امرا و درباریان»، «انجام کارهای دولتی و رسیدگی به امور مردم از غروب آفتاب به بعد» و «تکلیف محصلین دارالفنون در ماه مبارک رمضان» را که متعلق به 2 و 20 رمضان سال 1277 اختصاص دارد، برای عموم مردم به تصویر ‌کشیده شده است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار