امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۸:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24915
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در سخنانی در نشست ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (یکشنبه) در سخنانی در نشست مشترک مجلس و مجموعه دولت جدید که در محل صحن علنی مجموعه بهارستان برگزار شد، به قرائت حدیثی پرداخت و اظهار داشت: در حدیث معراج آمده است که خداوند به پیامبر فرمود «ای احمد، آیا می‌دانی که ثمره روزه چیست؟ پیامبر گفت: خیر، خداوند فرمود ثمره روزه کم خوردن و کم گفتن است، سپس فرمود ثمره سکوت حکمت است، ثمره حکمت، معرفت است و ثمره معرفت یقین است و هنگامی که بنده‌ای به یقین برسد، دیگر ترس سپری کردن روزگار ندارد و این مقام، مقام صاحبان رضاست».

وی افزود:‌امید است در ماه مبارک رمضان میدان سازندگی معنوی برای همه فراهم شود، خدمت برادر گرامی حضرت حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب و همراهانش خوش‌آمد می‌گویم.

رئیس مجلس با تأکید بر اینکه آقای روحانی جزء رجال سیاسی مجلسی محسوب می‌شود، گفت: آقای روحانی سالها در پارلمان مسئولیت‌های مختلفی داشت از این رو امروز ایشان به اصل خویش بازگشتند.

لاریجانی ادامه داد: جناب آقای روحانی میهمان عزیزی برای ما هستند که امروز مسئولیت سنگین قوه مجریه را بر عهده گرفته است، خوشبختانه آقای روحانی سالها در مسئولیت مهم دبیری شورای عالی امنیت ملی با مسائل کلان کشور از نزدیک آشنا بود، ما امیدواریم این دو وجه یعنی سابقه پارلمانی آقای روحانی و همچنین سابقه شورای عالی امنیت ملی،‌ کمک کند تا در این شرایط حساس که مسائل کشور با پیچیدگی‌های مختلف مواجه است، بتوانید با تدبیر و اتخاذ تصمیمات عاقلانه و علمی،‌ مسیر کشور را هموار کنید.

رئیس دستگاه قانون‌گذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه مسائل کشور با یکدیگر ارتباط وسیعی دارند، تصریح کرد: طبعاً نگاه جامع‌الاطراف برای اداره کشور نیاز است اما می‌توان یک ارزیابی کلی از شرایط را در این زمان کوتاه بیان کرد برای اینکه فتح بابی برای مذاکرات باشد.

لاریجانی در ادامه به بیان برخی مسائل پرداخت و یادآور شد: در مسائل امنیت داخلی با موضوع پیچیده‌ای مواجه نیستیم گرچه مسائل خردی وجود دارد که باید با تدبیر در آینده به آنها پرداخت تا تبدیل به زخم‌های مزمن نشوند، نظیر برخی از شرارت‌ها و سرقت‌های مسلحانه که آرامش روانی جامعه را به هم می‌زند و خوشبختانه هم قوه قضاییه و هم نیروهای انتظامی و امنیتی نسبت به این موضوع توجه کردند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اکنون بیش از هر زمان دیگری وحدت و همراهی ضرورت دارد تا در مسائل بین‌المللی دارای پشتوانه قوی باشیم، یادآور شد: پس از انتخابات اخیر این زمینه بیشتر فراهم شد لذا نگهداری این روحیه وفاق در کشور اهمیت فراوانی یافته است.

وی با بیان اینکه قانون‌گرایی در نگهداری این وفاق اهمیت زیادی دارد اظهار داشت:‌ ایجاد چتر وحدت به تمامی صاحبان آرای متکثر از طریق مشارکت دادن آنها در مسائل دارای اهمیت است؛ همچنین تقویت شعائر دینی و آرمان‌های امام خمینی(ره) و رهبر فرزانه انقلاب به این امر کمک می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی تندروی‌ها، بداخلاقی‌ها و حرمت‌شکنی‌ها و حتی نگه نداشتن حرمت حرم باعث تشدید اختلافات و آشفتگی شد، گفت: از این موضوع باید به عنوان ضایعه سیاسی نام برد.

رئیس مجلس بخش بعدی سخنانش را به مسائل منطقه‌ای اختصاص داد و در همین زمینه گفت: در بعد منطقه‌ای و فضای پر منازعه اخیر و دخالت نیروهای زورگو، استراتژی جمهوری اسلامی در مدد رساندن به ملت‌ها برای تحقق حقوق مردم‌سالاری در نهضت بیداری اسلامی بسیار سنجیده و حکیمانه بود؛ امروز چه در لبنان، چه در فلسطین، و چه در افغانستان ، چه در عراق و چه در کشورهای انقلاب شده ظرفیت‌های بزرگ مردم‌سالاری دینی که ایجاد شد.

وی این ایجاد ظرفیت‌های بزرگ مردم‌سالاری را عاملی برای وحشت استکبار و صهیونیسم دانست و گفت: البته به همین میزان مخاطرات در منطقه وجود دارد که گاه این مخاطرات تصنعی هستند؛ نمونه آن در ایجاد جریان‌های افراطی و تروریستی و دامن زدن به اختلافات مذهبی شیعه و سنی است.

رئیس مجلس با اشاره به اینکه امروز این جریان‌های افراطی بلای جان مسلمانان شده‌اند، تصریح کرد: این جریانات به صورت مستمر به دنیای اسلام ضربه می‌زنند؛ گرچه حوادث اخیر مصر نگرانی‌هایی را برای مسلمانان ایجاد کرده است که خود ریشه‌های مختلفی دارد اما باید تلاش کرد تا روند دموکراسی‌خواهی در منطقه لطمه نبیند.

وی در این بخش از سخنان خود با اشاره به کشور مصر این کشور را برای جهان اسلام و عالم عرب مهم توصیف کرد و افزود:‌ ارتش مصر در این کشور به خاطر سوابق درخشان از افتخارات دفاعی اسلام محسوب می‌شود. به همین دلیل توقع می‌رود که ارتش مراقبت کند تا اختلافات سیاسی در این کشور به جنگ داخلی تبدیل نشود.

رئیس مجلس در بخش بعدی سخنان خود که به بعد بین‌المللی اختصاص داشت، گفت: ما امروز با رفتار موجودات بدخیم بین‌المللی مواجه‌ایم؛ در مسئله هسته‌ای رفتار کشورهای بزرگ زورگویانه است و آنها به دنبال بهانه‌جویی هستند به همین جهت گاه در مسئله‌ای همانند حقوق بشر نیز مکارانه اقداماتی را دنبال می‌کند.

لاریجانی با بیان اینکه ملت با استقامت به آنها نشان دادند در مسئله هسته‌ای با همه بخش‌ها هم‌صدا هستند، خطاب به روحانی تصریح کرد: در این زمینه با توجه به تجربیات جنابعالی امید است با دیپلماسی فعال از حقوق ملت دفاع و میدان‌های جدیدی برای تحرکات دیپلماتیک فراهم شود؛ طبعاً به دلیل اهمیت موضوع تمامی ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی و همه بخش‌های کشور بایستی با همگرایی مددرسانی کنند.
ادامه دارد....
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها