امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24958
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۳۴
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بخش نخست گفت‌وگو با «محمد سرشار» پیرامون حوزه هنری کودک و نوجوان بود که ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بخش نخست گفت‌وگو با «محمد سرشار» پیرامون حوزه هنری کودک و نوجوان بود که در این بخش رئیس این حوزه هنری از تولید و توزیع دفتر و بستی شکرستان همچنین طراحی هفت قهرمان برای نوجوانان و برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت این گروه سنی مطالبی را یاد آور شد.

اما در بخش دوم به حوزه هنری استان تهران پرداخته شده، سرشار که برای این بخش هم دستی پر داشت به موارد و برنامه‌ریزی برای سال 92 اشاره و خبرهایی را اعلام کرد.

«محمد سرشار» رئیس حوزه هنری استان تهران ضمن تشریح برنامه‌های این کانون فرهنگی اظهار داشت: در وزارتخانه‌ و سایر نهادهایی که ماموریت کشوری دارند، ماموریت‌های صفی را بر عهده استان تهران قرار می‌دهند و ماموریت‌های ستادی بر عهده مرکز است، این تفکیک در حوزه هنری خوب انجام نشده است، یعنی یک‌سری از وظایف صفی را هم حوزه هنری مرکز در حال انجام است که باید به مرور حل شود؛ مثلا برگزاری جشنواره‌ها مسابقات و آنچه در سطح شهر تهران و استان تهران است طبیعتا باید در استان تهران انجام شود.

• شناسایی، همکاری و توانمند سازی هنرمندان جوان مهمترین ماموریت حوزه هنری استان تهران

وی ادامه داد: یک تصمیم‌گیری مدیریتی می‌خواهد که باید به مرور حل شود، اما در واقع وجوه تمایزی که طراحی شده بود شاید مهمترین وجه تمایز، همان ماموریت شناسایی و همکاری و توانمندسازی هنرمندان جوان برای حوزه هنری استان تهران بوده است؛ تفاوتی که الان نسبت به گذشته داریم این است که یک دوره طولانی سعی شده از طریق برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات این استعدادها شناسایی شوند؛ اما ما سعی کردیم از طریق تولید این اتفاق رخ دهد، شاید این مهمترین رویکرد باشد. مثلا اگر جشنواره فیلم 100 در حوزه هنری استان تهران برگزار می‌شود، این جشنواره از اردیبهشت ماه 1391 منتقل شده به حوزه هنری مرکز، اما قسمت تولیدی این جشنواره بر عهده حوزه هنری استان تهران است(تولید فیلم‌های کوتاه 100 ثانیه‌ای)؛ یا سایر تجربیاتی که ما قبلا داشتیم.

• تقویت رویکرد تولید محوری بر اساس وظیفه ذاتی تاسیس حوزه هنری

رئیس حوزه هنری استان تهران گفت: تلاش داریم رویکرد تولید محور را بر اساس وظیفه ذاتی تاسیس حوزه هنری تقویت کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که شما قصد برگزاری جشنواره را ندارید، عنوان کرد: جشنواره به صرف جشنواره نه، مگر جشنواره‌ای که به ما در شناسایی استعدادهایی که قرار است همکار ما شوند، کمک کند.

• تولید محوری اساس کار است

سرشار ادامه داد: برای تولید ممکن است ابتدا هنرمندان را آموزش دهید و یا از طریق جشنواره‌ها آنها را شناسایی کنید؛ نیاز نیست شما خودتان برگزار کننده باشید چرا که جشنواره در کشور ما متعدد برگزار می‌شود، یا از طریق فراخوان و یا شیوه‌های مختلف دیگری می‌توان این مهم را انجام داد؛ تولید یا می‌تواند کارگاهی باشد و یا زیر نظر ناظر باشد، یا حتی مستقیما اتفاق بیفتد که همه این حالت ها در حال پیش روی است. شاید مهمترین تغییر این دوره در حوزه هندی استان تهران با دوره قبل باشد، که تولید محوری افزایش یافته است.

• مسئولیت جدید حوزه هنری استان تهران/ پر کردن جای خالی امیرحسین فردی و تقویت داستان

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ما سعی کردیم در عرصه‌های مختلف توازن فعالیت‌ها حفظ شود، عنوان کرد: تجربه حوزه هنری استان تهران در حوزه شعر موفق بود، «حلقه اتفاق» به طور خاص یکی از اقدامات بزرگی بود که صورت پذیرفت، اکنون با توجه به تغییراتی که در حوزه هنری مرکز اتفاق افتاده، پس از درگذشت مرحوم فردی و انتصاب آقای علیرضا قزوه، طبیعتا حوزه شعر در حوزه هنری مرکز تقویت خواهد شد، یک تصمیم راهبردی از سوی مدیریت حوزه هنری اتخاذ شد و آن اینکه حوزه هنری استان فعالیت‌های خود در حوزه داستان را تقویت کند، تا این خلا وجودی آقای فردی با این جابه جایی ماموریتی حل شود.

• تقویت داستان نویسی در سطح کشور

سرشار در راستای آموزش داستان نویسی ادامه داد: علاوه بر فعالیت‌هایی که تا به حال مرکز آفرینش‌های ادبی برای آموزش انجام داده است، ما فعالیت‌های ویژه‌ای را برای آموزش داستان نویسی در سطح کشور انجام خواهیم داد و تقویت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به اینکه در حوزه هنری تهران چگونه فعالیت کشوری انجام خواهید داد، تصریح کرد: ما جدا از حوزه هنری استانی نیستیم؛ برنامه‌ریزی با اجرا متفاوت است، برنامه‌ریزی و طراحی دوره در تهران، اجرا باید در سطح کشور باشد.

• حوزه هنری استان تهران قطب آموزش داستان‌نویسی می‌شود

سرشار در ادامه ضمن اشاره به اینکه ما به قطب آموزش داستان نویسی تبدیل خواهیم شد، درباره فعالیت هم‌راستای حوزه هنری با بنیاد ادبیات داستانی ابراز داشت: بنده عضو علی البدل هیات مدیره بنیاد ادبیات داستانی هستم، یک نکته اساسی وجود دارد مثلا اگر حوزه هنری در حال انتشار کتاب است آیا انتشارات امیرکبیر هم باید کتاب منتشر کند یا نه؟ در حوزه فرهنگی یا هر عرصه‌ای اگر نیاز وجود دارد برطرف می‌شود، اما باید طبق هماهنگی باشد تا مازاد بر نیاز تولید و آموزشی اتفاق نیفتد، اگر نیاز برطرف نشد همه باید با تمام توان کمک کنند تا این اتفاق بیفتد، یعنی نه تنها بنیاد ادبیات داستانی حوزه هنری و غیره بلکه سازمان فرهنگی هنری شهرداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بسیج و غیره هم باید آموزش دهند، چون هنر داستان نویسی هنری است که اگر تقویت شود به ما کمک می‌کند تئاتر، سینما و سایر عرصه‌ها هم تقویت شوند، از این رو باید سرمایه‌گذاری اساسی صورت گیرد.

• 25 درصد جامعه رمان و داستان می‌خوانند

وی افزود: بنظرم فعالیت‌های فعلی نتوانسته این نیاز را پوشش دهد، ضمن اینکه اگر در خود کتاب هم وارد شویم 25 درصد میزان مطالعه افراد حوزه رمان و داستان است، که عدد بالایی را به خود اختصاص داده است.

* آموزش در فضای مجازی عدالت محوری در پی دارد

سرشار درباره دیگر حوزه‌های آموزشی در راستای تئاتر ، موسیقی و تجسمی، توضیح داد: برای اینکه فلسفه وجودی خود را بیشتر حفظ کنیم، اول از همه در تعامل با معاونت آموزش و پژوهش حوزه هنری مرکز، بررسی‌هایی انجام دادیم و سعی شده در جایی که آنها باری را بر می‌دارند ما ورود نکنیم و جاهایی که آنها نمی‌خواهند وارد شوند ما ورود کنیم، الان مهمترین برنامه ما که اساسی هم هست، موضوع آموزش در فضای مجازی است، که این وظیفه را امسال ما به نتیجه خواهیم رساند، یعنی مرکز آموزش مجازی خواهیم شد، این اتفاق باعث می‌شود عدالت آموزشی هم ایجاد شود.

• افراد مستعد در هر نقطه به اساتید برجسته متصل می‌شوند

وی در پاسخ به اینکه در رشته‌های مختلف از طریق فضای مجازی وارد عمل خواهید شد،‌ افزود: بله؛ نکته مهم این است که این عدم دسترسی به افراد مستعد در نقاط دور افتاده را به اساتیدی که در تهران هستند را کم می‌کنیم، یعنی یک قسمت مهم از محتوایی که قرار است آموزش دهند ما به شیوه خوبی تبدیل به محتوای دیجیتال می‌کنیم و در اختیار این علاقه‌مندان قرار می‌دهیم، آموزش در فضای مجازی ویژگی‌های خاص خود را داشته و متفاوت با آموزش حضوری است، یعنی اینکه بتوانیم همان کیفیت را به فضای مجازی بیاوریم باید کارهای اضافی‌تری رخ دهد؛ امیدواریم با این پایگاه اینترنتی که آموزش مجازی را می‌خواهد آغاز کند بتوانیم به عدالت آموزشی نزدیک شویم، این مهمترین هدف ما است، دوره‌هایی را در حوزه کارگردانی و تهیه کنندگی و انیمیشن از سوی حوزه هنری مرکز در حال انجام است، ما بطور خاص دوره آموزش نقد ادبی را برگزار خواهیم کرد، قبلا این دوره یک‌بار در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اجرا شده بود اما ما با همکاری آنها در حوزه هنری استان تهران این دوره را دوباره اجرا می‌کنیم و بقیه بحث‌ها و آموزش‌ها در حال گسترش است.

• کارهای بزرگ حوزه هنری؛ ورود به عرصه موسیقی، بیداری اسلامی، تولید سه نمایشنامه

وی ادامه داد: در حوزه هنری استان تهران چند کار بزرگ را شروع کرده‌ایم، یکی ورود ما به عرصه موسیقی است، در حال تهیه و آماده سازی آلبوم موسیقی با موضوع «سبک زندگی زوج‌های جوان» هستیم، این مهم بر اساس کتاب «مطلع عشق» توصیه‌های رهبر انقلاب به زوج‌های جوان انجام می‌شود؛ مواردی را استخراج کردیم که برای زندگی زوج‌های جوان مهم شمرده می‌شود؛ این موارد در یک تعامل به ترانه‌سراها تبدیل به 8 قطعه شده و در مرحله انتخاب خواننده و آهنگساز هستیم.
کار دیگر اینکه با توجه به بحث بیداری اسلامی، به دلیل سلطه رژیم‌های سرکوب‌گر در کشورهای اسلامی ارتباط فرهنگی‌مان با مردم دنیا قطع بوده است و آنها تصویر درستی از ما ندارند، ضمن اینکه رسانه‌های وابسته به وهابی‌ها و سلفی‌ها تصویر بدی را علیه شیعیان در منطقه ایجاد می‌کنند، یک بررسی در فرمایش‌های رهبر انقلاب پیرامون نقاط قوت جمهوری اسلامی انجام شد که مایه افتخار ما بوده و ایشان در منویات خود به آنها اشاره می‌فرمایند؛ جلساتی با نمایش‌نامه نویسان برگزار شد و نهایتا به تولید و انعقاد قرارداد سه اثر نمایشی رسیدیم، ‌یکی با موضوع امام موسی صدر و دیگری در بحث دفاع از مظلوم و مهاجرت و غیره و سومی راجع به زندگی محمدبن عیسی بحرینی موسس تشیع در کشور بحرین است. این سه موضوع منعقد شد تا نمایشنامه‌هایی بر این اساس نوشته شود و در ادامه به سراغ ترجمه و اجرا در داخل و کشورهای اسلامی خواهیم رفت.

• یکی از سرمایه حوزه هنری؛ نشست‌های مجمع بانوان راوی دفاع مقدس

رئیس حوزه هنری در پایان سخنان خود ضمن ابراز امیدواری از اینکه با استفاده از ابزار هنر گفت‌وگوی این ملت‌ها را ایجاد کنیم و ارتباطات را بهم نزدیک‌تر کنیم، اضافه کرد: کار دیگری که از قبل در حوزه هنری استان تهران وجود داشته و ادامه دارد، نشست‌های مجمع بانوان راوی دفاع مقدس است که با قوت بیشتری در حال پیشروی است و یکی از سرمایه‌هایی بوده که در حوزه هنری استان تهران ایجاد شده و امیدواریم بیشتر از آن استفاده کنیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها