امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24963
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۷:۴۲
تعداد بازدید: 236
اما ملاله کیست؟ به گزارش"ادیان نیوز"، ملاله یوسف‌زی در "دره سوات" اقامت داشت. او گزارش‌هایی از زندگی مردم منطقه، بویژه زنان و دختران، را ...

اما ملاله کیست؟

به گزارش"ادیان نیوز"، ملاله یوسف‌زی در "دره سوات" اقامت داشت. او گزارش‌هایی از زندگی مردم منطقه، بویژه زنان و دختران، را در وبلاگ خود منتشر می‌کرد.

نهم اکتبر سال ۲۰۱۲ میلادی ملاله با بقیه بچه‌ها در اتوبوس مدرسه نشسته است که گروهی از مردان طالبان اتوبوس را متوقف می‌کنند و بالا می‌آیند. مردی فریاد می‌زند: «بگویید کدام‌تان ملاله‌اید، اگر دهان‌تان را باز نکنید، همه‌را می‌کشم»!

ملاله شناسایی می‌شود. مردان به سرش شلیک می‌کنند. او به شدت زخمی می‌شود، اما زنده می‌ماند.

ملاله یوسف‌زی دختر شجاعی است. شجاع و با درایت. با وجود سن کمی که دارد، چند جایزه گرفته است. مجله «تایمز» او را بعد از باراک اوباما دومین شخصیت جهان در سال ۲۰۱۲ نامید

گلوله‌ای که به سر ملاله یوسف ‌زی اصابت کرد، او را از پای نیانداخت. او حالا می‌خواهد بنیادی را تاسیس کند تا هر کودکی از حق آموزش برخوردار باشد.

«او در ویدویی دو روز بعد از زخمی شدنش گفت: امروز می‌بینید که من زند‌ه‌ام و می‌توانم صحبت کنم. شما را ببینم. روز به روز هم بهتر می‌شوم. همه این‌‌ها فقط به خاطر دعاهای مردم است. خیلی‌ها برای من دعا کردند. مردها، زن‌ها و بچه‌‌ها. به خاطر این دعاها بود که خدا زندگی دوباره‌ای به من بخشید. برای همین هم می‌خواهم کمی از این بخشش را با خدمت به مردم جبران کنم. می‌خواهم همه بچه‌ها، همه دخترها تحصیل کنند. برای همین هم بنیاد ملاله را تاسیس کردم.»

ملاله از یازده سالگی فعالیت خود را شروع کرد. او چهارسال پیش به طور ناشناس در وب‌سایت بی بی سی از زندگی زنان دره سوات پاکستان می‌نوشت؛ زندگی زیر سایه طالبان. آن‌زمان طالبان ۲۰۰ مدرسه را ویران کرده بود.

نامزد جایزه صلح نوبل

زمانی که تهدیدهای طالبان پاییز گذشته به گلوله‌ای تبدیل شد که بر مغز ملاله نشست، دولت پاکستان او را برای معالجه به بریتانیا فرستاد.

پزشکان بیمارستان کویین الیزابت در شهر بیرمنگام در یک عمل جراحی طولانی و پیچیده توانستند ملاله را نجات دهند. در عمل جراحی اخیر پزشکان بخشی از جمجمه وی را با صفحه‌ای پیش‌ساخته شده، ترمیم کردند.

ملاله در یک نوار ویدیویی به دختران و زنان پیام می‌دهد. پیام به زنانی که در کشوری زندگی می‌کنند که در زمره بدترین‌ها در زمینه تحصیل دختران است.

سوء‌قصد طالبان به جان ملاله نتیجه‌ای عکس به بار آورد. مردم در هرگوشه جهان با چهره‌ این دختر آشنا شدند. او حمایتی گسترده بدست ‌آورد. ملاله حالا به سمبل آموزش در جهان تبدیل شده است. قرار است او را نامزد جایزه صلح نوبل کنند.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها