امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 24996
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۱
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز ضمن ارائه گزارشی از پایش محیط کسب و کار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، این مرکز ضمن ارائه گزارشی از پایش محیط کسب و کار در پائیز 1391 همراه با ارزیابی 285 تشکل اقتصادی سراسر کشور از مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران اعلام کرد: گزارش‌های فصلی پایش محیط کسب و کار ایران که از تابستان 1389 به طور مستمر توسط گروه مطالعات محیط کسب و کار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با همکاری تشکل‌های اقتصادی سراسر کشور تهیه و منتشر می‌شود. 

بر اساس پاسخ‌های 285 تشکل اقتصادی از سراسر کشور به پرسشنامه این گزارش، میانگین وزنی ارزیابی مؤلفه‌های محیط کسب و کار در پاییز 1391 ، 70/5 از10 (10 بدترین ارزیابی) بوده که تقریبا مشابه ارزیابی تابستان 1391 (با میانگین 73/5) بوده است، ولی در مقایسه با پاییز سال قبل‌تر از آن (پاییز 1390 با میانگین 54/5 از 10) بدتر ارزیابی شده است.

این ارزیابی نشان می‌دهد از نظر تشکل‌های اقتصادی مشارکت کننده در تهیه این گزارش، مجموعا ارزیابی مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایران طی پاییز 1391 همچنان در وضعیت پایین‌تر از متوسط قرار داشته است.

در این مطالعه، به ترتیب سه مؤلفه «بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه»، «مشکل دریافت تسهیلات از بانک‌ها» و «اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان»، مجموعا بدتر از بقیه مؤلفه‌ها ارزیابی شده‌اند.

همچنین مؤلفه‌های «ضعف زیرساخت‌های تأمین برق»، «ضعف زیرساخت‌های حمل و نقل» و «تمایل مردم به خرید کالاهای خارجی و تقاضای کم برای محصولات ایرانی مشابه» نسبت به سایر مؤلفه‌ها در پاییز 1391 بهتر ارزیابی شده‌اند.

تشکل‌های اقتصادی استان‌های البرز، مازندران، بوشهر و کرمان به ترتیب با میانگین ارزیابی 96/6، 71/6، 66/6 و 63/6 مجموعا ارزیابی بدتر و تشکل‌های اقتصادی استان‌های چهارمحال و بختیاری، کردستان، سمنان و خراسان جنوبی به ترتیب با میانگین ارزیابی 18/4، 50/4، 96/4 و 96/4 مجموعا ارزیابی بهتری نسبت به سایر استان‌ها از وضعیت مؤلفه‌های محیط کسب و کار در پاییز 1391 ارائه کرده‌اند.

در پرسشنامه مربوط به این مطالعه، سه سؤال درباره مهمترین مسائل روز کسب و کار ایران مطرح شد که برآیند پاسخ 285 تشکل اقتصادی مشارکت کننده در این مطالعه به ترتیب زیر است:

سؤال 1ـ به نظر شما در پاییز 1391 مهمترین عامل بی‌ثباتی قیمت‌ها در کشورمان کدام عامل بوده است؟

جواب: آثار هدفمندی یارانه‌ها (3 درصد)، تحریم‌های خارجی (29 درصد) و سوء مدیریت داخلی (68 درصد).

سؤال 2 – به نظر شما برای رقابت‌پذیری در تجارت خارجی و حمایت از تولید ملی، نرخ ارز (دلار) بهتر است به کدام گزینه زیر نزدیک‌تر باشد؟

جواب: کمتر از 1500 تومان (37 درصد)، 2000 تومان (39 درصد)، 2500 تومان (14درصد) و 3000 تومان و بالاتر (10 درصد).

سؤال 3 ـ به نظر شما کدام یک از مشکلات زیر در بازبینی قانون مالیات‌های مستقیم باید مورد توجه بیشتر قرار گیرند؟

جواب: شفاف نبودن مقررات مالیاتی (43 درصد)، مطالبات غیرقانونی در مالیات ستانی (25 درصد) علی الرأس بودن (17 درصد)، رویه‌های اداری پیچیده (15 درصد).

مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار، مجموعه عواملی هستند که به طور مشترک بر اداره و عملکرد همه بنگاه‌ها در جامعه مورد مطالعه اثر می‌گذارند، اما تقریبا خارج از کنترل مدیران بنگاه‌ها قرار دارند.

محیط کسب و کار عمدتا در حوزه بنگاه‌های کوچک و متوسط بررسی و مطالعه می‌شود، چراکه بنگاه‌های بزرگ تا حدودی می‌توانند با صرف هزینه‌هایی مانند تبلیغات برای تغییر فرهنگ مصرفی یا عملیات لابی در محافل سیاست‌گذار، عوامل خارجی مؤثر بر اداره و عملکرد بنگاه‌هایشان را مهار کنند، اما بنگاه‌های کوچک و متوسط چنین قابلیتی ندارند و به همین دلیل بهبود محیط کسب و کار برای بنگاه‌های کوچک و متوسط اهمیت زیادی دارد.

گزارش حاضر، دهمین گزارش فصلی مستمر است که بر اساس «احساس سنجی» تشکل‌های اقتصادی در سراسر کشور تهیه شده است.

«مؤلفه‌های محیط کسب و کار» در این گزارش طی زمستان 1388 تا بهار 1389 به روش دلفی از 80 تشکل اقتصادی سراسری به دست آمده است و مؤلفه‌های محیط کسب و کار در این گزارش‌ها به اقتضا و تناسب با شرایط اقتصاد ایران شناسایی و تعریف شده‌اند و با شاخص‌های مشهور بین‌المللی نظیر شاخص «انجام کسب و کار» بانک جهانی یا گزارش جهانی رقابت‌پذیری تفاوت‌هایی دارند.

لازم به یادآوری است از زمستان 1390 در گزارش فصلی محیط کسب و کار ایران صرفا وضعیت «مؤلفه‌های محیط کسب و کار» از نظر تشکل‌های اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفته و عملکرد دستگاه‌های مرتبط با محیط کسب و کار ارزیابی نمی‌شود، بنابراین این مطالعه از دو بخش زیر تشکیل شده است:

بخش اول: ارزیابی تشکل‌های اقتصادی از وضعیت مؤلفه‌های محیط کسب و کار در ایران طی پاییز 1391، در این بخش، اختصاص نمره 10 به هر مؤلفه به منزله حالتی است که آن مؤلفه در اداره بنگاه‌های تشکل ارزیابی کننده به حدی تأثیر منفی گذاشته که بنگاه‌ها را تعطیل یا اداره آنها را غیرممکن کرده است و نمره 1، حالتی است که آن مؤلفه در اداره بنگاه‌های تشکل ارزیابی کننده مشکل چندانی ایجاد نکرده است.

بخش دوم: پاسخ تشکل‌های اقتصادی مشارکت کننده به 3 سوال خاص مربوط به دوره زمانی تهیه این تحقیق در پاییز 1391.

در این گزارش ادعا نمی‌شود که نتایج حاصل، نظر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان ایرانی یا حتی تشکل‌های اقتصادی ایران است، بلکه صرفا ادعا می‌شود که این گزارش، میانگین ارزیابی 285 تشکل اقتصادی از سراسر کشور از مؤلفه‌های ملی محیط کسب و کار ایران است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار