امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25000
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، امروز باز شاهد بی‌مهری به محیط زیست در نقطه‌ای دیگر از این سرزمین پهناور شدیم. قطع درختان تنومند ایران‌ زمین به ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، امروز باز شاهد بی‌مهری به محیط زیست در نقطه‌ای دیگر از این سرزمین پهناور شدیم.

قطع درختان تنومند ایران‌ زمین به بهانه‌‌های مختلف انگار که تمامی ندارد، چه کسی پاسخگوی این همه بی‌مهری و بی محبتی به محیط زیست و به نسل آینده است.

مگر نه این است که منابع طبیعی و هرآنچه که هم‌اکنون ما در اختیار داریم امانتی از نسل آینده است، چرا برای حفاظت و صیانت از این منابع تلاشی نمی‌کنیم و در عوض به راحتی هرچه بیشتر این منابع را برای رسیدن به مقاصد زودگذر زیر پا می‌گذاریم.

تخریب که چندی پیش باغ گیاه‌شناسی نوشهر را تهدید می‌کرد امروز تا حدودی مرتفع شده است اما این بار این غده سرطانی(هجوم و تعرض به منابع طبیعی) از نقطه‌ای دیگر این سرزمین سر برآورده است.

البته این بار سازمان محیط زیست مسئول نیست چراکه این بار در حوزه شهری شاهد تهدید محیط زیست شده‌ایم.

گویی درمانی برای درد هجوم و تعرض به منابع طبیعی کشور پیدا نمی‌شود و هربار این مرض از جایی سر بر می‌آورد، این بار بلوار امام‌رضا(ع) واقع در شهرستان قدمگاه مورد هجوم بی‌مهران به طبیعت قرار گرفته است.
قطع درختان بلوار امام رضا (ع) در قدمگاه نیشابور

مسئولین شهری قدمگاه برای ساخت غرفه‌های تجاری و تغییر در ظاهر بخشی از شهر جهت درآمد زایی دست به تخریب فضای سبز بلوار ورودی زیارتگاه قدوم حضرت امام رضا علیه اسلام  زدند.

جای بسی تأسف و گلایه است که بیش از 20 اصله درخت سرسبز و تنومند دهها ساله، ناباورانه از ریشه کنده شد.

ناگفته نماند که  اجرای طرح بدون قطع شدن حتی یک درخت نیز امکان پذیر بود.

طبق ماده 1 تا 8 قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب شورای انقلاب که قوانین محکم در رابطه با جلوگیری از قطع درختان دارد و باتوجه به اینکه این درختان سرمایه ملی کشور است امروز نباید شاهد قطع درختان در این ناحیه می‌شدیم.

باید گفت که بهبود فضا در این منطقه اقدام خوبی است اما به چه قیمتی؟
ایجاد غرفه‌های تجاری نیازمند فضایی مناسب است و وجود درخت در این محیط، فضا را برای ایجاد غرفه‌های تجاری محدود کرده است به همین دلیل آسان‌ترین راه را برای گسترده‌ کردن فضا انتخاب کرده‌اند که با قطع کردن درختانی که حداقل 30 سال عمر دارند همراه بوده است.

در تصاویر کاملاً مشخص است که کنار بلواری که اکنون اثری از آن باقی نمانده است یک پیاده رویی است که در این مکان نیز درختان تنومندی وجود دارد و بدون شک ادامه‌دار بودن پروژه تشکیل غرفه‌های تجاری با قطع این درختان همراه خواهد بود. در این باره لازم است که مسئولین مربوطه تدابیر لازم را برای جلوگیری از قطع درختان این محدوده بیندیشند.

باید توجه داشت که درختان موجود زنده بی‌ضرر هستند که وجود آنها نه تنها آسیبی را متوجه انسان‌ها و فضا نمی‌کند بلکه برای محیط زیست نیز ثمرات قابل ملاحظه‌ای را به همراه دارند. 

قطع شدن درختان این ناحیه این را به ذهن می‌رساند که در راستای بروز چنین وضعیتی مسئولین شهری قدمگاه یا سکوت اختیار کرده‌اند و یا اینکه مخالفتی با این قضیه نداشته‌اند.

انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار