امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25045
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۲
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اکنون که در آستانه ورود به روز خبرنگار در سال 92 هستیم، هنوز عده‌ای از خبرنگاران موفق به دریافت هدیه ریاست جمهوری در سال ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، اکنون که در آستانه ورود به روز خبرنگار در سال 92 هستیم، هنوز عده‌ای از خبرنگاران موفق به دریافت هدیه ریاست جمهوری در سال 91 نشده‌اند.

هدیه مذکور در اواخر سال گذشته به حساب تعدادی از خبرنگاران واریز شد، اما به حساب عده‌ای از خبرنگاران واریز نشد و این در حالی بود که برخی افراد شاغل در رسانه‌ها که عنوان خبرنگار نیز نداشتند و در مشاغل اداری و خدماتی مشغول به کار بودند، این هدیه را دریافت کردند.

مبلغ هدیه رئیس جمهور که به حساب برخی از افراد واریز شده، برابر 400 هزار تومان است.

بخشی از خبرنگاران هدایای خود را  در مرحله نخست دریافت نکردند اما در ادامه آن، معاونت امور مطبوعاتی وزارت ارشاد از آن دسته از خبرنگارانی که هدیه مربوطه به حسابشان واریز نشده بود، خواست نسبت به رفع نقص پرونده‌شان به خصوص شماره حساب سیبای خود در سایت «سمان» اقدام کنند تا مقدمات تهیه فهرستی از آنها برای ارائه به نهاد ریاست جمهوری جهت دریافت هدیه رئیس جمهور فراهم شود.

 در این باره پدرام پاک‌آئین مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت ماه امسال اظهار داشت: فهرست خبرنگارانی که شماره حساب خود را در سامانه «سمان» برای دریافت هدیه رئیس جمهور مربوط به سال 91 اشتباه درج کرده‌اند، پس از اصلاحی که در این مورد صورت گرفت، تهیه و برای پرداخت به نهاد ریاست جمهوری ارسال شد.

وی درباره عدم واریز هدیه ریاست جمهوری به حساب برخی از خبرنگاران اظهار داشت: خبرنگارانی که این هدیه به حسابشان واریز نشده، یکی از سه اشکال زیر را در روند تکمیل مدارکشان داشته‌اند؛ یا شماره حسابشان اشتباه بوده، یا شماره حسابشان تکراری بوده که در هر دوی این موارد، بانک پاسخ منفی به درخواست می‌دهد و یا اینکه ثبت‌نام کرده‌اند و گواهی ثبت نام هم در سایت درج کرده‌اند اما گواهی از رسانه‌ای داشته‌اند که مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها ندارد و قانوناً و رسماً رسانه نیست.

پاک آیین یادآور شد: برای این هدیه به اصحاب رسانه فقط به دو فاکتور شماره حساب سیبا و گواهی اشتغال به کار در یک رسانه دارای مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها اکتفا کرده‌ایم.

این مقام مسئول بیان داشت: در پی عدم واریز هدایای ریاست جمهوری به حساب برخی از خبرنگاران، برای کسانی که شماره حساب خود را در سامانه «سمان» اشتباه درج کرده‌اند، پیامکی ارسال شد تا این دسته از خبرنگاران جامانده برای تصحیح شماره حساب اقدام کنند تا در نهایت هدایای روز خبرنگار سال 91 در سال 92 به حساب این دسته از افراد واریز شود.

پاک‌آیین در این باره می‌گوید که ما فهرست این شماره حساب‌های صحیح را به نهاد ریاست جمهوری داده‌ایم و آنها کار پرداخت را انجام می دهند.

یاسر منتظری، رئیس اداره خبرنگاران نیز گفت: یکی از شروط واریز هدیه ریاست جمهوری به خبرنگاران این است که افراد در ابتدای امر دارای شماره حساب باشند.

منتظری بیان داشت: اسامی آن دسته از افرادی که شماره حساب آنان به هر دلیلی اشتباه بوده استخراج شد و در لیست مغایرت‌ها قرار گرفت و در اختیار نهاد ریاست جمهوری برای واریز هدایا به حساب خبرنگاران داده شد.

وی با بیان اینکه 9000نفر از خبرنگاران در سایت سمان ثبت نام کرده و اسامی آنها به نهاد ریاست جمهوری ارائه شده است، افزود:‌از این تعداد کمتر از 1000 نفر موفق به دریافت هدایای ریاست جمهوری نشده‌اند.

حال که خبرنگاران و همچنین سایر افرادی که در خبرگزاری‌ها مشغول فعالیت هستند و عنوان خبرنگار را نیز ندارند، شماره‌های حساب خود را در پیش و پس از دریافت پیامک تصحیح کردند، باز هم شاهد هستیم که بخشی دیگر از اصحاب رسانه از این قافله جا مانده‌اند.

در اواخر خردادماه سال جاری نیز معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با ارائه توضیحاتی درباره پرداخت هدیه رئیس جمهور به خبرنگاران جامانده، از امکان پرداخت این هدیه به خبرنگارانی که در مرحله دوم نیز آن را دریافت نکرده‌اند، خبر داد.

محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این سئوال که چرا علیرغم اینکه خبرنگاران جامانده از دریافت هدیه رئیس جمهور با وجودی که موارد اِعلام شده از سوی این معاونت مبنی بر اصلاح شماره حساب و ثبت گواهی اشتغال به کار در یک رسانه را برای دریافت هدیه رئیس جمهور رعایت کرده‌اند، این هدیه به حسابشان واریز نشده است، گفت: همه کسانی که در سامانه «سمان» ثبت نام کرده بودند و مشخصاتشان در آن بارگذاری شده بود و شماره حساب هم داشته‌اند، فهرستشان برای دریافت این هدیه به ریاست جمهوری ارسال شده بود.

وی افزود: از مجموع این افراد، فهرست حدود 200 تا 300 نفر که یا شماره حسابشان یا مشخصاتشان اشکال داشت، از نهاد ریاست جمهوری به ما برگشت داده شد که ما بعد از اصلاح این اشکالات، آن را به نهاد برگرداندیم و حتی شنیدم پرداخت هدیه به این افراد انجام شده است.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: الان آمار دقیقی از کسانی که احیاناً این هدیه را دریافت نکرده‌اند، ندارم، اما اگر هم تعداد اندکی مانده باشند که هنوز هدیه رئیس جمهور به حسابشان واریز نشده باشد، مسئله قابل بررسی است.

در 23 خرداد هدیه رئیس جمهور طبق فهرست دومِ ارسال شده از سوی معاونت امور مطبوعاتی و اطلا‌ع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نهاد ریاست جمهوری، به حساب آن دسته از خبرنگارانی که از دریافت آن جامانده بودند، واریز شد. تعداد این خبرنگاران هنوز هم مشخص و یا اعلام نشده است، اما مبلغ هدیه رئیس جمهور که به حساب آنها واریز شده، 400 هزار تومان است.

هم‌اکنون که از مرحله دوم واریز هدایای ریاست جمهوری به مرحله سوم رسیده‌ایم تعدادی از خبرنگاران از عدم واریز این هدیه به حسابشان می‌گوید.

طی پیگیری‌های صورت گرفته از معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد درباره روشن شدن تکلیف آن دسته از خبرنگارانی که تعداد آن‌ها نیز قابل ملاحظه است و عموماً خبرنگارانی را شامل می‌شود که طی سالهای گذشته این وزارتخانه دریافت کردیم که مبنی بر این است که اسامی تمامی افرادی که تا نیمه اسفندماه سال گذشته در سایت سمان ثبت‌نام کرده‌اند به نهاد ریاست جمهوری برای واریز وجوه ارائه شده است و هم‌اکنون این وزارتخانه مسئولیتی در این قبال ندارد چرا که مسئولیت واریز هدایا در شرایط حاضر بر عهده نهاد ریاست جمهوری است.

در این شرایط که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد توپ را به زمین نهاد ریاست جمهوری پرتاب می‌کند و نهاد ریاست جمهوری نیز در این باره سکوت اختیار کرده‌ است، باید گفت که بخش قابل ملاحظه‌ای از خبرنگاران برای دریافت هدایای ریاست جمهوری سال 91، بلاتکلیف مانده‌اند.

انتهای پیام/ 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها