امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2508
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 170
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضوی کیا در پیام خود به مناسبت روز معمار آورده است: «وقتی از معماری و شهرسازی ایران سخن به ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رضوی کیا در پیام خود به مناسبت روز معمار آورده است: «وقتی از معماری و شهرسازی ایران سخن به میان می‌آید، موضوع هویت و بی‌هویتی در اذهان متبادر می‌گردد. به سادگی گفته می‌شود که معماری و شهرهای ما بی‌هویت هستند و برخی با توجه به گنجینه معماری و شهرسازی تاریخی ایران ، هویت بخشی به معماری و شهرسازی را در تقلید و کپی برداری از این آثار می‌دانند که برداشت درست و شایسته‌ای نیست. در توسعه شهرنشینی و گسترش سریع شهرهای ایران، هر چند نمونه‌های خوبی از معماری مدرن وجود دارد، ولی این نمونه‌های محدود در کثرت ساختمان‌های بلند و کوتاه به اصطلاح مدرن که در کنار خیابان‌های پر ترافیک و شلوغ ساخته شده ، نمود چندانی ندارد و فضای سبز و باغات شهر نیز آن چنان تقلیل یافته‌اند که کارایی خود را از نظر سلامت و منظر شهری از دست داده‌اند و این وضع با شهرهای گذشته ما در تضاد شدید است.»

در ادامه این پیام آمده است: «معماری و شهرسازی معاصر ایران که آغاز آن از اواسط دوره قاجار و حکومت ناصرالدین شاه است، تاکنون چهار دوره مشخص و متمایز را طی کرده است که عبارتند از دوره قاجار، دوره پهلوی اول، دوره پهلوی دوم و دوره بعد از انقلاب اسلامی. این چهار دوره تماماً تحت نفوذ معماری و شهرسازی غرب بوده است ؛ ولی باید در نظر داشت تمامی کشورهای جهان سوم و خاورمیانه چنین وضعی را داشته‌اند و نگاهی کوتاه به این شهرها تشابهات زیادی را به چشم می‌آورد. دلایل وجود چنین وضعی ریشه‌های مشخص سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد که بحث پیرامون آن از حوصله این پیام کوتاه خارج است ولی آنچه مایۀ امیدواریست، تلاشی است که از چند دهه قبل در مقابله با بحران مدرنیسم در غرب آغاز شده است و در مقابل بی تفاوتی مدرنیسم به شرایط اقلیمی و زیست محیطی و مشخصات اجتماعی و فرهنگی گروه انسانی، رویکرد جدیدی در معماری و شهرسازی بوجود آمده است: یک «حس بیداری» و آگاهی از اهمیت هویت فرهنگی، زیست محیطی و پایداری در ایران و جهان که در معماری و شهرسازی بدون تردید اثر مثبت داشته و خواهد داشت.»
رضوی کیا در ادامه تأکید کرده است:  «همایش‌هایی که در روز ملّی معمار و هفته معماری در ایران تشکیل می‌شود می‌بایست در جهت یافتن راه حل‌هایی برای معماری و شهرسازی ایران باشند که ضمن رعایت شرایط اقلیمی و فرهنگی ، و بهره گیری  از دستاوردهای پیشرفته تکنولوژیکی ساختمانی به آثاری از معماری امروزی دست یابیم که ضمن ایرانی بودن، در سطح جهانی نیز حرفی برای گفتن داشته باشد و به یقین می‌توان گفت که ما این توان را داریم. برای رسیدن به چنین هدفی قدم اول شناخت جامع و کامل معماری و شهرسازی گذشته ایران که متأسفانه اطلاع بسیار کم و محدودی از آن داریم و به همین علت بهره‌برداری ما از این آثار پُر ارزش و آموزنده اغلب به تقلید سطحی از فرم ها و به عناصر ساختمانی آن خلاصه می شود نه بهره‌گیری از ترکیبات، کیفیت و پیام‌های ارزنده آن. شعرای معاصر ما مانند نیما، سهراب سپهری و غیره در این راستا پیشقدم و موفق بوده‌اند. همه آنها آثار ارزنده ادبی گذشته ما چون حافظ و مولانا را عمیقاً می شناختند، ولی هرگز از آن تقلید نکردند و خوش سرودند.اشعار آنها ایرانی– معاصر- پُر محتوا و با هویت است ، باشد تا معماران و شهرسازان ما نیز چنین کنند و موفق باشند. در پایان روز معمار سازنده و خلاقی برای همه آرزومندم.»

به گزارش فارس، از امروز سوم اردیبهشت تا هفتم اردیبهشت ، در 31 استان کشور و در بیش از یکصد دانشگاه و موسسه آموزش عالی همایش های بزرگداشت روز ملی معمار با پیام ریاست بنیاد آغاز به کار می‌کنند.

انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها