امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25091
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 113
رضا چایچیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: لوزه سوم و عفونت‌های ویروسی و میکروبی به دلیل ایجاد ترشح و انسداد در راه هوایی ...

رضا چایچیان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: لوزه سوم و عفونت‌های ویروسی و میکروبی به دلیل ایجاد ترشح و انسداد در راه هوایی موجب عفونت در ناحیه گوش می شوند که بیشتر اوقات همراه با سنگینی گوش نیز هستند.

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: جمع شدن مایع پشت پرده گوش به مرور زمان در کنار عامل عفونت‌زایی مثل لوزه سوم می‌تواند به مرور زمان باعث سوراخ شدن پرده گوش ‌شود و تشخیص و درمان این بیماری با انجام نوار گوش و گرفتن عکس از لوزه سوم انجام پذیر است.

چاپچیان ادامه داد: درمان عفونت گوش در مرحله اول درمان دارویی است تا از التهاب اطراف مجرای استاش (ناحیه بین حلق و گوش) کم شود چرا که این محل باعث انتقال عفونت از داخل دهان و لوزه به خصوص لوزه سوم به سمت گوش است ؛در نتیجه آنتی‌بیوتیک می‌تواند التهاب را کمتر و عفونت را کنترل کند.

متخصص گوش، حلق و بینی تصریح کرد: گاهی اوقات عفونت‌های مکرر و پشت سر هم که در حالت عادی به صورت سرماخوردگی و عفونت ویروسی است می‌تواند بعدها به عفونت میکروبی تبدیل شده و باعث التهاب گوش شوند که اگر درمان انجام نشود عفونت، باعث پارگی پرده گوش می‌شود که درمان این پارگی در نوزادی و کودکی خیلی مشکل است. 

چایچیان افزود: اگر عفونت به درمان مقاوم باشد باید با عمل جراحی لوزه سوم را برداشت و همزمان با آن، عفونتی را که پشت پرده گوش جمع شده تخلیه کرد و بعد دستگاه کوچکی به نام ‌وی‌تی - لوله تهویه - در پرده گوش می‌گذاریم. وجود این دستگاه باعث تخلیه خود به خودی عفونت‌ها می‌شود و میزان فشار بر پرده گوش را تنظیم می‌کند که این دستگاه بعد از 5، 6 ماه خود به خود دفع و از گوش خارج شده و پرده گوش هم ترمیم می‌شود.

متخصص گوش، حلق و بینی اظهار داشت: این عمل در کودکانی انجام می‌شود که به طور مکرر دچار عفونت شده که می‌تواند هم درمان و هم پیشگیری از پارگی و سنگینی گوش باشد.

این پزشک متخصص در پاسخ به پرسش فارس، مبنی بر اینکه آیا وارد شدن آب در داخل گوش و ریختن شیر از سینه مادر باعث عفونت گوش شده و ناشنوایی را در پی دارد ؛ گفت: وارد شدن آب یا مایعات دیگر از مجرای بیرونی باعث التهاب مجرای خارجی گوش می‌شود اما مشکل زیادی ایجاد نمی‌کند و با استفاده از قطره می‌توان از التهاب این ناحیه کاست.

چاپچیان ادامه داد: عفونت گوش میانی مدنظر ماست و باعث پارگی پرده گوش می‌شود به دلیل وجود لوزه‌ها و عفونت‌هایی است که از داخل بینی و دهان به پرده گوش وارد شده و باعث آسیب به این ناحیه می‌شوند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها