امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۱۰:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25174
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده بروکینگز در گزارشی با عنوان «رئیس‌جمهور آینده ایران و جنگ سرد جدید خاورمیانه» روابط ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اندیشکده بروکینگز در گزارشی با عنوان «رئیس‌جمهور آینده ایران و جنگ سرد جدید خاورمیانه» روابط ایران و عربستان در دولت جدید ایران را مورد بررسی قرار داده است.

در گزارش این اندیشکده آمریکایی آمده است انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری آینده ایران، نه تنها چشم‌انداز مثبتی از آینده مذاکرات هسته‌ای با این کشور ترسیم کرده بلکه به امیدهایی درباره ایجاد روابط حسنه بین ایران و عربستان که رقابت شدیدی برای نفوذ در منطقه خاورمیانه دارند، منجر شده است.

در ادامه گزارش این اندیشکده آمریکایی اشاره شده حتی عربستانی‌ها که به اهداف ایران مظنون هستند از انتخاب رئیس جمهور جدید ایران امیدوار هستند.

یک منبع این امیدواری، به زعم بروکینگز، به تلاشهای موفق گذشته آقای روحانی در بهبود روابط ایران و عربستان مربوط می‌شود. آقای روحانی در اواسط دهه 1990 و پس از جنگ ایران و عراق مذاکرات مستقیمی با سعودی‌ها داشت، زیرا ریاض در آن زمان حامی جنگ صدام علیه ایران بود.

بروکینگز با طرح این مقدمه  به شرایط ژئوپلتیکی متفاوت اواخر دهه 1990 با زمان حال اشاره می‌کند، زیرا در آن زمان کاهش قیمت نفت خام باعث شده بود دو کشور بر حسب منفعتی مشترک به یکدیگر نزدیک شوند. دولت‌های دو کشور در آن زمان بر سر موضوعات مختلفی با یکدیگر اختلاف داشتند، اما منافع مشترکی هم در میان بود؛ منافعی که به زعم این اندیشکده آمریکایی اکنون مشاهده نمی‌شوند.

بروکینگز در ادامه می‌نویسد: «جنگ سرد جدید [بین ایران و عربستان] در حوزه سیاست‌های داخلی دولتهای ضعیف عربی در جریان است. فعالیت ایران و سعودی‌ها در این دولتها نه تنها به وسیله آرمان‌ها، بلکه به وسیله ساختار روابط منطقه‌ای هدایت می‌شود.»

این گزارش می‌افزاید: «بیرون ایستادن از حیطه این تنش های داخلی با این خطر همراه است که هر یک از طرفین میدان را به رقیبش واگذار کند و خطری بزرگ را به جان بخرد.»

بروکینگز در ادامه به موانعی که هر یک از دو کشور ایران و عربستان برای بهبود روابط با یکدیگر دارند اشاره می‌کند: «صرفنظر از اینکه آقای روحانی تا چه اندازه  پذیرای رابطه با عربستان باشد، بعید است او دستاوردهای ایران در عراق را به خاطر رابطه با عربستان، از دست بدهد. سعودی‌ها هم صرفنظر از اینکه تا چه اندازه به دنبال برگ جدیدی در رابطه‌شان با روحانی باشند، میدان سوریه را تنها به عنوان ژستی از حسن نیت به ایران واگذار نخواهند کرد.»

علی‌رغم این، اندیشکده بروکینگز، در پایان این گزارش تأکید می‌کند «اگر روحانی بتواند بهبودی در فضای روابط ایران و عربستان به وجود بیاورد، به نحوی که هر دو طرف را به سمت کاستن از ماهیت قومی رقابت برای نفوذ بکند، همه در دراز مدت منتفع خواهند شد.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها