امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2519
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 311
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از 45 کتاب شعر انتشارات نیماژ در مکان این نشر با حضور ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از 45 کتاب شعر انتشارات نیماژ در مکان این نشر با حضور علیرضا اسدی مدیر انتشارات، سیداحمد حسینی مدیر اجرایی نشر نیماژ و عباس کریمی کارشناس پژوهشی رسانه‌ای نیماژ با حضور خبرنگاران برگزار شد.

* عرضه 45 کتاب شعر در نمایشگاه کتاب

در ابتدای این مراسم سیداحمد حسینی با بیان اینکه نشر نیماژ فعالیت خود را از بهمن ماه سال 91 آغاز کرده است گفت: روزی در خانه شاعران دور هم گرد آمدیم و پس از صحبت‌های طولانی تصمیم به ایجاد نشر گرفتیم. نشر نیماژ که نام آن هم به نوعی بیانگر فعالیت‌های آن خواهد بود و برگرفته از دو واژه نیما و ایماژ است را شکل دادیم.

مدیر اجرایی نشر نیماژ با بیان اینکه در ابتدای کار 20 شاعر را در نظر گرفته و با آنها مذاکراتی کردیم خاطرنشان کرد: در بازه 15 روز برخی از دوستان از طریق دیگران از این نشر مطلع شدند و حدود 100 اثر برای ما ارسال شد. همه این آثار توسط 5 کارشناس خوانده شد و از میان آنها 45 مورد برای نشر انتخاب شدند.
حسینی با اعلام اینکه تاکنون 28 عنوان از کتابها چاپ شده‌اند گفت: امروز 5 جلد دیگر آماده می‌شود و تا نمایشگاه کتاب هر 45 اثر عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: نشر نیماژ تصمیمی بر برگزاری اولین جایزه ادبی نیماژ هم دارد. سعی می‌کنیم از دغدغه‌های تک سلولی پرهیز کرده و فضای تک‌بعدی نداشته باشیم و کیفیت کارها را مدنظر قرار دهیم. ما برای بررسی آثار اسامی نویسندگان را کنار گذاشته و فقط مطالب ارائه شده را بررسی می‌کنیم.

* انتشار 200 کتاب در سال

مدیر اجرایی نشر نیماژ از ارائه بسته‌های شعر و داستان ترجمه‌ای هم خبر داد و خاطرنشان کرد: تاکنون در بخش داستان 20 اثر ترجمه شده است و قرار است یک ژانر داستانی از نویسندگان ایرانی هم کار کند و وارد فضاهای مختلفی شود. یکی از برنامه‌های ما انتشار 200 کتاب در سال است.

به گفته وی، نشر نیماژ برای هر کتاب بیش از مبلغ عرف بازار هزینه کرده و از لحاظ کیفیت چاپ، کیفیت برش و نوع جوهر سعی بر ارائه کاری با کیفیت بالا دارد. در طراحی داخلی جلد هم سعی کردیم به فضای برسیم که برای مخاطب مناسب باشد. امروزه این مردم هستند که شعر می‌خرند و کمتر اتفاق می‌افتد که شاعری کتاب شعر فرد دیگری را بخرد پس سعی داریم کتاب را به سبد خانوار ببریم. در حال حاضر در دو منطقه شریعتی و جمهوری مرکز فروش داریم و احتمالاً در خیابان انقلاب اسلامی هم مرکز فروشی دایر خواهیم کرد.

حسینی با بیان اینکه 12 اثر از این نشر در وزارت ارشاد منتظر مجوز است گفت: 10 روز پیش در وبلاگ شخصی فراخوانی دادیم که هر کسی مجموعه مستقلی دارد اثر خود را ارائه کند تاکنون 186 مجموعه ارسال شده است که پس از بررسی نظرات کارشناسان برای چاپ آماده خواهیم کرد البته بعد از نمایشگاه کتاب مجموعه‌های صوتی از شاعران با صدای خودشان را هم عرضه خواهیم کرد که این کار در قالب طرح «بعد از نیما» انجام خواهد شد

وی درباره کارشناسانی که آثار بررسی خواهیم کرد توضیح کرد: کارشناسان ما ثابت نبودند و از افراد متفاوت برای بررسی آثار استفاده کردیم. برای مجموعه‌ها همچنین قالبی را تعریف نکردیم که در یک تعداد صفحه و یا یک تعداد شعر مشخص باشد.

* حمایت از شاعرانی که حمایت نمی‌شوند

در ادامه این مراسم علیرضا اسدی مدیر نشر نیماژ هم گفت: از بسیاری از شاعرانی که از لحاظ ادبی اشعار قوی دارند ولی از آنها حمایتی صورت نگرفته است حمایت خواهیم کرد. ما فعالیت خود را در سال تولید ملی شروع کردیم و تولید ملی فقط صنعت نیست و باید در حوزه فرهنگی هم تولید ملی را ارتقا دهیم. همانطوری که رهبر هم همواره دغدغه‌های فرهنگی داشته‌اند. سعی می‌کنیم در عرصه فرهنگ خدمت ویژه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: خوشبختانه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار ما بسیار خوب پیش رفت چون اغلب کارها مشکلی نداشتند و تنها چند اصلاحیه کوتاه بود که آنها را اعمال کردیم از این رو در وزارت ارشاد مشکلی نداشتیم.

مدیر نشر نیماژ گفت: در بسیاری موارد گفته می‌شود که ناشر تخصصی شعر در فضای نشر امروز جایگاهی ندارد اما بعد از انقلاب اسلامی رویش‌های زیادی در عرصه شعر داشتیم در حال حاضر می‌توان کار گسترده‌ای را انجام داد چون مردم ایران شعردوست هستند.

وی ادامه داد: ما با شاعرانی که در عرصه فرهنگی تأثیرگذار بودند هم گفتگوهایی کردیم هم پیشکسوتان در کنار شاعران جوان و کتاب‌ اولی‌ها قرار می‌گیرند. نتایج این گفتگوها تا دو هفته آینده اعلام خواهد شد اما در این میان می‌توانم به آقایان شمس لنگرودی و سلمانی که قرارداد با آنها بسته شده است اشاره کنیم.

* مشکل شعر در ایران چیزی است که واقعا شعر نیست

عباس کریمی کارشناس پژوهشی و رسانه‌ای نشر نیماژ هم در سخنانی تصریح کرد: کتاب شعر در ایران یک سری مشکلات دارد ولی مخاطب دارد مشکل در اینجاست که کتابهایی به اسم شعر منتشر می‌شوند که شعر نیستند و این قضیه در 10 سال اخیر گسترش یافته است. وزارت ارشاد هم با توجه به آمار زیادی که باید در یک سال کتاب را بررسی کند تنها به موارد اخلاقی و شرعی می‌پردازد و به غنای ساختاری را در نظر نمی‌گیرد.

وی افزود: در این بخش اهمیت ناشر فرهنگی مشخص می‌شود که قبل از ارائه اثر به وزارت ارشاد سره را از ناسره مشخص می‌کند. دغدغه نشر نیماژ هم فرهنگی است و بعد اقتصادی که طبیعتاً باید باشد در مرحله بعدی قرار می‌گیرد در حال حاضر ناشران به خصوص ناشران شعر متعددی وجود دارد اما کار کارشناسی صورت نمی‌گیرد.

کریمی با بیان اینکه وزارت ارشاد هم باید ممیزی‌های قانونمندتر و غیرسلیقه داشته باشد گفت: کتابهای نشر نیماژ از چند فیلتر عبور کردند و به همین دلیل فقط چند اصلاحیه کوتاه به آثار وارد شده است در حال حاضر در زمینه کتاب‌خوانی نقش رسانه‌ها نادیده گرفته می‌شود در حالی که بزرگترین نقش را رسانه‌ها به عهده دارند. رسانه‌های مجازی و مکتوب بسیار اثرگذار هستند و صدا و سیما هم در زمینه تبلیغ کتاب می‌تواند کار زیادی انجام دهد اما در واقع این اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: کتابهای نشر نیماژ به نام نویسنده توجهی نکرده است و سه ویژگی را مدنظر قرار داده است ساختار، محتوا و کاربردی بودن چون هدف فقط چاپ اثر نیست.

این کارشناس ادبی با بیان اینکه نگاهی به خط و زدوبندها نخواهیم داشت گفت: در مجموعه نشر نیماژ از همه طیف‌ها و شاعران آثاری ارائه شده است و قالب‌های متفاوتی را مدنظر قرار داده و یکشنبه در فرهنگسرای رسانه 20 عنوان از این مجموعه با حضور شاعران رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها