امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۴:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25191
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 385
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «کنکاشی در تحولات سوریه، ریشه‌ها، بازیگران و پیامدها» تالیف ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «کنکاشی در تحولات سوریه، ریشه‌ها، بازیگران و پیامدها» تالیف روح‌الله قاسمیان فردا در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس رونمایی خواهد شد.

در این برنامه رونمایی، دکتر علی آدمی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، سیدعلی مهدیان و مصیب نعیمی کارشناسان مسائل سوریه به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. همچنین نماینده سفارت سوریه در تهران در این مراسم حضور خواهد داشت.

نویسنده کتاب معتقد است یک زلزله در ابعاد سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا اتفاق افتاده که گسل آن بعد از مصر، تونس و لیبی به سمت کشورهای خلیج‌‌فارس است ولی برای اینکه مسیر مهندسی شده زلزله را تغییر دهند، یک گسل مصنوعی به اسم بحران سیاسی سوریه ایجاد شد. عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با تزریق پول، تصمیماتی در خصوص تسهیلات در زمینه‌های اجتماعی و مسکن، تخصیص کمک هزینه به بیکاران، برکناری برخی از مسئولان، سرکوب مخالفان و اعتراض‌های مردمی سعی کردند مسیر زلزله را منحرف و سونامی آزادی‌ها و خیزش‌های مردمی را از بین ببرند و یا آن را منحرف کنند.
 بررسی‌ها نشان می‌دهد که هدف اصلی از این بحران‌آفرینی در سوریه چه در بعد محلی و چه در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی سرنگونی دولت سوریه نیست چرا که این دولت می‌تواند با ایجاد اصلاحاتی نقش معتدلی را در منطقه ‌ایفا کند، بلکه هدف مخفی کردن و از بین بردن نمونه جامعه سوریه است.این جمله تفسیری از تمام تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است که علیه بشار اسد در جریان است. این تلاش‌ها از حد براندازی بشار اسد عبور کرده و می‌خواهد تغییرات ریشه‌ای در هویت دولت سوریه به وجود آورد و این کشور را از قدرت خود جدا کند، قدرتی که همچنان با وجود ایجاد جنگ فراگیر علیه این کشور عنصر اساسی و تعیین کننده در مقابله بین نیروهای مقاومت و رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود.
 
این پژوهش در قالب شش فصل به سئوالات مطرح شده پاسخ می‌دهد. فصل اول به معرفی اجمالی سوریه، ساختارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و نظامی، جغرافیای انسانی و ترکیب جمعیتی آن اختصاص دارد. چارچوب مفهومی ـ نظری در فصل دوم بیان شده است، بحران سوریه، ویژگی‌ها و تفاوت‌های آن با سایر کشورهای تحوّل‌خیز در فصل سوم مورد بررسی قرار گرفته است. فصل چهارم به بررسی وضعیت بازیگران صحنه تحولات سوریه در سه سطح داخلی، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اختصاص دارد. در فصل پنجم طرح‌های مفروض به منظور هدایت تحولات سوریه در دو بخش نظامی و جنگ‌طلبانه و راه‌حل‌های سیاسی و مسالمت‌آمیز به رشته تحریر در آمده است. نقش رسانه‌ها در تحولات سوریه و جهت‌دهی به افکار عمومی نیز در فصل ششم مورد بررسی قرار گرفته و با یک جمع‌بندی و نتیجه‌گیری این پژوهش به پایان رسیده است.

کتاب حاضر با رویکرد آشنایی مخاطبان و پژوهشگران با تحولات سوریه و واقعیت‌های پنهان آن نگاشته شده و امید است این پژوهش که در واقع تحلیلی میدانی از تحولات سوریه و حاصل مشاهدات عینی مؤلف می‌باشد، بتواند شناختی عمیق‌تر و صحیح‌تر از ماهیت واقعی رخدادهای سوریه و مسائل پشت پرده آن در اختیار کارشناسان و پژوهشگران، منابع رسانه‌ای، جوانان و دانشجویان قرار دهد.

کتاب «کنکاشی در تحولات سوریه، ریشه‌ها، بازیگران و پیامدها» فردا ساعت 11 صبح در سالن اجتماعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها