امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25230
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 130
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت آینهورن»، از مذاکره‌کنندگان سابق تیم آمریکا در موضوع هسته‌ای ایران و مشاور ویژه خانم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رابرت آینهورن»، از مذاکره‌کنندگان سابق تیم آمریکا در موضوع هسته‌ای ایران و مشاور ویژه خانم هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا، در گزارشی در مجله آمریکایی فارین‌پالیسی از دولت آمریکا خواست در سیاستهایش در قبال برنامه هسته‌ای ایران بازنگری کند و برای حل و فصل مناقشات پیشقدم شود.

آقای «رابرت اینهورن» در ابتدای این گزارش می‌نویسد: «هنوز نمی‌دانیم آیا انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایر ان بهبودی در چشم‌اندازهای توافق هسته‌ای با ایران که بعد از بن‌بست‌های مداوم در مذاکرات در نیمه اول سال 2013 به وقوع پیوستند به وجود خواهد آورد یا خیر.»

وی که مشاور ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل سلاح و منع تکثیر هسته‌ای بوده است در ادامه می‌افزاید: «اما اگر آمریکا و متحدانش بنا باشد از هر فرصتی که پس از انتخابات وجود دارد بهره ببرند، لازم است که به سرعت تلاش کنند و در رویکردشان بازنگری کنند.»

مذاکره کننده اسبق آمریکا درباره دلایل چشم‌اندازهای روشن درباره مذاکرات هسته‌ای  با ایران اشاره شد که آقای حسن روحانی با توجه به تجربه‌ای که در مسائل هسته‌ای دارد، نقشی بیش از رئیس جمهور پیشین ایران در مسائل هسته‌ای خواهد داشت.

«همان‌طور که ایران در رویکردش بازنگری می‌کند، دولت اوباما هم باید، به ویژه با توجه به انتخابات ایران و پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران، همین کار را انجام دهد»؛ این توصیه‌ای است که نویسنده این مقاله به دولت آمریکا دارد.

این مقاله می‌افزاید با توجه به اینکه برای تیم مذاکره کننده جدیدی ایران اقدام راحت‌تر این است که به پیشنهادهای مطرح شده توسط آمریکا واکنش نشان دهد تا خود پایه‌گذار پیشنهادهایی جدید باشد، دولت آمریکا باید از دست روی دست گذاشتن و منتظر ماندن برای اینکه ابتدا دولت ایران رویکردهایش را عوض کند، اجتناب کند.

اینهورن می‌نویسد: «رویکرد "اول طرف مقابل" یک چیز را در نظر نمی‌گیرد و آن مشکلات داخلی است که دولت روحانی برای گرفتن ژستی جدید با آن مواجه خواهد بود.»

طبق نوشته این مذاکره کننده هسته‌ای، هر رویکردی که آمریکا و متحدانش دنبال می‌کنند ـ اعم از اینکه پیشنهادهایی جدید مطرح کنند، عقب بنشینند و منتظر پیشنهادهای ایران باشند یا ایده‌هایی جدید را به صورتی غیرتعهدآور مطر ح کنند ـ بایستی قبل از آن در بین خودشان تغییرات لازم برای افزایش چشم‌انداز مذاکرات را بررسی کنند.»

مذاکرات هسته‌ای با ایران، برای حل و فصل دیپلماتیک آنچه آمریکا و متحدانش به آن مناقشات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می‌گویند، انجام می‌شود.

  امریکا، اسرائیل و متحدان آن‌ها، ایران را متهم می‌کنند با غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است، در حالی که ایران با رد این گونه اتهامات، تاکید دارد برنامه هسته‌ای این کشور صلح آمیز است و هدف از آن، تامین انرژی و مصارف پزشکی است.

ایران یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که تصریح می‌کنند این کشور از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

افزون بر این نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران نیافته‌اند.

ایران و کشورهای 1+5 از سال 1387 تاکنون 3 دور مذاکره در ژنو، 2 دور در استانبول، یک دور در بغداد، یک دور در مسکو و 2 دور هم در آلماتی قزاقستان برگزار کرده‌اند.

مذاکرات ژنو 1، 2 و 3 به ترتیب در تیرماه 1387، مهر ماه 1388 و آذرماه 1389 برگزار شدند. استانبول در بهمن‌ماه سال 1389 و پس از آن در 26 فروردین‌ماه سال 1391 میزبان 2 دور بعدی این مذاکرات بود.

بغددا در سوم و چهارم خرداد ماه سال 1391 میزبان بعدی این مذاکرات بود و پس از آن دو دور مذاکره به ترتیب در تاریخ‌های 29 و 30 خرداد ماه در مسکو برگزار شدند.

دور بعدی این مذاکرات هم در هشتم و نهم اسفند سال 1391 در آلماتی قزاقستان برگزار شد. دور دوم این مذاکره که به مذاکرات آلماتی 2 مشهور شد در 16 و 17 فروردین ماه برگزار شد.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها