امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25253
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۱
تعداد بازدید: 73
حجت الاسلام فاضل میبدی کارشناس مسائل سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تعریف مشخصی ...

حجت الاسلام فاضل میبدی کارشناس مسائل سیاسی اصلاح طلب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تعریف مشخصی از اعتدال و اعتدال‌گری پرداخت و اظهار کرد: اعتدالگرایی در برابر جریان افراطی‌گری قرار دارد که متاسفانه افراطی‌گری امروز در جامعه ما در زمینه‌های مذهبی، اقتصادی، اجتماعی و همچنین در دو بعد سیاست خارجی و داخلی وجود دارد.

وی افزود: برای اینکه تعریفی از جریان اعتدال را ارائه دهیم ابتدا باید تعریف درستی از افراطی‌گری داشته باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه دین اسلام، دین اعتدال و مخالف افراط است، خاطرنشان کرد: حتی در زمینه‌های مذهبی نیز جریانات افراطی‌گری، ظهور و بروز کردند که در تاریخ اسلام از آن به عنوان «غلو» یاد شده است.

حجت الاسلام میبدی جریانات القاعده، طالبان، سلفی‌ها و وهابی‌ها را از جریانات افراطی مذهبی برشمرد و تصریح کرد: افراط به این معنی است که غیرخود هیچ کسی را قبول نداشته باشیم یعنی بر درست بودن صددرصدی عقیده خود پافشاری و بر باطل بودن عقیده صدردرصدی طرف مقابل اصرار بورزیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه مذهب کاملا در سیاست تاثیرگذار است، اظهار داشت: جریان و دولت اعتدال در جامعه باید از سکوی مذهب شروع شود. یعنی قرائت‌های افراطی در مذهب باید تعدیل شود وگرنه جلوی حرکان اعتدال محور دولت گرفته می‌شود.

وی به چگونگی آرایش سیاسی کابینه یازدهم اشاره و خاطر نشان کرد: عده‌ای از الان در مورد بودن یا نبودن و استفاده از این جریان و آن جریان برای دولت خط و نشان می‌کشد که این مصداقی از افراطی‌گری است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: معتقدم کابینه اعتدال باید متشکل از همه نگاه‌ها و تفکرات سیاسی باشد، یعنی هر دو طیف اصولگرا و اصلاح‌طلب بر سر سفره اعتدال بنشینند.

حجت الاسلام میبدی بر رسوخ اعتدال و ترویج آن در همه زمینه‌ها تاکید و تصریح کرد: باید دست افراطی‌گری در همه زمینه‌ها کوتاه شود و یک نوع کثرت‌گرایی رواج یابد.

وی ادامه داد: معتقدم در دل اعتدال، اصلاحات خوابیده است. نمی‌شود اعتدال را از اصلاحات جدا کرد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت که مراد از اعتدال حاکمیت خرد جمعی است و حاکمیت خرد جمعی از سه مولفه مشورت جمعی، تجربه و درس از تاریخ صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام میبدی به تعریفی از اصلاحات پرداخت و این جریان را قرائت جدیدی براساس عقل، تجربه و خرد جمعی معنا و تصریح کرد: اصلاحات یعنی نفی آن چیزی که تا به حال برای کشور مفید و به سود منافع ملی نبوده است و اعتدال نیز نفی جریان افراطی‌گری است بنابراین کسانی که می‌خواهند اعتدال و اصلاحات را مقابل هم قرار دهند اشتباه بزرگی را مرتکب می‌شوند.

وی تعریف اعتدال به معنای سازش‌کاری و نادیده گرفتن حقوق ملت ایران در بعد سیاست خارجی را نادرست خواند و این تعریف را از موضع افراطی‌گری دانست و گفت: تعامل با کشورهای خارجی به معنای سازش‌کاری نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: زمانی عزت کشور ما افزایش می‌یابد که فقر در کشور نباشد، پول و سیاست خارجی ما مورد تمسخر جهانیان قرار نگیرد و به رهبران و پیشوایان ما احترام بگذارند.

حجت الاسلام میبدی تاکید کرد: اگر آقای روحانی می‌خواهد اعتدال را پیاده کند باید به تفاهم و تعامل مختلفی که به سود ملت ایران باشد در سیاست خارجی دنبال کند و قطعا دنیا نیز در برابر منطق سر تسلیم فرود خواهد آورد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها