امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 28
۱۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25274
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 112
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پیکربندی سیاسی-داخلی قرقیزستان که در پی وقوع 2 انقلاب شکل گرفته دوباره ممکن است تغییر کرده و منجر به‌ ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، پیکربندی سیاسی-داخلی قرقیزستان که در پی وقوع 2 انقلاب شکل گرفته دوباره ممکن است تغییر کرده و منجر به‌ بازنگری اولویت‌های سیاست خارجی این کشور شود.

خبرگزاری روسی «REX» در مطلبی که امروز منتشر کرد، کنار رفتن رئیس جمهور قرقیزستان را قبل از مهلت مقرر پیش‌بینی کرده است.

در این مطلب که دیدگاه‌های «کیریل استپانیوک» تحلیلگر سیاسی مطرح شده، آمده است: اطلاعاتی وجود دارد که «الماس‌بیک آتامبایف» تا پاییز سال جاری می‌خواهد از مقام خود کناره‌گیری کند، چراکه احتمال بحران اقتصادی بسیار بالا بوده و می‌تواند تنش‌های اجتماعی و سیاسی را در پی داشته باشد.

مخالفان البته از این موقعیت برای راه‌اندازی تظاهرات و هرج‌ومرج استفاده خواهند کرد.

بر طبق اطلاع افراد مطلع، آتامبایف برخی از اقداماتی را شروع کرده تا در صورت لزوم بتواند «کناره‌گیری برازنده‌ای» داشته باشد.

آمادگی برای انجام اینگونه مانورها از مدت‌ها پیش آغاز شد. از جمله در سفر رئیس جمهور قرقیزستان به ‌ترکیه، دفتر مطبوعاتی وی خبری پخش کرد که آتامبایف در این کشور معاینه پزشکی خواهد داشت. (در حالی که معمولا جزئیات چنین مسائلی به طور سری نگه داشته می‌شود).

گفته می‌شود که پزشکان ترکی سند غیرقابل‌علاج بودن بیماری آتامبایف را به ‌ایشان تحویل داده‌اند و هر زمانی که آتامبایف مناسب بداند، می‌تواند با مطرح کردن این موضوع، استعفای خود را اعلام کند.

در ادامه آمده است: با اطمینان زیادی می‌توان گفت که این سناریو تحت نفوذ آمریکا مطرح شده است. احتمالا واشنگتن می‌خواهد از وجود سرمایه‌های آتامبایف در ترکیه، بحث سرنوشت موجودی‌های بانکی خانواده باقی‌اف (رئیس جمهور مخلوع قرقیزستان) که گویا به ‌ترکیه منتقل شده‌اند و برخی از دلایل دیگر که جنایات اعضای دولت موقت قرقیزستان را می‌تواند افشا کند، به ‌عنوان شانتاژ استفاده کند.

با این حال، ظاهرا آتامبایف تصمیم گرفته که تلاش به ‌تغییر سرنوشت خود نکند و به ‌خشم آمریکایی‌ها دامن نزند و در ازای تضمین حفظ سرمایه و امنیت خصوصی‌ خود، قدرت‌ را تحویل دهد.

در بخش دیگری از این مطلب اشاره شده است که خروج پایگاه آمریکایی «ماناس» از قرقیزستان و قصد ورود این کشور به ‌اتحادیه گمرکی برای روسیه اطمینان خاطر ایجاد کرده است.

اما با تغییر قدرت همه اولویت‌های سیاست خارجی قرقیزستان در یک روز دست‌خوش تغییر شده و لابی روسی در این کشور کنار گذاشته خواهد شد.

تمام سیاستمدارانی که تحت حمایت مسکو قرار دارند، به‌ دلیل بی‌تحرکی و آمادگی ضعیف به‌ فکر حفظ پروژه‌های مالی خود خواهند افتاد و کنترل وضع را از دست خواهند داد.

در ادامه این مطلب آمده است: یکی از جانشینان احتمالی آتامبایف «آموربیک بابان‌اف» (نخست‌وزیر سابق و رئیس حزب «ریسپوبلیکا») بوده و در مورد نامزدی وی با وزارت امور خارجه آمریکا توافق حاصل شده است.

علاوه بر این، برای انتخابات پارلمانی که به ‌احتمال زیاد در پاییز سال جاری برگزار خواهد شد، حزب جدیدی (احتمالا این حزب «توران» نام خواهد داشت) را آماده کرده‌اند، زیرا در حال حاضر دیگر همه پروژه‌های قدیمی طرفدار آمریکا تاثیرگذاری خود را از دست داده‌اند.

در ضمن، روند ائتلاف سیاستمدارانی شروع شده که به‌ اندازه کافی دارای پایگاه اقتصادی مناسب می‌باشند.

پیش‌بینی می‌شود که ریاست حزب جدید را «امیل امیدعلی‌اف» عهده‌دار خواهد شد و نمایندگان پارلمان (از حزب «آته مکین») «آموربیک عبدالرحمان‌اف» و «روشن ژئن‌بیک‌اف» و وزیر سابق دارایی «عاقل‌بیک جباراف» هسته این تیم را تشکیل خواهند داد.

البته تعدادی از نمایندگان پارلمان از حزب «ریسپوبلیکا» که افراد نزدیک به‌بابان‌اف می‌باشند، به ‌این روند جذب شده‌اند.

بر طبق پیش‌بینی این تحلیلگر مسائل قرقیزستان، صف‌آرایی احزاب در پارلمان آینده به ‌این شکل خواهد بود: حزب سوسیال دموکرات قرقیزستان، «توران»، «ریسپوبلیکا»... و حضور سایر احزاب نیز در حال تصمیم‌گیری است.

«آته مکین»، «عارناموس»، «آق شمقار» و «زمانداش» احزاب درجه 2 دانسته می‌شوند که احتمالا نتوانند حد نصاب لازم را به دست آورند.

با این حال، وضعیتی به ‌میان خواهد آمد که قدرت در قرقیزستان به ‌طور کامل در اختیار لابی وزارت امور خارجه آمریکا قرار خواهد گرفت.

این تغییر آرام و زیبای قدرت زمانی اتفاق خواهد افتاد که همه سیاستمداران و دیپلمات‌های روسیه در تفریح‌گاه‌ها مشغول خوش‌گذرانی خواهند بود.

باید خاطرنشان کرد که در ماه آوریل سال 2010 در قرقیزستان تظاهرات گسترده‌ای صورت گرفت که به ‌درگیری‌های شدید و کنار گذاشتن «قربان‌بیک باقی‌اف» رئیس جمهور این کشور منتهی شد.

دولت موقت که در پی این حادثه ایجاد شد، از طریق همه‌پرسی، قانون اساسی قرقیزستان را عوض کرد که در نتیجه نقش پارلمان برجسته‌تر از ریاست جمهوری شد. 

در پاییز همان سال انتخابات پارلمانی و یک سال بعد انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان برگزار شد که الماس‌بیک آتامبایف رئیس حزب سوسیال دموکرات این کشور به ‌پیروزی رسید.

بر طبق قانونی اساسی جدید، رئیس جمهور قرقیزستان فقط برای یک دوره و برای‌ مدت شش سال انتخاب می‌شود.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها