امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25278
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 94
به گزارش فارس، «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با درج یادداشتی در سایت «بست نیوز» نوشت که بدنبال دیدار «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان با ...

به گزارش فارس، «وحید مژده» کارشناس مسائل سیاسی افغانستان با درج یادداشتی در سایت «بست نیوز» نوشت که بدنبال دیدار «نواز شریف» نخست وزیر پاکستان با جمعی از نمایندگان مناطق قبایلی این کشور «فاتا» که خواستار باز نگه داشتن باب گفت‌وگو با طالبان این کشور شده بود، وی پنجشنبه 11 جولای به مرکز سازمان جاسوسی ارتش پاکستان (آی.اس.آی) رفت و بیش از پنج ساعت با اعضای مهم این سازمان مذاکره کرد.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، نواز شریف در این نشست با سران «آی.اس.آی» درباره مسائل امنیتی این کشور مذاکره کرد.

نخست وزیر پاکستان از تمام نهادهای امنیتی پاکستان خواسته تا رابطه کاری نزدیک‌تری با یکدیگر برقرار و بصورت هماهنگ عمل نمایند.

وی همچنان از سازمان جاسوسی ارتش این کشور خواسته تا بصورت منظم دفتر نخست وزیری را در جریان آخرین تحولات قرار دهد.

نوازشریف در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور وعده داده بود تا در صورتی که به قدرت رسد، راه مذاکره با طالبان را باز نماید زیرا خشونت گرایی به اقتصاد پاکستان آسیب می‌رساند.

حال آیا دیدار نوازشریف از مرکز آی.اس.آی تنها به مسائل داخلی پاکستان مربوط بوده و یا مسائلی فراتر از پاکستان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

مشکل بزرگ پاکستان، ناامنی در مناطق قبایلی است که بصورت منظم به حملات تروریستی در سایر نقاط این کشور منجر می‌شود. زمانی که طالبان علیه حکومت این کشور جنگ را آغاز کردند راه موثر کاهش این خطر، فرستادن طالبان پاکستانی به افغانستان و همکاری با طالبان افغان بود اما اکنون یک جنگ پرجاذبه دیگر برای طالبان پاکستانی در گوشه‌ای از جهان اسلام راه افتاده است.

جنگ طالبان در سوریه می‌تواند وسیله‌ای برای انتقال ناامنی‌ها به خارج از خاک پاکستان باشد.

چند روز پیش، بی.بی.سی اردو به نقل از طالبان پاکستانی گزارش داد  که این گروه مرکزی را در سوریه برای کمک به جنگجویان سوری که علیه «بشار اسد» می‌جنگند، بوجود آورده‌ است.

جنگ سوریه می‌تواند فرصت خوبی برای سازمان جاسوسی ارتش پاکستان باشد تا با تشویق و کمک به جنگجویان طالبان برای رفتن به سوریه، چند هدف مهم را بدست آورد:

- همانطور که اشاره شد، این کار در کاهش خشونت در پاکستان موثر است و بنابراین حکومت این کشور با فرستادن افراد علاقمند به جهاد به یک نقطه دور از پاکستان، تاحدی از حملات آن‌ها که هیچ بخشی از پاکستان از شر آن مصون نیست، راحت شوند.

- رفتن طالبان به سوریه که با اجازه غیرعلنی دولت پاکستان و آی.اس.آی صورت می‌گیرد، آمریکا را خشنود می‌کند هر چند که آمریکا، طالبان پاکستانی را گروهی تروریست می‌داند و تاکنون تعداد زیادی از رهبران این گروه را در مناطق قبایلی با حملات هواپیماهای بدون سرنشین کشته است.

در عین حال از نظر آمریکا تروریست کسی است که منافع آمریکا و اسرائیل را تهدید نماید.

زمانی «جبهه النصره» (که اکنون در سوریه می جنگد) نیز از گروه‌هایی بود که آمریکا آن را تروریست می‌دانست اما همین گروه در سوریه درگیر جنگ با نیروهای بشار اسد است و در عین حال از کمک‌های آمریکا بهره می‌برد.

گفته می‌شود که نیروهای وفادار به بشار اسد شیعیان علوی‌اند و این رژیم از کمک‌های ایران و شیعیان لبنان هم برخوردار است به همین دلیل گروه‌هایی چون «لشکر جهنگوی العالمی» با علاقمندی بیشتری به‌سوی این جنگ خواهند شتافت و این مسئله می‌تواند در کاهش حملات آن‌ها در داخل پاکستان موثر باشد.

- کشورهای عربی مانند عربستان سعودی، قطر، امارات و دیگران از اینکه حکومت پاکستان در خفا چنین اجازه‌ای را به طالبان این کشور می‌دهد از حکومت پاکستان خشنود خواهند شد و شاید کمک‌های این کشورها به پاکستان هم افزایش یابد و این چیزی است که حکومت نوازشریف سخت به آن نیاز دارد.

طالبان پاکستانی تا کنون به عنوان یک پشتیبان بزرگ از طالبان افغان حمایت کرده‌اند و این حمایت موجب شده تا طالبان افغان از مقامات پاکستانی کمتر حرف شنوی داشته باشند. اگر رفتن طالبان پاکستانی به سوریه موجب تضعیف این گروه در داخل پاکستان شود، این مسئله نیز دور از امکان نیست که پاکستان، کنترل بیشتری بر طالبان افغان بخصوص بخش سیاسی این گروه که در قطر مستقرند و پاکستان از آنان ناراضی است، بدست آورد.

از سوی دیگر، با این اقدام ممکن است حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به مناطق قبایلی متوقف شود و این همان چیزی است که نوازشریف در جریان انتخابات به مردم وعده داده بود.

تجربه جهاد افغانستان برای پاکستان تجربه ارزشمندی بود و در آن زمان، پاکستان با قبول هزاران جنگجوی عرب از سراسر جهان اسلام، در هماهنگی با حکومت‌هایشان، رژیم‌های این کشورها را از مشکل ناامنی‌های ناشی از بنیادگرایی اسلامی نجات داد و جهاد را به جای دیگری منتقل کرد و البته در مقابل، کمک‌های فراوانی از کشورهای ثروتمند و نفت خیز عرب بدست آورد.

باوجودی که اکنون قضیه برعکس است اما بازهم پاکستان از این معامله سود می‌برد. این در حالی است که طالبانی که مخالف حکومت پاکستان‌ هستند و در جنگ علیه این حکومت، هزاران سرباز را کشته و یا هزاران کشته داده‌اند، اکنون به میدان جنگی می‌روند که از خون آنان حکومت پاکستان برای تقویت خود سود خواهد برد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها