امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2535
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 181
 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، کتاب «سرباز کوچک امام» روایتی است از خاطرات آزاده «مهدی طحانیان» از کودکی تا امروز. این اثر ...

 به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، کتاب «سرباز کوچک امام» روایتی است از خاطرات آزاده «مهدی طحانیان» از کودکی تا امروز. این اثر که ماحصل بیش از 350 ساعت مصاحبه با راوی است، به بیان اتفاقات ریز و درشت زندگی طحانیان پرداخته است.

اتفاق‌های خواندنی و جذابی که در بسترهای متفاوتی روی می‌دهد و ذهن خواننده را به طرز ماهرانه‌ای به همراهی خویش دعوت می‌کند. ناب‌ترین بخش این خاطرات مربوط به سال‌های طولانی‌ای است که راوی در اردوگاه‌های نگهداری اسرای ایرانی در عراق سر می‌کرده است.

مهدی طحانیان، به عنوان جوان‌ترین اسیر جنگی در زمان اسارتش به شدت کانون توجه بعثی‌ها بوده و به طبع آن شاهد ماجراهای تلخ و شیرینی است که در نوع خویش کم‌نظیر هستند. نقطه اوج این اتفاق‌ها ماجرای امتناع او از مصاحبه با «نصیرا شارما» یک زن خبرنگار هندی بی‌حجاب است.

چنین تصمیمی  در شرایط وحشتناک و خفقان‌آور اسارت که جسارت بی‌مثالی می‌طلبید، توسط نوجوانی گرفته می‌شود که خود را سرباز و مطیع اوامر رهبرش می‌داند. زندگی اسارتی و ابتکارات ریز و درشتش، روابط و علقه‌های به وجود آمده میان او و رفقای دربندش، حوادث متفاوتی که حین اسارت بر اردوگاه‌ها سایه انداخته، تنها بخشی از فصول کتاب «سرباز کوچک امام» است.
 این اثر به زعم کارشناسان حوزه ایثار و مقاومت، جامع‌ترین کتاب خاطره‌نگاری به لحاظ حجم و محتوا در عرصه «اسارت» و «فرهنگ ایثار و مقاومت» به شمار می‌رود.

فاطمه دوست‌کامی، مؤلف کتاب «سرباز کوچک امام» با دقت و ظرافت، حساسیت‌های موجود در خاطرات مهدی طحانیان را درک کرده و با رعایت اصول مختلف حرفه‌ای چون سیر زمانی، فضاسازی و شخصیت‌پردازی این مکان را به خواننده این اثر می‌دهد تا پا فراتر از روزها و شب‌های رفته بر این خاطرات بگذارد و بدون واسطه خود را در صفحه صفحه این کتاب همراه راوی ببیند.

تولد «سرباز کوچک امام» به عنوان نخستین اثر تولیدی بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تائید ایشان بر تولید آثاری از این دست در حوزه اسارت در جمع آزادگان عزیز در مرداد سال گذشته، اتفاق خوشایندی در عرصه خاطره نگاری دفاع مقدس است که مشتاقان و علاقه‌مندان به موالید این حوزه را به آینده این ژانر امیدوارتر از قبل می‌کند.

کتاب «سرباز کوچک امام» دارای 8 بخش و بیست و پنج فصل است که از جمله آنها می‌توان به «قفسی برای پرواز»، «دردسرهای یک اتفاق»، «رفقای نیمه راه»، «روزهای ابری دانشگاه»، «اسارت، دنیای تجربه‌های جدید»، «دلتنگ کرب‌وبلا»، «فریادرس بی‌پناهان»، «میهمان امواج کارون»، «جوان‌ترین مسافر کربلا» و «کوچه‌ باغ‌های کوشک» اشاره کرد.

نویسنده در مقدمه این اثر از سیده اعظم حسینی مؤلف کتاب «دا» به دلیل مشاوره‌های مختلف‌شان چه در سیر ثبت خاطرات و مصاحبه‌ها، چه در فرآیند تألیف و چه در بازخوانی و رفع نقایص موجود، تشکر و قدردانی کرده است.

انتشارات «پیام آزادگان» کتاب «سرباز کوچک امام» تألیف «فاطمه دوست‌کامی» را در 96 صفحه و با قیمت 27600 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها