امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25384
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۸
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، هفته نامه کپیتال اتیوپی امروز نوشت: دولت اتیوپی ساخت سه سد جدید بر شاخه های رودخانه نیل را ...

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری الیوم السابع، هفته نامه کپیتال اتیوپی امروز نوشت: دولت اتیوپی ساخت سه سد جدید بر شاخه های رودخانه نیل را با هدف تولید انرژی آب و برق در دست بررسی دارد.

این هفته نامه افزود: وزارت آب و انرژی دو شرکت «نظارت بر پروژه های آبی» که شرکتی دولتی است و شرکت ایتالیایی «الکتو کونسلنت» را مامور بررسی اجرای طرح ساخت سد «تامس» برای تولید انرژی برق کرده است که هزینه ای بالغ بر یک و نیم میلیون دلار در بردارد.

این سد قرار است بر رود بارو اکوبو که یکی از شاخه های رود نیل است احداث شود.

مکان پیشنهادی برای اجرای طرح بین دو روستای بونگا و گامبیلا در حدود 449 کیلومتری جنوب غرب آدیس آبابا است و ساخت آن 18 ماه به طول خواهد انجامید.

وزارت آب و انرژی اتیوپی شرکت نظارت بر طرح های آبی را مشغول بررسی طرح دیگری با هزینه بالغ بر یک میلیون و 200 هزار دلار برای احداث دو سد بزرگ دیگر کرده است.

این دو سد با نام های جودیر و دابوس قرار است بر رودخانه نیل آبی در غرب اتیوپی احداث شود.

دولت اتیوپی تصمیم دارد در کنار سد جودیر یک نیروگاه تولید برق نیز تاسیس کند تا برق مصرفی منطقه غرب شوا در استان اورومیا در نزدیکی روستای جودیر در 140 کیلومتری غرب آدیس آبابا تامین کند.

طرح احداث سد دابوس 543 هزار دلار هزینه و طرح احداث سد جودیر 704 هزار دلار هزینه دارد.

این در حالی است که هنوز اختلاف بین مصر و اتیوپی بر سر احداث سد النهضه در خاک این کشور حل نشده است.

مصر معتقد است اقدام اتیوپی در احداث سد سطح آب قسمت های پایین رودخانه که در مصر جریان دارد پایین می آورد.

کارشناسان مصری در امور آب و سیاست و مهندسی می گویند: اسرائیل اتیوپی را تشویق می کند تا طرح های خود را در رابطه با سد النهضة چه در رابطه با ایجاد طرح جدید آن یا افزایش مقدار ذخیره سازی آن و هم چنین در رابطه با تغییر مجرای نیل انجام دهد.

این کارشناسان معتقدند که همکاری اتیوپی با اسرائیل به ضرر دولت های مصر و سودان است و باعث می شود که اسرائیل نقش اول را در کنترل دروازه های این سد ایفا کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها