امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۶:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25392
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۰۱:۰۸
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ساعتها پیش اعلام شد هیئت منصفه دادگاهی در آمریکا «جورج زیمرمن»، نگهبانی که در فوریه سال گذشته ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ساعتها پیش اعلام شد هیئت منصفه دادگاهی در آمریکا «جورج زیمرمن»، نگهبانی که در فوریه سال گذشته در فلوریدا به سوی یک جوان 17 ساله غیرمسلح سیاهپوست به نام «تریون مارتین» تیراندازی کرد را از اتهاماتش تبرئه کرد.

این پرونده بار دیگر به بحث‌ها پیرامون تبعیض‌های نژادی در آمریکا دامن زده و باعث تجمع‌های اعتراضی خودانگیخته‌ای در شهرهای مختلف آمریکا از جمله سان‌فرانسیسکو، فیلادلفیا، شیکاگو و آتلانتا شده‌اند.

در همین راستا، «دیوید اسمیت»، استاد دانشگاه سیدنی استرالیا در مقاله‌ای این پرونده را مجموعه‌ای روی هم انباشته شده از بی‌عدالتی‌ها نامیده است.

این استاد دانشگاه می‌نویسد: «دستگاه عدالت کیفری آمریکا همواره به خاطر روابط نژادی در لبه تیز انتقادات قرار داشته است.»

«با آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار نه تنها نسبت به سفیدپوست‌ها رفتارهای سختگیرانه‌تری می‌شود، قربانی شدن آنها هم کمتر جدی گرفته می‌شود.»

«جرج زیمرمن» ادعا کرده در هفتم اسفندماه 1390، «تریون مارتین» در مرکز شهر «سنفورد» فلوریدا به او حمله کرد و در نهایت موجب شد که او دست به سلاح ببرد و این جوان سیاه‌پوست را به قتل برساند. این ادعا در حالی مطرح شده که تریون مارتین اسلحه‌ای در اختیار نداشت.

متن مکالمه‌ای که دقایقی پیش از این واقعه میان جرج زیمرمن و پلیس انجام گرفته، نشان می‌دهد جرج زیمرمن که به عنوان نگهبان محله فعالیت می‌کرد، ابتدا به تریون مارتین مشکوک شده است. وی با پلیس تماس می‌گیرد اما پلیس به وی دستور می‌دهد کاری انجام ندهد تا مأموران به محل مورد نظر برسند.

علی‌رغم دستور پلیس، زیمرمن به سمت تریون مارتین می‌رود و با وی درگیر می‌شود. او ادعا می‌کند برای دفاع از خودش مارتین را کشته است.

ماجرا پس از آن رسانه‌ای شد که پلیس همان لحظه از بازداشت «جرج زیمرمن» خودداری کرد و بیش از شش هفته بعد این دستگیری صورت گرفت. استدلال پلیس این بود که این اقدام، یک دفاع شخصی بوده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به تاریخچه‌ای از بی‌عدالتی‌ و تبعیض‌ها علیه سیاه‌پوستان در آمریکا پرونده «تریون مارتین» را مجموعه تمام عیاری از مظالمی می‌داند که علیه نژاد سیاه‌پوستان در این کشور روا داشته شده است.

وی می‌نویسد: «با این تفاصیل، پرونده تریون مارتین همیشه پرونده‌ای مرتبط با نژاد بوده، صرفنظر از اینکه چند بار ادعا شده باشد که چنین نیست. این پرونده درست از همان لحظه‌ای که جرج زیمرمن علی‌رغم دستورات پلیس تصمیم گرفت با یک نوجوان سیاه‌پوست غیرمسلح به خاطر شباهتش با دزدهای سیاه‌پوست درگیر شود، نژادی بوده است.»

این استاد علوم سیاسی در ادامه این گزارش به حمایت نصفه و نیمه اوباما از تریون مارتین و اینکه گفته بود اگر فرزند پسری داشت شبیه او می‌شد اشاره می‌کند و می‌افزاید: «حتی همین اظهار همبستگی نصفه و نیمه باعث اتهامات خشمگینانه‌ای شد که گفتند اوباما دارد ماجرا را سیاسی می‌کند.»

انتهای پیام/ص  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها