امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۰:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25461
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسن نحوی‌نژاد شامگاه دوشنبه در نخستین شورای سالمندان استان همدان با بیان اینکه شورای ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، حسن نحوی‌نژاد شامگاه دوشنبه در نخستین شورای سالمندان استان همدان با بیان اینکه شورای ملی سالمندان فقط مختص بهزیستی نیست اظهار داشت: شورای ملی سالمندان برای رفع تبعیض بین سالمندان و رسیدگی به امور آنها با کمک همه دستگاه‌ها تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران همپای ژاپن، کانادا و استرالیا پورتال سالمندی دارد، افزود: کشور بیشترین اعتبارات را در راستای عدالت و فقرزدایی هزینه کرده است.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: اگر نمادی از فقر در برخی از مناطق دیده می‌شود به خاطر چالشی است که از سنوات گذشته و حتی قبل از انقلاب باقی مانده است.

وی اضافه کرد: دولت نهم و دهم بیشترین سرمایه‌گذاری را برای محرومیت‌زدایی انجام داده به طوری که در سال 84 بودجه محرومیت‌زدایی کشور 6 برابر شده است.

نحوی‌نژاد با بیان اینکه سن 60 سالگی یک خط و معیار برای سالمندی است تصریح کرد: روابط نامناسب با اطرافیان و سبک زندگی اشتباه در جوانی پیری زودرس را ایجاد می‌کند و در واقع سن معینی برای از کارافتادگی وجود ندارد.

وی بیان داشت: در جهان سن بین 60 تا 70 سالگی را جوان، 75 تا 90 را پیری و بالای 90 سالگی را کهنسال و بسیار پیر می‌دانند و در حال حاضر هشت درصد جمعیت کشور ایران پیر است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور با اشاره به اینکه در استان همدان 10 درصد افراد جامعه پیر هستند ابراز داشت: استفاده از جمعیت پیر برای جامعه مزیتی است که باید از آن بهره‌مند شد.

وی خاطرنشان کرد: در طول سال‌های بین 85 تا 90 بیش از یک میلیون نفر به تعداد سالمندان کشور افزوده شده و در سال 85 بیش از 16 هزار نفر افراد بالای 100 سال داشتیم که امروز این رقم افزایش یافته است.

نحوی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه در کشور بیش از 6 میلیون نفر سالمند داریم اذعان کرد: بیش از 90 درصد سالمندان کشور در کنار خانواده خود زندگی می‌کنند و فقط 10 درصد از آنان تنها هستند و فقط 17 هزار نفر در کل کشور در سرای سالمندان نگهداری می‌شوند.

وی اضافه کرد: بیش از 1.5 میلیون نفر از سالمندان کشور زیر پوشش خدمات کمیته امداد و 150 تا 200 هزار نفر نیز زیر پوشش خدمات و حمایت بهزیستی هستند. 

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: تعداد یک میلیون و 700 هزار نفر از سالمندان از مزایای بازنشستگی بهره‌مند هستند و 25 درصد سالمندان کشور از بیمه درمانی برخوردار نیستند.

وی در ادامه با بیان اینکه در استان همدان فقط 16 درصد سالمندان زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند گفت: بیش از 67 درصد از سالمندان کشور از وضعیت زندگی خود رضایت دارند و از کنار خانواده بودن لذت می‌برند.

نحوی‌نژاد با اشاره به اینکه 27 درصد تخت‌های بیمارستانی را سالمندان اشغال کردند ابراز داشت: بسیاری از مشکلات سالمندان را خود پزشکان ایجاد کردند.

وی در ادامه به نهضت تشکیل شورای ملی سالمندان اشاره کرد و یادآور شد: تاکنون 20 استان به این نهضت پیوستند که همدان بیستمین استان است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان کشور در پایان گفت: در شورای ملی سالمندان به دنبال ایجاد شهرهای دوستدار سالمند، ایجاد بنیاد فرزانگان، ایجاد معیارها و شاخص‌های سلامتی و تکریم سالمندان در دوایر دولتی و جامعه با ارائه کارت منزلت هستیم.
انتهای پیام/89019/ی30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها