امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۴:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25482
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۳
تعداد بازدید: 146
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ "نصرت‌الله محمودزاده"، از جمله نویسندگان و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس است که ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - گروه ادبیات انقلاب اسلامی؛ "نصرت‌الله محمودزاده"، از جمله نویسندگان و پژوهشگران حوزه دفاع مقدس است که امروزه آثار مهم و قابل توجهی در این حوزه ارائه کرده است. " جواد کامور بخشایش" از نویسندگانی است که به محمودزاده، ارادتی ویژه دارد. مصاحبه با کامور درباره محمودزاده در پی می آید؛
 
ـ فارس: آقای کامور بخشایش! با جناب نصرت الله محمود زاده از کجا آشنا شدید؟

بنده با آقای محمودزاده سالها پیش در همایشی که مربوط به «کتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس» در بنیاد شهید بود آشنا شدم و از همان زمان ارادت خاصی به ایشان پیدا کردم زیرا ایشان یکی از نویسنده‌های فعال، پیگیر و سخت‌کوش انقلاب و بیشتر دفاع مقدس هستند. حس می‌کنم با توجه به این تجربیاتی که آقای «محمودزاده» در این زمینه پیدا کرده اند، در کنار شخصیت‌های دیگری که در این زمینه کار می‌کنند، می‌شود از ایشان به عنوان علمدار فرهنگی اسم برد. بنده آثاری را که ایشان در جهاد کار کرده بودند را قبلاً دیده بودم که مربوط به معرفی شهدای جهاد سازندگی بود.

* محمودزاده هنوز هم پر انرژی در حرکت است

ـ فارس: شما فرمودید که ایشان سخت‌گیر و پیگیر هستند که از مولفه‌های ایشان است راجع به ویژگی‌های شخصیتی ایشان که فرمودید توضیح دهید.

ـ با وجود اینکه ایشان سن زیادی دارند اما به واسطه علاقه‌مندی‌ای که به حوزه ادبیات دفاع مقدس و انقلاب دارند کماکان مثل ما که اول راه هستیم و پرانرژی هستیم، پر انرژی در حرکت هستند. و وقتی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها و سایت‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم که ایشان مجدداً با یک اثر جدید با یک پشتوانه تجربی چندین ساله خودش را معرفی می کند و معمولاً آثارش شایان توجه و تقدیر است. در عین حالی که الان ایشان به جایگاهی رسیده‌اند که در جشنواره‌های مختلف سال‌های سال است در مقام داوری قرار می‌گیرند و خود این یک مولفه و مشخصه‌ای است که در حق آقای «محمودزاده» می‌شود ادا کرد. به هر حال در جایگاهی قرار گرفته که تشخیص می‌دهد آن آثار تا چه حدی آن ایده‌ها و افکاری که ادبیان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در صدد احیای آن و ارائه آن به جامعه است را می رساند.

نکته‌ای که می‌توانم راجع به ایشان عرض کنم این است که در جشنواره دوازدهم انتخاب کتاب سال -«جشنواره شهید حبیب غنی‌پور»- افتخار داشتم که در کنار ایشان شاگردی می‌کردم و به عنوان یکی از داوران بودم و می‌شود گفت که سرداورمان هم جناب آقای «نصرت‌الله محمودزاده» بودند. در جلسات مختلفی که راجع به انتخاب کتاب‌های برتر برگزار می‌شد بنده از ایشان آموخته‌های زیادی یاد گرفتم.

ـ فارس: این سخت کوشی و پیگیر بودن ایشان را با توجه به حضورشان در این فضاها می‌فرمایید؟

ـ بله، ایشان در همه‌ی امور مربوط به ادبیات دفاع مقدس پای کار هستند و در زمینه‌های مختلف آثار قابل توجهی دارند و می‌توانم بگویم صاحب نظر هستند. حتی کتابی را با عنوان «تأملی در زندگی‌نامه داستانی دفاع مقدس» می‌خواندم می‌دیدیم نظرات ایشان نظارت قابل اعتنایی است چون «زندگی‌نامه داستانی» برای شهدا نوشتن یکی از ژانرها و گونه‌های جدید ادبیات ماست و می توانم بگویم اینها در واقع ژانری است که بعد از انقلاب و در دفاع مقدس شکل گرفته است. در پایان نامه‌ای هم که خودم کار می‌کردم روی این نکته خیلی تمرکز داشتم؛ به عنوان یکی از گونه‌های جدیدی که در ادبیات دفاع مقدس شکل گرفته و ارائه می‌شود و ادبیات انقلاب را هم تحت سیطره خودش قرار می دهد. آقای «محمودزاده» در این حوزه هم صاحب نظر هستند.

* یکی از جذاب ترین ژانرها و گونه‌ها در ادبیات دفاع مقدس

ـ فارس: یعنی در حوزه‌ زندگی‌نامه داستانی با توجه به کتابی مانند «عقیق» که به زندگی نامه و داستان «شهید خرازی» پرداخته و «مسیح کردستان» که به زندگی نامه «شهید بروجردی» پرداخته است، می‌فرمایید ایشان خوب از پس این کارها بر آمده است؟

ـ بله همین طور است و همین نظر را دارم. فکر می‌کنم ایشان به خوبی توانسته این ایده‌ها و افکار را در آن دو سه اثری که در آثار زندگی‌نامه داستانی تعریف می‌شوند بیاورد. البته این یک نوع ژانر جدید است و هنوز آن استانداردهای خاص مربوط به این ژانر در نیامده و این دسته از دوستان صاحب تجربه مثل ایشان هستند که به عنوان الگو قرار می‌گیرند برای نویسنده‌های بعدی که می‌خواهند در این حوزه گام بردارند. به نظر من اگر توجه ویژه‌ای به این مقوله شود یکی از جذاب ترین ژانرها و گونه‌ها در ادبیات دفاع مقدس است که هنوز در حال شکل گرفتن است، چون که آن نثر جذاب داستان را دارد و از عناصر داستان دارد کمک می‌گیرد و در عین حال مستند به حوادث و وقایع تاریخی یک شخص یا یک حادثه و موضوع محور یا شخصیت محور است. این ترکیب که هم مستند به حوادث تاریخی و هم جذابیت داستانی دارد می‌تواند خیلی کمک کند و متن را جذاب کند که خواننده احساس کند -که فقط با خیالی که در داستان رو به رو هست- در این اثر فقط با خیال رو به رو نیست و واقعیت‌های تاریخی است که در قالب نثر داستانی دارد ارائه می‌شود. این سبک ، سبک جدیدی است و فکر می‌کنم آقای «نصرت‌اله محمود زاده» یکی از کسانی هستند که خیلی در جاافتادن این سبک نقش دارند.

ـ فارس: تا آنجایی نقش دارند که حتی به تئوری پردازی در این حوزه هم می‌پردازند.

ـ بله، این نشان می‌دهد که ایشان در حوزه تئوری و مباحث نظری هم صاحب اندیشه هستند و نظرات مفیدی ارائه می‌دهند.

ـ فارس: شما «نصرت‌الله محمودزاده» را بیشتر با کدام کتابش می‌شناسید؟

من کتاب‌های مختلفی از ایشان دیدم، اما آن کتابی که می‌توانم بگویم خیلی توجه مرا جلب کرد کتاب «حماسه هویزه» بود. این کتاب، کتاب جذابی بود و از قلم ایشان بسیار لذت بردم.

* خواننده با خواندن نثر محمودزاده خسته نمی‌شود

ـ فارس: نثر آقای «محمودزاده» از نظرگاه شما که فضای کاری‌تان خیلی به ایشان نزدیک هست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من نثر ایشان یک نثر روان و پخته است. البته در آن کتابی که به معرفی شهدای جهاد پرداخته بودند واژه‌های تمجیدی را هم می‌دیدم. حالا اگر اینها را کنار بگذاریم زیرا که ادعایمان این است خود شهدا به اندازه کافی تمجید دارند و زندگی‌شان این قدر فراز و فرود و معنویت دارد که اصلاً نیازی به این نیست من نوعی واژه‌ای تمجیدی را در وصف یک شهید استفاده کنم، اما اگر ما بعضی از آنها را در آثار آقای «محمودزاده» کنار بگذاریم فکر می‌کنم به هر حال نثر ایشان، نثر پخته و روانی است و می‌تواند مورد توجه و الگو برای نویسنده‌هایی که تازه در این زمینه پای کار می‌آیند قرار بگیرد. نثر ایشان نثر جذابی است و این نثر در آثارشان نمایان است و خواننده با خواندن نثر آقای «محمودزاده» خسته نمی‌شود.

ـ فارس: کتاب‌های زندگی نامه داستانی یک حالت مستند هم دارد. کتاب‌های این چنینی آقای «محمودزاده» به نظر شما چقدر با واقعیت نزدیک است؟ یعنی مثلاً عظمت ستودنی «شهید بروجردی» باعث نشده که «محمودزاده» یکسری چیزها را نبیند؟ یا به واقعیت کمتر نزدیک باشد؟

ـ به نکته‌ی خوبی دارید اشاره می‌کنید، در آن جلسه‌ی «ماه همراه بچه‌هاست» که برای آقای «گل‌علی بابایی» بود، ما در جلسه نقد آن کتاب به این مباحث هم اشاره کردیم. من حس می‌کنم با توجه به اندوخته‌هایی که راجع به این ژانر و گونه‌ی دفاع مقدس و زندگی‌نامه داستانی دارم این نوع آثار در حد معرفی کوتاه شهید است، یعنی اینکه این ژانر و گونه این قابلیت را دارد که برای خواننده‌ی عام و خواننده‌ای که در تلاش و تشنه‌ی این هست تا در یک کتاب جمع و جور با زندگی یک شهید آشنا شود و شهید را به واسطه‌ی نویسنده از نزدیک بشناسد و در عین حال مطالعه کتاب خسته کننده هم نباشد، این گونه آثار خوبند، اما خود اینها هم باید دارای استانداردی باشند، حالا استاندارد اینها باید به چه شکل باشد؟ نویسنده باید تا چه حدی از عناصر داستان استفاده کند؟ و تا چه حدی باید بخش مستند زندگی فرد را دخیل کند؟ باید این مرز بین زندگی نامه حقیقی یعنی یک نثر مستند و پخته‌ی تاریخی و خشک مشخص باشد. در واقع آمده زندگی نامه داستانی را با نثر داستانی که کاملاً تخیل است تلفیق داده، چونکه ما می‌گوییم داستان یعنی اینکه فقط تخیل باشد، یعنی نویسنده بر اساس ذهنیت خودش تخیل ایجاد می‌کند و یک داستان به نگارش در می‌آورد و این داستان عمدتاً زاییده تخیل نویسنده است، اما در زندگی‌نامه داستانی دستش بسته است و حتماً باید مستندات، زندگی آن شخصیت و حقایق و واقعیت‌های زندگی شخص دخیل شود. اما نویسنده این توان را هم دارد که یک فضاسازی‌هایی را در تلفیق این دو تا انجام می‌دهد و یک نثر روشن و مشخصی که آمیخته در واقع تخیل و حقیقت هست را به وجود بیاورد. معتقدم نگاه گذرا به این شخصیت‌هاست که نویسنده در تلاش است زندگی‌نامه شخصیت با یک جذابیت خاص که آن هم استفاده از این قالب و ژانر زندگی‌نامه داستانی است به خواننده معرفی شود.

ـ فارس: من سئوالم را صریح‌تر بپرسم که شما چقدر آقای «محمودزاده» را در حوزه‌ی زندگی نامه‌ی مستند موفق می‌دانید؟

آثاری که من در حوزه معرفی شهدای جهاد سازندگی از ایشان خواندم، اگر بخواهیم یک استاندارد بین‌المللی برای زندگی نامه نویسی و مستند داشته باشیم، آثار ایشان در این زمینه فاصله بالایی داشت.

ـ فارس: اسم آن کتاب‌ها را می‌فرمائید؟
کتاب «ره یافتگان»

* یکی از علمداران فرهنگی دفاع مقدس

ـ فارس: اگر بخواهید با توجه به ذکر خیری که شما از آقای «محمودزاده» داشتید لقبی به او بدهید، به ایشان چه لقبی می‌دهید؟

ـ عرض کردم ایشان از شخصیت‌هایی هستند که جنگ را دیده‌اند و تجربه کرده‌اند و بعدها امور فرهنگی جنگ را به عهده گرفته‌اند. می‌توانم لقب یکی از علمداران فرهنگی دفاع مقدس را به ایشان بدهم به هر حال ایشان دارند تلاش و سعی و کوشش می‌کنند که ادبیات دفاع مقدس به مرحله‌ی اعتلای خودش برسد و آن ایده و افکاری که مد نظر هست را به جامعه انتقال دهند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها