امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25488
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۳
تعداد بازدید: 79
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: سوره مبارکه «کوثر» یکصدوهشتمین سوره از قرآن کریم است که در مکه بر پیامبر ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: سوره مبارکه «کوثر» یکصدوهشتمین سوره از قرآن کریم است که در مکه بر پیامبر عظیم‌الشأن اسلام نازل شد. یکى از اهداف مهم این  سوره، تسلّى خاطر آن حضرت در برابر انبوه حوادث دردناک و زخم زبان‌هاى مکرر دشمنان است.

امروز نیز در ادامه آموزش قرائت صحیح قرآن کریم در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ابتدا به قرائت ترتیل آموزشی استاد «محمود خلیل‌الحُصَری» از این سوره گوش فرا می‌دهیم و سپس به توضیحانی کوتاه درباره محتوای آن خواهیم پرداخت.

آموزش قرائت صحیح سوره مبارکه کوثر توسط استاد «محمود خلیل‌الحصری»

 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ؛ به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ؛ ما تو را [چشمه] کوثر دادیم (1)

فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ؛ پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى کن (2)

إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ؛ دشمنت‏خود بى‏تبار خواهد بود (3)

مصادیق متعددی برای کوثر ذکر شده است

«کوثر» وصف است که از «کثرت» گرفته شده، و به معنى خیر و برکت فراوان است، و به افراد «سخاوتمند» نیز «کوثر» گفته مى شود.

در این که منظور از «کوثر» در اینجا چیست؟ در روایتى آمده است؛ «وقتى این سوره نازل شد، پیغمبر اکرم صلى‌الله علیه و آله بر فراز منبر رفت و این سوره را تلاوت فرمود، اصحاب عرض کردند: این چیست که خداوند به تو عطا فرموده؟

گفت: نهرى است در بهشت، سفیدتر از شیر، و صافتر از قدح (بلور) در دو طرف آن قبه‌هائى از درّ و یاقوت است»

در حدیث دیگرى، از امام صادق علیه‌السلام مى‌خوانیم؛ «کوثر نهرى است در بهشت که خداوند آن را به پیغمبرش در عوض فرزندش عبداللّه که در حیات او از دنیا رفت به او عطا فرمود».

بعضى نیز گفته‌اند: منظور همان «حوض کوثر» است که تعلق به پیامبرصلى‌الله علیه و آله دارد و مؤمنان به هنگام ورود در بهشت، از آن سیراب مى‌شوند.

بعضى آن را به «نبوت» تفسیر کرده.

بعضى دیگر به قرآن.

بعضى به کثرت اصحاب و یاران.

بعضى به کثرت فرزندان و ذریه، که همه آنها از نسل دخترش فاطمه زهراء علیها‌السلام به وجود آمدند، و آن قدر فزونى یافتند، که از شماره بیرونند، و تا دامنه قیامت یادآور وجود پیغمبر اکرمند.

بعضى نیز آن را به «شفاعت» تفسیر کرده و حدیثى از امام صادق علیه‌السلام در این زمینه نقل کرده‌اند.

سوره کوثر از اخبار غیبی قرآن است

فراموش نباید کرد؛ این سخن (سوره کوثر) را خداوند زمانى به پیامبرش مى‌گوید که، آثار این خیر کثیر هنوز ظاهر نشده بود، این خبرى بود از آینده نزدیک و آینده‌هاى دور، خبرى بود اعجازآمیز و بیانگر حقانیت دعوت رسول اکرم صلى‌الله علیه و آله.

فاطمه زهرا(س) روشن‌ترین مصداق کوثر است

گفتیم: «کوثر» یک معنى جامع و وسیع دارد، و آن، «خیر کثیر و فراوان» است، و مصادیق آن زیاد است ولى بسیارى از بزرگان علماى شیعه، یکى از روشن‌ترین مصداق‌هاى آن را وجود مبارک «فاطمه زهراء» علیها‌السلام دانسته‌اند، چرا که شأن نزول آیه مى‌گوید: آنها پیغمبر اکرم صلى‌الله علیه و آله را متهم مى‌کردند که بلا عقب است، قرآن ضمن نفى سخن آنها مى‌گوید: «ما به تو کوثر دادیم».

انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها