امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25503
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 37
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی امروز در دفاع از ضرورت ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی امروز در دفاع از ضرورت دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی و مصرف سود حاصل از آن گفت: جلوگیری از خسارت احتمالی مالی و مقابله با فوت فرصت موجب شد نمایندگان طرح را به‌صورت دو فوریتی ارائه کنند.

وی افزود: بانک مرکزی به استناد بند (ب) ماده 26 قانون پولی و بانکی و بر اساس نرخ تسعیر ارز به ریال 74 هزار میلیارد تومان خلق درآمد و این مبلغ را توزیع کرده است.

نادران با بیان اینکه اقدام بانک مرکزی در نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌هایی ارزی حتی در صورت خلاف قانون نبودن تبعاتی در معیشت زندگی مردم به وجود آورده، خاطر نشان کرد: اگر اینطور باشد، خلاء قانونی برای نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی وجود دارد که ما باید با تصمیم‌گیری درباره نحوه هزینه 74 هزار میلیارد تومان پولی که خلق شده، اجازه ندهیم اینگونه مبالغ با تصمیم‌های چند دقیقه‌ای و دو ساعته هزینه شود.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه نمایندگان در کمیسیون تلفیق برای ریال به ریال پول کشور تصمیم‌گیری می‌کنند، گفت: در حالی 74 هزار میلیارد تومان درآمد بانک مرکزی در حال هزینه است که مجلس هیچ تصمیم و نقشی در آن ندارد.

نادران تصریح کرد: ما چند راه بیشتر نداشتیم؛ اول اینکه طبق ماده 26 قانون پولی و بانکی کشور تسعیر کنیم اما ممکن بود این کار با مشکل مواجه شود و لذا بهترین راه برای مقابله با هزینه مبالغ ده‌ها میلیون تومانی در زمان کم، تعیین قانونی برای نحوه تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی است.

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از فوت فرصت و بر اساس آئین نامه داخلی مجلس طرح تسعیر دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی را در قالب دو فوریت مطرح کردیم تا اختیارات این مجموعه و دولت در نحوه هزینه درآمد حاصل از تسعیر را مشخص کنیم.

این نماینده اقتصاددان مجلس در پایان از همکارانش خواست برای مقابله با مشکلات اقتصادی حاصل از مصرف هزینه‌های درآمدی تسعیر دارایی بانک مرکزی به دو فوریت این طرح رأی مثبت دهند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها