امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۵:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 25509
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 59
به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در جلسه علنی امروز در مخالفت با دو فوریت طرح ...

به‌گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در جلسه علنی امروز در مخالفت با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: بر اساس آئین‌ نامه، طرح‌ها و لوایح دو فوریتی زمانی موضوعیت دارند که خسارت احتمالی به کشور وارد شده باشد.
وی افزود: اینکه برخی نمایندگان می‌گویند از نحوه مصرف سود حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های بانک مرکزی ناراحت هستند، درست نیست بلکه بر اساس ماده 26 قانون پولی و بانکی کشور دولت موظف است درآمدهای حاصل از بانک مرکزی را به خزانه واریز کند؛ بنابراین جای نگرانی نیست.
لاهوتی با بیان اینکه مجلس اهرم‌های قانونی برای برخورد با دولت در صورت عدم اجرای قانون را دارد، گفت: دولت قانون را درباره مصرف سود حاصل از درآمدهای بانک مرکزی اجرا می‌کند و اگر این کار را نکرد، ما می‌توانیم از شخص رئیس جمهور گرفته تا مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت کنیم تا دولت پاسخگو باشد.
نماینده لنگرود در مجلس با انتقاد از برخی اظهارنظرها مبنی بر سوء‌استفاده از سود حاصل از درآمد بانک مرکزی گفت که اینگونه از اظهارنظرها و قضاوت‌ها، عجولانه است.
لاهوتی از نمایندگان خواست با مخالفت‌شان با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی شرایط را برای بررسی کارشناسی این طرح در کمیسیون‌های تخصصی فراهم کنند.

بر اساس این گزارش محمدمهدی مفتح نماینده تویسرکان نیز در مخالفت با دو فوریت طرح نحوه تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: این طرح به‌طور بلندمدت برای بانک مرکزی مشکل‌ساز است و ما نباید با تصویب عجولانه آن مشکل برای بانک مرکزی درست کنیم. 

مفتح با اشاره به بند «ب» ماده 26 قانون پولی و بانکی کشور، افزود: طبق قانون دولت مازاد درآمد بانک مرکزی را به خزانه واریز خواهد کرد و در شرایطی که ما در این حوزه قانون مشخص و معینی داریم، نیاز به تصویب قانون جدیدی نیست.

وی تصریح کرد: ‌اگر دولت درآمد حاصل از تسعیر دارایی و بدهی‌های ارزی بانک مرکزی را به خزانه وارد نکند، مغایر با قانون عمل کرده و رفتارش قانونی نیست و در این صورت هیئت تطبیق مصوبات نیز می‌تواند این مصوبه را رد کند.
نماینده تویسرکان در مجلس با بیان اینکه طرح دو فوریتی تنها 20 ساعت برای نمایندگان اجازه ارائه پیشنهاد را مطرح کرده، اظهار داشت: درباره طرحی که در رفتارهای بانک مرکزی تأثیر زیادی دارد نمی‌توان در مدت 20 ساعت پیشنهادات را مطرح کرد؛ چرا که این هم نیاز به بررسی و تحمل بیشتر دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار