امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۳:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 2552
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۵۷
تعداد بازدید: 238
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد نعیم دیندار پیش از ظهر امروز در حاشیه هشتمین کنفرانس جمعیتهای ملی صلیب سرخ و هلال احمر ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد نعیم دیندار پیش از ظهر امروز در حاشیه هشتمین کنفرانس جمعیتهای ملی صلیب سرخ و هلال احمر در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) گفت: هر چند جنگ در افغانستان چند سال است که به پایان رسیده اما مین‌های ضد نفر و تله‌های انفجاری فراوانی در مسیر بازگشت پناهجویان افغانی که به کشورشان بازمی‌گردند باقیمانده است.

وی افزود: انفجار این مین‌ها روزانه قربانیان جدیدی از بین زنان و کودکان مهاجر افغان در مسیر بازگشت به کشورشان می‌گیرد.

دبیر کل جمعیت هلال افغانستان گفت: ارائه آموزشهای مقابله با خطرات مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ از سوی امدادگران ایرانی به مهاجران افغانی که عازم کشورشان هستند شایسته تقدیر است.

نعیم دیندار ادامه داد: از سال ‎ 84جمعیت هلال احمر ایران به همراه وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ،کلاس‌های آموزشی آگاهی از خطرات مین و مواد منفجره در مرز دوغارون دایر کردند که در این راستا هلال احمر ایران اقدامات شایسته‌ای در امر آموزش به مهاجران افغانی انجام داده است.

وی اضافه کرد: همه اتباع افغان که از مرز دوغارون به مقصد افغانستان خارج می‌شوند، در این کلاس‌ها شرکت کرده و آموزش خطرات مین و مواد منفجره باقیمانده از جنگ را می‌بینند.

دیندار تصریح کرد: پس از برگزاری دوره آموزشی برای اتباع افغانی هنگام بازگشت به افغانستان آمار کشته شدگان و معلولان بازگشتی به سرزمین مادریشان به شدت کاهش یافته است.

این مقام مسئول در هلال احمر افغانستان گفت: مین‌های ضد نفر و تله‌های انفجاری به عنوان میراثی که از جنگ‌های افغانستان به جا مانده تاکنون صدها معلول پا و هزاران کشته داشته است.

وی افزود: بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد حدود ‎ 110میلیون مین در ‎57 کشور دنیا کار گذاشته شده که ‎ 12میلیون حلقه از آن در ۲ هزار و ‎400 روستای افغانستان کاشته شده است که در حال حاضر مساحت این مناطق ‎720 کیلومتر مربع آلوده به مین و ‎ 648نقطه آلوده به مهمات و مواد منفجره نشده، است.

هشتمین کنفرانس جمعیتهای ملی صلیب سرخ و هلال احمر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) با حضور مقام های بیش از 40 کشور و نهاد تأثیرگذار بین‌المللی عصر یکشنبه در تهران گشایش یافت.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها